RGB LED

Başlatan RIDVAN, 03 Kasım 2008, 14:55:30

RIDVAN

Arkadaşlar led panel yapmak için led araştırıyorum veyahutta rgb led olabilir bir öneriniz veya bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Chan86

4 ile 6 pinli arasındaki fark nedir hocam? Açılarımı gözüküyor verilerinde başka fark var mıdır? bende bu işlerle uğraşmaya başlayacağım ondan bilgi edinmek istiyorum.

sigmoid

linklere bakarsan birinde anot ve katotların hepsi ayrı. doğal olarak 3 leddin toplam 6 ayağı oluyor. Diğerinde Anotları ortak kototları ayrı olduğundan 4 ayak oluyor.

Chan86

peki bir ayrıcalık yapıyormu ayrı ve aynı olması?

OG

4 pinde ledeleri seri bağlayamazsın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Chan86

Rgb nin içindeki ledlerimi seri bağlayamam? yoksa komple rgb lerimi seri bağlayamam?

Tagli

Kendi içinde seri bağlayamazsın, birer uçları ortak olduğuna göre ancak diğerlerini de birleştirip paralel bağlı hale getirebilirsin.

Yukarda dediğimi yaparsan bu paralel bağlı LED 3'lülerini seri bağlayabilirsin ama pek anlamlı olmaz sanırım. Yani 4 pinli olanları seri bağlarsan (yani komple RGB olarak) içindekileri ayrı ayrı kontrol etme olanağını kaybedersin.

Konu hakkında deneyimim yok ama kağıda biraz karalama yapınca bu sonuca vardım, yanlışsa kusra bakmayın...
Gökçe Tağlıoğlu

Chan86

Evet haklısın Rgb içindeki ledler parallel bağlı olarak kalıyor dikkatsizlik işte gözümden kaçmış teşekkürler...