74hc154 ve tarama nasıl yapılır

Başlatan aykut54, 02 Aralık 2008, 21:47:12

aykut54

iyi akşamlar
sormak istediğim 74hc154 demux entegresi nasıl çalışır? ve pic ile bunun kontrolünü nasıl yaparız mesela pice bağlı 74hc154 onun çıkışınada bağlı bir led bağlasak tarama işlemini nasıl yaparım uzun zamandan beri bu soruyu kendime sordum ama bir türlü cevabını bulamadım pic basicte biraz program yazdıysamda başarılı olamadım

merak ettiğim nasıl tarama yapılır taramayı yapacak kodu nasıl v e neye göre yazarız

saygılar

ferdem

74154 bir 4 ten 16 ya kod çözücü(4to16 decoder). Bu entegrenin 4 tane girişi var, A B C D; 16 tane çıkışı var. Girişlerden(ABCD) girdiğiniz ikilik sayıyı onluk sisteme çevirin, diyelim ki cevap x ise 74154 ün çıkışlarından x. pin "0" (toprak) olur, diğerleri VCC kalır. Örn: D C B A girişlerine 0 0 1 1 uyduladınız. 0 0 1 1 in onluk karşılığı 3 olduğundan 3. çıkış toprak olur. Katalogta bunlar açıkça yazıyor, tablo halinde verilmiş, kataloga bakmalısınız.

Kayan yazıyla uğraşırken şöyle bir yazı hazırlamaya çalışmıştım:74HC174.Örnek C kodu ve proteus simülasyonu için: proteus-picve74154
CCS C de
  while(1){
   output_b(a);
   delay_ms(200);
   a=a+1;
   a=a%16;
   }
gibi bir kodla taranabilir.
Not: Bu entegrenin azami "sink" akımı(harici bir VCC den pine çekilen) 20mA olarak belirtilmiş, bilgilerinize. İyi çalışmalar.