trendmicro kullanıcılarının dikkatine

Başlatan timpati, 17 Kasım 2008, 03:04:56

timpati

en son olarak nod32 kullanıyordum, internet bağlantıma engel oldu (deneme süreli versiyonuydu, son bir kaç gün kala sürekli "satın al" mesajları gelirken internet bağlantım gitti), ne yaptıysam olmadı bir türlü, sonunda programı kaldırınca nete bağlanabildim (gerçi bir hafta sürdü bu durum; format atmak zorunda kaldım  :cry: )

...derken antivir adında (personal edition-nerden bulduysam, exe dosyası "avwinsfx" adında, 7MB'lık bir dosya) bir programı kurdum. kurulum tamamlanınca tüm sürücülerimi kontrol etti ve nasıl olduysa bulduğu "tehlikeli" dosya için verdiği rapordan bir alıntı yapıyorum:

D:\int-progs\ANTIVIRUS
 TrendMicro_TIS-Pro_16.0_1412_x32_T.exe
 ArchiveType: CAB SFX (self extracting)
   --> \Setup\Engine\32bit\0x22000040\tmcomm.sys
       [DETECTION] Contains signature of the worm WORM/Stepaik.C.1

evet, worm olarak tanımladığı dosyanın kaynağı, yedekte duran trendmicro antivirüs yazılımının exe dosyasının (85.799MB'lık, tam adı yukarıda görünüyor, googledan bulduğum sonuçlara göre hala bazı sitelerde aynen indirilmeyi bekliyor) içinde bir yerler.

şimdi soruyorum, bu gerçekten bir virüs müdür yoksa şimdi kullandığım program, bu parçayı virüs olarak mı algılıyor? trendmicro'yu kullananlar varsa cevaplayabilir mi? bugüne kadar (temin etme tarihim 11.03.2008 görünüyor) koynumda bir mikrop mu besliyormuşum?
why mr. anderson, why ?

ayhani

Antivirüsler bazen birbirini virüs olarak algılar. Yani problem yok.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.