power led sürücü???

Başlatan floresan, 01 Kasım 2008, 00:00:42

floresan

arkadaşlar öncelikle hekese merhaba. ben aranıza yeni katıldım. siteyi biraz dolaştım. hoşuma gitti. inşallah faydalı olur.

şimdi ben bir tane 3w. power ledli el feneri aldım. fener normal orta pillere göre tasarlanmış. fakat ben buna 3 adet ni-mh şarjlı pil bağladım. fenerdeki ledde sürücü devre yok. sadece  1 ohm luk direnç bağlamışlar. pilleri şarj ettiğimde 600mA akım geçiyor fakat biraz kullandıktan sonra pillerin voltajı yavaş yavaş düştüğü için 350mA kadar düşüyor akım. yani ledden istediğim gücü alamıyorum

ben bu lede sürücü devre bağlamaya karar verdim.internette baya araştırdım. işime yarayabilecek bir şema bu forumda buldum. ama giriş 12v yazıyor. bana en az 7 voltla çalışan bir devre lazım. yani 6 pili seri bağlama imkanım var. ama bu devre 7 voltla çalışırmı?

Maxim

national`ın ana sayfasında ,
WEBENCH® Designer diye güzel bir program var ,
buradan LED i seçip önce istediğiniz voltaj aralıklarını falan girip
"start design" deyince bize bir çok soru soruyor ,
hangi marka? ne renk ? kaç watt ? gibi ,

ilerledikçe bize bir veya birkaç regülatör tavsiye ediyor ve devamında şemasına kadar istediğimiz özelliklere göre bir devre dizayn ediyor .

bence harika bir program .

http://www.national.com

necati

floresan

şemadaki opamp ın  inverting olması gerekir
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

floresan

WEBENCH® Designer iyi programa benziyor. oradaki elemanları türkiyede bulabilirmiyim bilmiyorum ama bi inceleyeyim. teşekkürler.

ayrıca necati
ust devredeki op-amp akım sınırlayıcı olarak kullanılmış. ben denemedim devreyi ama görünüşe göre öyle. çıkışta 700mA sabit akım vermesi lazım.

aslan_korhan

MBI6650 bulabilirsen işine yarar. 1.2A'ya kadar akım ayarlayabilirsin.
7V'den 36V'ye kadar ne girersen gir LED'in parlaklığı hep ayni kalır...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Macera

Alıntı yapılan: "floresan"arkadaşlar öncelikle hekese merhaba. ben aranıza yeni katıldım. siteyi biraz dolaştım. hoşuma gitti. inşallah faydalı olur.

şimdi ben bir tane 3w. power ledli el feneri aldım. fener normal orta pillere göre tasarlanmış. fakat ben buna 3 adet ni-mh şarjlı pil bağladım. fenerdeki ledde sürücü devre yok. sadece  1 ohm luk direnç bağlamışlar. pilleri şarj ettiğimde 600mA akım geçiyor fakat biraz kullandıktan sonra pillerin voltajı yavaş yavaş düştüğü için 350mA kadar düşüyor akım. yani ledden istediğim gücü alamıyorum

ben bu lede sürücü devre bağlamaya karar verdim.internette baya araştırdım. işime yarayabilecek bir şema bu forumda buldum. ama giriş 12v yazıyor. bana en az 7 voltla çalışan bir devre lazım. yani 6 pili seri bağlama imkanım var. ama bu devre 7 voltla çalışırmı?

Bence evet LED in ihtiyacı burda 3.8 volt olması lazım oda 7 volt ve step down ile rahatça elde edersin.Akım kontrolu olduğu için rahatça kontrol edersin.
Yalnız LM2576 çok ısınan bir devredir MC34063 kullanmanı tavsiye ederim.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

cenkishan

Alıntı yapılan: "maxiboost"national`ın ana sayfasında ,
WEBENCH® Designer diye güzel bir program var ,
buradan LED i seçip önce istediğiniz voltaj aralıklarını falan girip
"start design" deyince bize bir çok soru soruyor ,
hangi marka? ne renk ? kaç watt ? gibi ,

ilerledikçe bize bir veya birkaç regülatör tavsiye ediyor ve devamında şemasına kadar istediğimiz özelliklere göre bir devre dizayn ediyor .

bence harika bir program .

http://www.national.com
Slm
hocam DOWNLOAD edip bilgisayarına kurdunuzmu yoksa internet sayfasındanmı yaralandınız.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

floresan

Alıntı yapılan: "Macera"

Bence evet LED in ihtiyacı burda 3.8 volt olması lazım oda 7 volt ve step down ile rahatça elde edersin.Akım kontrolu olduğu için rahatça kontrol edersin.

kardeş mc34063 entegresinide denedim ama 500mA den fazla çıkış alamadım. katalogunda 1,5A yazıyor ama 500mA den fazla vermiyor. neden öyle yapıyor anlamadım. sebebini bilen varsa yazsın lütfen. datasheetdeki stepdown şemasındaki gibi yaptım

OG

34063 çıkış akımı 500mA dir. 1,5A tepe akımlar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Macera

Alıntı yapılan: "floresan"
Alıntı yapılan: "Macera"

kardeş mc34063 entegresinide denedim ama 500mA den fazla çıkış alamadım. katalogunda 1,5A yazıyor ama 500mA den fazla vermiyor. neden öyle yapıyor anlamadım. sebebini bilen varsa yazsın lütfen. datasheetdeki stepdown şemasındaki gibi yaptım

6 ıncı ile 7 inci bacak arasına akımı sınırlamak için bir direnç konuluyor.
Direkt tel ile bağlayın yani dirençsiz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

OptimusPrime

mc34063 ile çalıştım. 1A civarı kullanmıştım fakat akım yüksekdikçe çıkış transistörlerinde gerilim düşümleri artıyor ve ısınma başlıyor. ısınmayı engelleyemezseniz güzel kokular etrafı sarıyor. yüksek akımlar için çıkış transistörleri yerine extra transistör bağlamayı deneyin. ayrıca verimi de düşük bir çiptir.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OG

Alıntı yapılan: "OG"34063 çıkış akımı 500mA dir. 1,5A tepe akımlar.
Düzeltiyorum, yanlış hatırlamışım. 1,5A çıkış akımına sahip. Markaya dikkat ediniz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

swat

Alıntı yapılan: "OG"
Alıntı yapılan: "OG"34063 çıkış akımı 500mA dir. 1,5A tepe akımlar.
Düzeltiyorum, yanlış hatırlamışım. 1,5A çıkış akımına sahip. Markaya dikkat ediniz.
hocam dediğin doğru zaten. bu entegreden 1,5A i hayatta alamadım. 500ma den sonra sınırlamaya geşiyor bu. 1,5A bencede tepe akımı.

floresan

arkadaşlar sonunda bitirdim. ilk baştaki devreyi yaptım. güzel çalışıyor bir sorun yok. giriş 5volta düşene kadar istenilen çıkış akımını verebiliyor led için. devreyi küçülterek el fenerine sığdırmayı başardım.
yalnız devre çalışırken ince tiz bir ses geliyor. nerden geliyor anlayamadım. ufak bir vızıltı duyuluyor yakından. neden acaba? biryerde hatamı var?

devrenin resimleri altta:

[/url][/img]
entegreler bobinin altında kaldı.

[/url][/img]
bu fenerin içine yerleştirilmiş hali

[/url][/img]

[/url][/img]

pil olarak eski telefon bataryalarından söktüğüm 6 tane ni-mh pil seri bağlı.

aslan_korhan

Vızıltı Bobinden gelir. PWM Frekansının sesi. Ya Frekansı biraz daha yüseltmeyi dene yada bobinin üzerine de silikonla. Normal bir durum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.