LCD imleç komutu

Başlatan enrique_iglesias, 12 Kasım 2008, 19:29:32

enrique_iglesias

Arkadaşlar bir konuda takıldım kaldım lcd'yi istediğim şekilde kullanamıyorum :

LCDOUT $FE,$0F  'BU KOMUT İMLECİN YANIP SÖNMESİ

ŞİMDİ BEN ŞU ŞEKİLDE BİR ŞEY YAPIYORUM :

mesela ilk satırda 4 ve 5 nci karakterlerin yanıp sönmesini istiyorum ama yapamadım...

LCDOUT $FE,$90,#gecikme," SN.GECiKMELi"

bu şekilde ekrana mesela 30 SN.GECİKMELİ yazıyorum... burdaki gecikme değişkenini yukarı ve aşağı tuşlarıyla değiştirebiliyorum..ama değişme esnasında altı çizili ve yanıp sönmesini istiyorum ama her şeyi denedim olmadı nasıl yapabilirim..????

bir konu daha var unuttum yazmayı :

LCDOUT $FE,1
LCDOUT $FE,2,#gecikme

bu şekilde gecikme ilk satırın ilk karakterinde gözüküyor ben bunu 14'ncü karakterden itibaren yazdırmak istiyorum....

diğer satırlarda problem yok mesela

LCDOUT $FE,1
LCDOUT $FE,$90+14,#gecikme

burda istediğim oluyor ama ben birinci satırda bunu yapamadım....

ete

İmleç in değer değiştirme aşamasında yanıp sönmesini sağlamanın değişik yolları var.

Lcdout $Fe,#deger," saniye" şeklindeki ifadede yalnızca 1.  karekterin (deger değişkeninin altında) imleçin yanıp sönmesi isteniyor ise ,

Lcdout $fe,2,#deger," saniye"
lcdout $fe,2

şeklinde bir komut vererek imleci tekrar ilk haneye getirmek gerekir. Gördüğün gibi temel mantık imleci nereye getirirsen orada yanıp söner olmasıdır. Lcdout $fe,2 komutu imleci tekrardan 1 haneye aldığı için imleç orada yanıp sönecektir.

Yanıp sönme süresi ile oynama istersen yani kendin belirlemek istersen;

Lcdout $fe,2,#değer," saniye"
lcdout $fe,2:lcdout $fe,$0E:pause 130 'sabit imleç açıldı
Lcdout $Fe,$0C:Pause 130 'sabit imleç kapatıldı.

Şayet değiştireceğin karekter yada karekterlerin yanıp sönmesini istersen;
Yeniden.
Lcdout $fe,2,dec2 değer," saniye":pause 130
lcdout $fe,2,"  ":pause 130
...
goto yeniden
Burada da mantık şöyle, önce değişkeni ekrana yazdırıyoruz 130 ms bekliyoruz. Sonra tam değişkene denk gelen iki haneyi birde boşluk olarak (space) yazdırıp yine 130 ms bekliyoruz. Bu işlem  ilgil değişkenin ekranda yanıp sönmesine sebep olacaktır.

KOlay Gelsin
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

enrique_iglesias

sayın ete çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerle şükürler olsunki başardım :) Allah razı olsun kolay gelsin....