Elektret Mikrofon ve Dinamik Mikrofon

Başlatan ORC, 06 Ekim 2008, 10:51:06

z

2 pinli olupta on yukselteci icinde olanlarda mikrofon uclarinda DC voltaj okursun dememin sebebi buydu.

Bazi modellerde mikrofonun kapasitor uclari hic devre olmadan dogrudan cikar. Genelinde fetli yukseltec bulunur ve sadece 2 pin yeterli olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

2 pinli olanın + ucu direnç vasıtasıyla beslemeye bağlandığında  bu uçta 1 v civarı DC gerilim olur.

Akım 1mA cviarı olacak şekilde direnç seçilir. Mikrofonun direnci 1k kabul edilebilir. 

Bu noktada DC üzerine binmiş ac ses sinyali olur. Sadece AC kısmını kuvverlendirmek için 100nF kondansatör kullanılırak preapmlifikatörre bağlanır.

-Hasan-

t2 hocam yukarıda verdiğiniz ön yükselteç devresinin çıkışını direkt hoparlöre bağlasak ses alırmıyız?

t2

Alamazsın. Kulaklığa bağlasan yine alamazsın.
illaki mikrofonu bağlayıp hoparlörden veya kulaklıktan ses almak istersen  aşağıdaki basit devreyi kullanaiblirsin

ses fazla geldiyse 1 ve 8 nolu bacaklar arasındaki kondansatörü çıkarabilirsin.

-Hasan-

Burada ön yükselteci kaldırmışsınız, LM386 ses kuvvetlendiricisi  ve TDA serisi amplifikatör (yukarıdaki TDA devresinde de bahsedilmemiş) gibi entegrelere mikrofonu bağlarken ön yükseltece gerek olmuyor mu? Gerek yoksa yukarıdaki gibi ön yükselteçler nerede kullanılıyor? Birde o bypass kondansatörü 0.05 uF mi?

selvi

verilen bilgilere gore electret mikrofondur.ses devresi uzerinde bazi olcumler yapmak istiyorum.amacim devre uzerinde fazla degisiklik yapmadan enerji kontrolu yapmak.cunku halihazirda devre surekli 70ma akim cekiyor(4.2v).belli ses seviyesi uzerindeki degisimlerde ses devresi(verici aktif olsun) aktif olsun.
    onun icin mikrofonun cikisinda  AC+DC isaret oluyor.ortamdaki ses duzeyine gore mikrofon cikisina ac isareti veriyor değil mi?onun icin osiloskopta olcum yaparken probun ucuna 100nf baglayip mikrofonun cikisindaki ac isaretleri olcmeye calistim.eger belirli olcumler yapabilirsem picin ADC ozelligini kullanmak istiyorum.picin adc ozelligi icin AC isaretini DC isaretine donusturmek gerekiyor mu?(12f675)bu sekilde olcum yapilabilir mi?farkli onereceginiz yontemler varmi?
   devre uzerinde 5 tane J8 yazan transistorler var(mikrofon cevresinde).4 transistorde  r25 yaziyor.bir tanesinde RF yaziyor.bunlarda ayni yerdeler.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

OG

Alıntı YapDinamik mikrofonlar bobinli olduğu için biraz büyük boyutlu oluyor
Çok küçükleri de var.

Kullandığınız volkman kulaklıkları da birer dinamik mikrofondur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Alıntı yapılan: Hasan Oguz - 30 Temmuz 2011, 10:29:56
Gerek yoksa yukarıdaki gibi ön yükselteçler nerede kullanılıyor? Birde o bypass kondansatörü 0.05 uF mi?
Ön yükselteç gerektiği yerde kullanılır. yani bakarsın ses az geldiyse çıkıştan istediğin gibi ses gelmiyorsa  girişten kuvvetlendirirsin. lm386 elektret mikrofonu yeteri kadar kuvvvetlendirip kulaklık veya hoparlörden sesi duymanı sağlar. yani ön kuvvetlendiriciye gerek yok. baypas kondansatörünü takmasan da pek bir şey olmaz. 47nF takabilirsin

Fakat  başka güç amplifikatörlerinin yükseltme miktarı azdır. mesela 10 kat kuvvetlendirir.  mikrofonu direk bağlasan bunu 10 kat kuvvetlendirse bile işini görmez hoparlörden ses çıkmaz.  ön yükselteç o zaman gerekir.

selvi

Alıntı yapılan: t2 - 30 Temmuz 2011, 09:57:36
2 pinli olanın + ucu direnç vasıtasıyla beslemeye bağlandığında  bu uçta 1 v civarı DC gerilim olur.

Akım 1mA cviarı olacak şekilde direnç seçilir. Mikrofonun direnci 1k kabul edilebilir. 

Bu noktada DC üzerine binmiş ac ses sinyali olur. Sadece AC kısmını kuvverlendirmek için 100nF kondansatör kullanılırak preapmlifikatörre bağlanır.

bahsettigim ses devresinde direk mikrofon cikisinda ortamdaki ses duzeyine gore AC isaretleri olculmez mi?cunku ben probun ucuna 100nf kondansator bagladim mikrofonun cikisini olctum 58mv civari gozteriyor.bu deger 2-4mv seklinde azalip yukseliyor.net bir degisim gormedim.
Yaşam anlamlandırıldıkça kutsaldır....

t2

ölçülen değer saçma sapan bir değerdir. sıcaklıkla değişir. transistörüne ve mikrofon  markasına göre değişir.  yani ses şiddeti ölçülecekse böyle uyduruk bir devre kullanılmaz.  kalibrasyonu yapılmış özel cihaz gerekir.

-Hasan-

t2 hocam elektret mikrofondan gelen ses sinyalini örneklemek için yukarıdaki devre yeterli olur mu?

t2

-Hasan-

Hocam o zaman ADC ile örnekleme yapabilmek için nasıl bir ön devre kurabiliriz? analog elektronikte pek iyi değilim.

t2

Sesi örnekledikten sonra ne yapmayı düşünüyorsun? 

Şöyle ki 1 saniyelik konuşma sesi yaklaşık 8 bin bayt demektir. bunu depolamak  ya da bir yere kaydetmek gerekir. bütün bunları yapmadıktan sonra devreyi düzgün yaptığını da anlayamazsın. yani neyi  nasıl örneklediğini göremezsin.  Kapsamlı bir iştir. argesi ,veya hazır devresi  pahalıya mal olur. 

ben diyeyim 10 bin TL sen de 5 bin TL

1 saniyelik kayıt lazım  değil. sese 1 mikrosaniye bakayım ölçeyim deseniz de yetersiz kalacaktır. sesin frekansı neyse onun en az 2 katı örneklemek gerek. bu da örnek sayısını artırır.

Sadece sesin şiddeti ölçülecekse kabaca ön yükselteç çıkışından doğrultma yapılıp onun seviyesi adc ile ölçülebilir.  vu metre benzeri devre yapmış olursunuz.

-Hasan-

Alıntı YapSesi örnekledikten sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

SD karta kaydetmek istiyordum.