statik bileklik

Başlatan upayi, 05 Ekim 2008, 22:05:26

upayi

Arakadaşlar geçen burada inceldim(http://www.gittigidiyor.com/php/urun.php?id=12435289#aciklama) anti statik bileklik gördüm bizde böyle birşeyi evde yapamazmıyız.Yappımı pek zorolmasa gerek bence.Antistatik bilezigi nasıl yapabiliriz bilen varsa bilgi verebilirmi.Çünkü (1defa hdd yakmıştım statikten  böyle birşeye ihtiyacım oluyor zaman zaman.Oturdugum şehirde bu tip şeyler satmıyorlar ondan.)
upayi developer free energy system (oler cell free energy motor design Guns design (magnetic guns=)

mustafa_cmbz

aklıma takılan bir nokta var ürün tanıtımında vücudunuzdaki satatik elektriği içinde depoluyor diye bir açıklama var peki bu depolanan elektrik hiç boşaltılmıyormu? bana kalırsa hiç gerek yok bu tarz şeylere çalışma masanızın yanına bir tane toprak hattı çekin ve bileğinize estetik bir özelliğe sahip demir bir bileklik takıp onu toprağa veirn lsun bitsin tabi hazırlarıda var ama kendinizin yapabilmesi açısından em basiti budur yani...

acaba içinde özel bir malzememi var yoksa elektronik bir devre mi var onuda merak ettim...

OG

Depolama mantığını anlayamadım. Ve pek de inanmadım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

belki depolamıyordur kendi içinde harcıyo olabilirmi acaba bu statik elektrikten ışık falan yapılabilirmi?

Tagli

Burada diyor ki: "The Wireless Anti Static Wrist Strap uses the corona discharge effect to rid your body of static charges before it can damage your data or computer equipment." Corona Discharge Effect nedir bilmiyorum...

Ama bu ürün türünün tek örneği gibi. Yani internette biraz araştırdım ve aynı türden başka marka bir ürün bulamadım (tabi gözümden kaçmış olabilir). Ayrıca wiki burda "Wireless or Dissipative wrist straps are available, but their level of reliability is unknown." demiş. Bence şüpheyle yaklaşmak lazım bu ürüne...
Gökçe Tağlıoğlu

CLR

Merhaba,
Bu konuya ben biraz açıklık getireyim, çünkü yanlış bilinen şeyler var.
Antistatik bileklik çok ucuzdur ve kolaylıkla yapılabilir ama değmez yani satın alın gitsin.
İç direnci genelde 1megaohm'dur ve resiztiftir. (Amaç elektronik malzemeden içeri veya dışarı akım akışını sınırlamaktır.) Günümüzde çoğu malzeme fet-mosfet tabanlı olduğu için çok az bir akımla bozulabilmektedir bu nedenle 1M direnç kullanılır. Yani doğrudan  bağlamak yanlıştır. Bu yük (veya gerilim) ağırlıklı  olarak sürtünme ile oluşur bu nedenle üreticiler elektronik komponent gönderirken antistatik malzeme üzerinde gönderirler ki, komponent üzerinde sürtünmeden dolayayı yük birikmesin. Birikirse yüksüz bir insan elinden toprağa akar. Akım çıkışı olur, port veya pin bu akımı taşıyamazsa bozulur.
Veya insan üzerinde hareket ederken oluşan KV seviyesindaki voltaje malzeme üzerine akabilir aynı şekilde malzemenin içine soğurabileceği akımı geçerse yine bozulur bu nedenle direnç önemlidir.

Antistatik bileklik zerinde yük toplanmaz veya depolanmaz dediğim gibi resiztiftir.

Antistatik bileklik doğrudan toprağa bağlamakta yanlıştır. Çoğunlukla toprak ile devre şasesi arasında voltaj farkı vardır. Hatta iyi topraklanmamış binada toprak hattında alternatif voltaj vardır bu bir arıza (deformasyon) sebebidir. Antistatik bileklik aslında devrenin şasesine bağlanır çünkü üzerinizdeki voltaj seviyesi ile şase voltaj seviyesi aynı olmalı ki malzeme zarar görmesin.
Knowledge and Experience are Power

erbogan

ya iyide vücutta ne kadar statik yük toplanabilir ki?
o kadar işe yarar mı?

tayyar

Alıntı yapılan: "eemkutay"
Veya insan üzerinde hareket ederken oluşan KV seviyesindaki voltaj malzeme üzerine akabilir aynı şekilde malzemenin içine soğurabileceği akımı geçerse yine bozulur bu nedenle direnç önemlidir.

Antistatik bileklik zerinde yük toplanmaz veya depolanmaz dediğim gibi resiztiftir.

--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--