akım var mı yokmu anlayabilen bir proje yapıcam ama

Başlatan promete1, 13 Aralık 2008, 15:11:17

promete1

arkadaşlar öncelikle merhabalar konuyu nere acayım bilemedim yanlışsa yöneticilerden özür...benim yapmam gereknen proje şu sekilde llem LA-100 gibi bir akım trafosundan gelen akım bilgisini hiç pic'e filan bulaşmadan karşılaştırıp,eger akım yoksa 5volt üretip(veya 10v-plcye girecek bi gerilim)
varsa etliye sütleye karışmıyacak bir devre :roll:
ben 100 ohm gibi bir dirençle op-ampa (741 gibi) voltaj girip opampıda comparator calıştırmayı düşünüyorum.
1)bunu araya pic flan olmadan nası gerçekleyebilirim fikri olan lütfen yazsın.
2)opamp 741 bu işin üstesinde gelebilirimi acaba akım trafodan 500 mA gecebililr ki buda max. 50 volt opama girecek demektir.

ne yapmam gerekir?

z

Etliye sutluye bulasmak istemiyorsan  reed role uzerine bobin sar. Akim aktiginda bobin reed roleyi harekete gecirir ve plc ile reed role kontagini okursun.

Tel capini akimdan, sarim sayisini da deneyerek bulursun.

Reed role uzerine bobin sardiginda kontaklar hareket etmiyorsa sargiyi nuve uzerine sarip roleyi etkilenebilecegi pozisyon  ve mesafeye ayarlamak sana kaliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafa_cmbz

yada hard disk vs. gibi içerisinde motor bobin vs bulunan aletlerden al içlerinde mutlaka bjt boyutunda manyetik akım sensörü oluyor onlardan al ve çıkışını op-amp ile değerlendir.....

yanlız bu işin temeli akımı gerilime dönüştürerek hesap etmekten geçiyor ama sadece var yok istiyorsan o daha da kolay ya reed röle kullanırsın yada basit bir opto ile de olabilir tabi uğraşacağın akım çok büyük bir akım değilse....

promete1

mustafa cmbz ve z ustalara teşekkür ederim.
yani dedikleriniz mantıklı ve anladığım kadarı ile sizlerinde kullandığı şeyler ama tecrübesiz biri olarak mekanikten kaçınmayı yeğlerim acaba elektronik biçimde anlamanın yolu yok mudur benopampda mesela 2 voltun altına düşünce output-low diğer türlü düşünürsek out-high şeklinde düşündüm ama 2v da olsa gerilim var bunun 0v olduğunu röle işine girmeden anlayamayız mı basit bir biçimde?

mustafa_cmbz

http://resimekle.gen.tr/uploads/7gC06158.png

bahsettiğim sensör bu şekilde hir bir mekanik ile uzaktan yakından alakası yok sadece akım algılatma istediğin bobin  vs. bir manyetik alana yaklaştır gerisi op-amp ....

bu resmi de 320v diye gevv hocamızın sitesinden alıntı yaptım....az önce gezinirken bulduk sende bir göz at istersen....kolay gelsin...

emrahse

Merhaba arkadaşım senin ihtiyacın olan şey bir akım sensörü. (hall sensor) Bu sensörün 3 tane ucu var VCC - GND- ve bilgi. Bilgi ucunu 10k lık bir direnç ile pullup yaparsın. ve sana analog bir bilgi sağlar. opamp ile de gerilim karşılaştırıcı yapar istediğin akım değerinden sonra opamp'ın çıkış vermesini sağlarsın.

emrahse

Benim elimde bir tane var üzerinde modeli felanda yazıyo türkiyede de bulursun ama malzeme okulda olduğu için pazartesiyi bekleyeceksin :( .

modernherakles

If we hear, we forget; if we see, we remember; if we do, we understand – Confucius

promete1

öncelikle arkadaşlar literatiürüme bir bilgi daha eklediğiniz için teşekkür ederim arastırdım bu hall sensörleri özellikle bu anahtarlı hall effect sensörler var yada yok bilgisi üretiyor bu acıdan ilgi çekici(markası ve kodu:Micronas hal 54x)ancakk daha önce dediğim gibi elimdeki lem akım trafosu ile zaten akımı ölçmekte ve dirençle gerilim haline getirmekte benim asıl problemim akım olup olmasığını op-amp devresiyle nasıl anlayacağım  :roll:
ben devrede gerilim karşılastırmayı düşündüm ama karsılaştıracagım gerilim malum 0 volt (asıl bu işin içinden çıkamadım). Saygılar hala cevaplarınızı bekliyorum.

emrahse

yani sen akımın olup olmadığını bir voltaj ile alabiliyorsun. (akım trafosu ile) bu değer de 0 ila 5 volt arasında değerler di mi?
Aşağıdaki bir kaşılaştırıcı devre. Pot ile kaç volttan sonra çıkış vermesi gerektiğini belirliyorsun. Ancak kullanacağınj opamp 741 olamaz çünkü maksimum 44 volt verebilirsin. daha yüksek güçte bir opmap seçmelisin.

http://parts.digikey.com/1/parts/452921-high-volt-op-amp-3583jm.html

(Sanki seni yanlış anlamışım gibi bir his var içimde ama  yanlış anlamışsam kusura bakma)

promete1

hocam kusurumu olur sen beni doğru anlamışşsın yalnız o cny 0 i tam cözemedim(renk sensörü değilmi o)bende onu devreden cıkarıpgerilim kaynağına vererek üstteki devreyi kurdum referans toprak yani 0 volt olunca led yanıyor,diğer türlü gerilim (dolayısı ile akım varken) lojik-0 oluyor.Şimdi bu oldu gibi ama yine sorum olacak:
proteusta bu led bir kırpışma olarak baslıyor.

1)Bu devreyi gerceklersek acaba(offset gerlimi gibi sıkıntılardan) direk 0voltumu alamama gibi bi durum olabiliri mi çünkü karşılaştırıcı referansa yani 0volta eşit mi diye bakıyor?
2)low daiken okunan -0.02 volt kafamızı agrıtırmı?
3)sizin de deiğiniz lm358 bu işlem için yeterlimidir sizce?
not resimler asagıdaki linktedir nası yukleniyor bilemedim:)
http://www.hizliresim.com/2008/12/14/13177.bmp

http://www.hizliresim.com/2008/12/14/13200.bmp

emrahse

Aşağıdaki devreyi yaparsan bir sorun çıkmaz. Ama sen yinede devreyi takmadan önce uygulamasını yap. Ben önceki gönderdiğim devreyi çizgi izleyen robotta kullanıyorum. CNY70 rengi algılıyor ancak her yerde aynı değeri veremeyeceği için( yani ortam çok aydınlık olursa farklı bir değer karanlık olursa farklı bir değer alacaktır) opamp ile karşılaştırıcı yapıp çıkışın 1 yada 0 olmasını sağlıyorum. böylelikle çıkış ya 0 volt yada besleme voltajı olan 5 volt görünür.(senin besleme voltajın 50 volt olacak sanırım.)

lm358 maksimum 32 voltta çalışır.
lm741A maksimum 44 voltta çalışır.
benim sana gönderdiğim 3583 idi

sana 741A ile 44 volt yetmez mi?