16*2 Mavi LCD ATM1602 çalışmıyor...

Başlatan fatal1ty, 09 Kasım 2008, 19:39:39

fatal1ty

Selamlar,
16*2 satır mavi ekran lcd almıştım fakat bir türlü kullanamadım, proteusta kullanabiliyorum. Daha sonra LCD yi breadboarda taşıdım, herşeyi manuel yapabilmek için, fakat üst satır tam olarak contrastlı yani matrislerin hepsi dolu. Bazen üst satırın bazı alt satırları tam bir çizgi şeklinde sönüyor. Fakat bir türlü paneli ve kursörü aç bilgisi veremedim.

Googleda atm1602 yazınca sorunlu olduğunu bildiren bir kaç kişiye rastladım, acaba nasil sürebilirim bu LCD yi?
Şimdiden teşekkür ederim kolay gelsin...

Maxim

merhaba

ne yaptıgını bılmıyoruzkı ? nedenını bılelım ?
sema? yok
baglantı? yok
hangı derleyıcı? yok
kaynak kodu? yok
lcd settınglerı? yok

hıcbırsey yok

o zaman cevapta yok :lol:

Tagli

Üst satırın tamamen dolu olması ekranın ayarlarının yapılıp çalıştırılmadığına işarettir. Kontrolcüye bağlamadan sadece elektrik verildiğinde öyle olur. Anlattığın diğer durumu bilmiyorum ama, başıma gelmedi.

Programını hangi dilde yazıyorsun? Datasheet'in dediğine göre LCD'ler normalde elektrik alınca kendi içlerindeki bir düzenek ile resetlenir ve başlangıç komutlarını almaya hazır hale gelirlermiş. Ancak bağlangıç sırasında voltajın gereken seviyeye yükselmesi belli bir zaman içinde olmazsa bu düzenek çalışmayabilirmiş ve reset işleminin özel olarak yollanan komutlarla yapılması gerekebilirmiş (başlangıç ayarları ve reset ayrı konular, başlangıç ayarını her durumda senin yapman gerekir). ASM ile kod yaarken her ihtimale karşı yazılımsal olarak reset komutu göndermeyi dene. Eğer başka bir dil (yani derleyici) kullanıyorsan belki kullandığın komut bu yazılımsal reset işini yapmıyordur.

Tabi senin dediğin gibi LCD'nin bozuk olması da olası...
Gökçe Tağlıoğlu

necati

yazılım daki işlemci ile simulasyon daki işlemci aynı mı?
lcd  ışığı nıda 22-47 ohm ile 5volttan beslemek gerek
bu olmaz ise yazılar çok sönük oluyor
[email]entegreterbiyecisi@yahoo.com[/email]

fatal1ty

Tamam  ozaman şöyle yapalım:D

BreadBoard devremi açıklayayım;

Işık açık, kontrast pot ile değişebiliyor.

RW sürekli düşük
RS düşük
E düşük
Data 00001111
E yüksek
E düşük

Bu durumda imlecin yanıp sönmesi gerekirken hiç birşey değişmiyor.
Üst satır matrislerinin her 16karakter için olan kutucuklarının bazıları şerit halinde sönük, bazen yanık...
Ters giden ne olabilir...

Logan

Mavi-beyaz göstergelerin bacak bağlantıları diğerlerine göre oldukça farklıdır. Yanlış hatırlamıyorsam normal göstergelerde 1 numaralı bacak, mavi lcd'lerde 14 diye geçiyor. Eğer böyle bir hata yaptıysan display yanmış olabilir.
İmza.

Maxim

logan merhaba ,

bende mavi ekran var ama ayak bağlantıları gayet standart ,
sanırım öyle bir ayırım yapamayız .

fatal1ty

Peki siz kullanırken hiç bi sorun çıkmadı anladığım kadarıyla?

ilker_32

Alıntı yapılan: "Logan"Mavi-beyaz göstergelerin bacak bağlantıları diğerlerine göre oldukça farklıdır. Yanlış hatırlamıyorsam normal göstergelerde 1 numaralı bacak, mavi lcd'lerde 14 diye geçiyor. Eğer böyle bir hata yaptıysan display yanmış olabilir.

Alıntı yapılan: "maxiboost"logan merhaba ,

bende mavi ekran var ama ayak bağlantıları gayet standart ,
sanırım öyle bir ayırım yapamayız .

Demek ki bacak yapılarını kullanmadan incelemek gerekiyor. :)