Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Anten Ayarı

Başlatan yussuf, 04 Ekim 2008, 16:51:42

yussuf

Arkadaşlar merhaba,
Yeni bir uydu anteni aldım .Komşu balkona montajı yaptım (turksat).Yanlız bazı kanallar gündüz bozuk akşam biraz düzeliyor.Bunun sebebi nedir.Acaba ayar yaparken hangi kanalların seviseyisine göre ayar  yapmalıyım.

Mr.Thinking

Alıntı yapılan: "yussuf"Arkadaşlar merhaba,
Yeni bir uydu anteni aldım .Komşu balkona montajı yaptım (turksat).Yanlız bazı kanallar gündüz bozuk akşam biraz düzeliyor.Bunun sebebi nedir.Acaba ayar yaparken hangi kanalların seviseyisine göre ayar  yapmalıyım.
atv ye göre yaparsan düzelir.hatta atv avrupaya göre yap.
ego=1/Knowledge

yussuf

Diger forumlarda sorularıma cevap pek dogru düzgün yanıtlar alamadım.Sanki devlet sırrı bir usta cagır yaptır kaç para zaten..
Ama ben buradaki arkadaşlarıma güveniyor ve neden başka yerde arayım gelir burada dostlara sorarım dedim ondan bu başlık. yazdım ...

creemstorge

Bu bir kanala göre düzenleme işini ilk defa duyuyorum.Eğer illa ki mantık böyle olsun dersen en az çeken kanala göre yaparsın. Ama genellikle en az çeken kanalda bile yayın seviyesi %70-80 lere varıyor. Ama bana sorarsan bi kanala göre yapma, herhangi bir kanalda önce yayın yakala, sonra sırayla kanallara bak.Hatta kanalların sinyal seviyelerine bak , sinyal seviyesinde belli bir ortalamayı tutturana kadar antenin yönüyle oyna. Tüm kanallar ortalama olara aynı sinyal seviyesine gelince anteni sabitle.Çok iyi sabitle ki öyle her yağmur yağdığında ya da her güneş çıktığında oynamasın yönü.

tmsh

en az sinyal gelen kanal yaban tvdir. sizin dediğiniz olay bir keresinde benim basımada geldi balkona kurdugum çanagı trt ile ayarlıyordum. zar zor milimetrik olarak ayarladık diğer kanallara baktıgımızda atv kanald showtv gelmiyordu. kanalların frekanslarına baktıgımda malum kanalların hepsi horzantal high taki kanallardı. sonradan çanagı çatıya kurduk öyle düzelttik. önce sen 4 farklı konfigürasyonuda test et(vh-vl-hh-hl) hepsinden birer kanalda ayar yaptıysan o dediğin birdaha basına gelmez egerki 4ünden birini tam ayarlayamazsan canagın yerini değiştir. önü daha acık bir yere koy

sezgin05

@TMSH:
Benzer bir olayla yıllar önce karşılaştım.Dediğiniz gibi gündüz bozuk gece biraz daha iyi idi.Sorun LNB de çıktı.Meğer çanak güneş ışınlarını LNB ye odakladığında LNB yi ısıtıyor ve susturuyordu.Bir deneyin derim..

aslan_korhan

LNB ısınınca VCO frekansı kayabilir.
Profesiyonel LNB'lerde bu yüzden genelde PLL'li LNB'ler kullanılır. Fakat bunlar ev kullanımı için biraz pahalı...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

tmsh

Alıntı yapılan: "sezgin05"@TMSH:
Benzer bir olayla yıllar önce karşılaştım.Dediğiniz gibi gündüz bozuk gece biraz daha iyi idi.Sorun LNB de çıktı.Meğer çanak güneş ışınlarını LNB ye odakladığında LNB yi ısıtıyor ve susturuyordu.Bir deneyin derim..

birdahakinde lbnyide deneyeyim yine olsada anlattıklarınıza göre ilk aklıma gelen lnb olmaz kapalı bir hava vardı :)

yussuf

Teşekkür ederim arkadaşlar.
Ayarlayabildim kafam rahatladı.Günlerdir kafam havada anten yönlerine  :oops:  bakıyordum..