FPGA lerin geleceği ve Mikrodenetleyiciler

Başlatan semitesla, 22 Aralık 2008, 22:49:37

semitesla

Doksanlı yılların başlarına kadar çok kullanılan kapı entegrelerinin yerini son yıllarda mikrodenetleyicilerin aldığını hepimiz görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda mikrodenetleyicilerin yerini FPGA lerin alması mümkün olabilir mi?
      Elektronik piyasasında FPGA kullanım yoğunluğu ne kadardır yada FPGA lere yönelme ne kadardır?

ipek

Yarı iletken sahasında orta boy bir dev olan Microchip bile PicKit 3'de
Spartan kullanıyor e bükülmeyen bilek mucck misali...

amuhurcu

.... merhaba .... FPGA veya CPLD teknolojisi dehşet bi şey

*resmen zamandan bağımsız program yazabilir (kapı gecikmelerini saymaz isek),

*muazzam pin sayısı 40-880 arası,

*mozaik gibi birbirlerini ekleyerek korkunç bi şey elde etme :)

*ayrıca kesinlikle parazitten etkilenmemesi... yani watchdog yok....bu sayede cok kritik yazılımları hiç korkmadan gerçekleştirebilme  

*piskopat bi şey olan paralel işlem yapabilme yani aynı anda ana program çalışırken 20adet de timer kendi programını yürütebilir veya bağımsız bir sürü programcık ana program gibi iş görmesi,

*hele hele programlama yöntemi beni büyülüyor yani diyelim ki kapılarla başladık programlamaya sıkıldık bi pencere açtık kod yazmaya başladık sıkıldık hadiiii geri kalan için de bi pencere açtık algoritma olarak programa devam ettik :)

*DSP lerin çekirdeklerinde FPGA var ! ilginç değil mi...

*mikro da neymiş hepsi çöplük .... doktoram bitmek üzere .... startı veriyorum... gerekirse buradan da ders verip bu muazzam güce herkesin sahip olması için elimden geleni yapacam :) (bu arada ben üniversitede bu dersi verecem....)

xenix

2 yıldır iş yerinde FPGA lerle uğraşıyorum. Spartan3 serisini kullanıyorum. VHDL ile yazıyorum. Gerçekten çok güçlüler. Megabitlik uart hatlarından oluşturun, onlarca koyun, yüzlerce PWM sinyali üretin, aynı anda başka işlerle uğraşın. Ama kod geliştirmesi mikrodenetleyicilere göre çok zor. Zaman alıyor, hata ayıklaması zor. Simulasyonda çalışıp gerçek devrede çalışmadığı çok oluyor. Spartan3 1500 ün %60 ını kullandığım bi projede küçük bi değişiklik yapınca kodda, derlemesi ve programlama dosyasını üretmesi yarım saat sürüyor. Xilinx ISE Foundation'ın hala çok çekirdekli işlemci desteği yok.

Öyle projeler varki sadece FPGA ile yapılabilir, FPGA bu işlerde kullanılacak, ama diğer işlerde yine mikrodenetleyiciler kullanılacak gibi geliyor bana.

amuhurcu

buradaki yazışmalarımız yıllar önce okuduğum ve 1982basım ait bi elektroniğe giriş kitbını (rus) hatırlattı..... orada da transistor ile lambalar arasında benzer konuşmalar düşünceler geçiyordu..... şimdi ne lamba kaldı ne de transistör .... neydü belirsiz çipler her yeri kapladı.....

OptimusPrime

mikroya real time uıygulaması yaptırmak istediğiniz anda FPGA veya CPLD yardımınıza koşacaktır. farklı noktalar aslında. bence karşılaştırılmaması gerek.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

OptimusPrime

bu arada forumun saati yaklaşık 8 saat ileride. :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

kadirbas

amuhurcu'nün verdiği örnekteki gibi, ileride mikro-denetleyicileri "Vay be, paralel çalışamayan, yavaş entegreler de varmış eskiden" şeklinde hatırlayacaklar hehalde.
Üretim teknolojisinin de gelişmesiyle, FPGA ve FPAA'ler birleştirilecek ve bugün kullandıklarımız tamamen tarihe karışacak gibi.

Bu arada ben ilk olarak FPGA programlama ile başlamıştım :) Sonrasında mikro-denetleyici ve diğerlerini de programlamaya başladım :) Ben o döneme yetişebilirsem, benim için başlangıçla bitiş aynı teknoloji olacak yani :)

bymrz

Arkadaşlar, peki FPGA lar neden PClerimize girmiyor hala. Bi kaç yabancı sitede görmüştüm FPGA ile yapılan bir PC ve dehşet bir hıza sahip olduğundan bahsediyordu. Amd bunlar hala labaratuar ortamlarında.

FPGA ların hala PClerimizin içinde olmamasının nedeni nedir sizce?

z

FPGAin paralel islem gucu fazla abartilmamali. FPGA bir denklem yada denklem grubunu  cozmek uzere programlanabilir ama PC cok farkli bir sey.

PC de islem gucu arttirilmak icin coklyu islemcili donanimlarda paralell programlama kullanilabilir.

Sonucta FPGA yongayi hoyratca kullanan lojik elemanlar toplulugu. Buyuk bloklarin programlanarak yapilmasina izin veriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

KaraBekir

Actel şuan analog özellikleride bir arada barındıran FPGA üretiyor ve ARM Cortex M1 ve ARM7TDMI işlemci kullanılabiliyor. Benzer yapı Atmel de de var.

Şuanda PC lerde FPGA görmek için bir neden göremiyorum(Adı üstünde PC). Gerekiyorsa FPGA yerine ASIC kullanırlar. (Daha ucuza gelir.)

ersa1905

merhaba fxdev su paylastığın sunuyu tekrar paylasırmısın...başlangıc için projeler istiyorum benim oluşturduklarım çalışmıyor....yardımm edinnnnnn

nthere

@fxdev

Dosyayı tekrar yükleyebilirseniz sevinirim.

mr.root

Alıntı yapılan: amuhurcu - 23 Aralık 2008, 07:00:59.... merhaba .... FPGA veya CPLD teknolojisi dehşet bi şey

*resmen zamandan bağımsız program yazabilir (kapı gecikmelerini saymaz isek),

*muazzam pin sayısı 40-880 arası,

*mozaik gibi birbirlerini ekleyerek korkunç bi şey elde etme :)

*ayrıca kesinlikle parazitten etkilenmemesi... yani watchdog yok....bu sayede cok kritik yazılımları hiç korkmadan gerçekleştirebilme 

*piskopat bi şey olan paralel işlem yapabilme yani aynı anda ana program çalışırken 20adet de timer kendi programını yürütebilir veya bağımsız bir sürü programcık ana program gibi iş görmesi,

*hele hele programlama yöntemi beni büyülüyor yani diyelim ki kapılarla başladık programlamaya sıkıldık bi pencere açtık kod yazmaya başladık sıkıldık hadiiii geri kalan için de bi pencere açtık algoritma olarak programa devam ettik :)

*DSP lerin çekirdeklerinde FPGA var ! ilginç değil mi...

*mikro da neymiş hepsi çöplük .... doktoram bitmek üzere .... startı veriyorum... gerekirse buradan da ders verip bu muazzam güce herkesin sahip olması için elimden geleni yapacam :) (bu arada ben üniversitede bu dersi verecem....)

Hocam merhaba, aradan yıllar geçmiş ancak daha yeni bu sayfaları geziyorum :)

Yüksek lisanstayım ve tezimi fpga üzerine kurmayı planlıyorum. Kaynak çeşitliliği açısından farklı kaynaklara sahipseniz paylaşabilir misiniz? Hem çalışma hem de fikir edinme amaçlı kaynak arayışındayım

Saygılarımla.

M.Salim GÜLLÜCE

@amuhurcu sözünde durmuşmu bende onu merak ettim.
Yoksa 12 yıl önce doktorasını tamamlayıp sözlerini yuttumu ?