servo surucu kartı tamiri yardımı

Başlatan erkan614, 29 Aralık 2008, 15:12:12

erkan614

İyi günler
servo surucu bozuldu :) nedeni konusundaki tek tahminim pic ile step dır palsi vermiştim birzamanlar ama girişler line driver miş o sebepten olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim,
arızası şu elektrik verildiğinde önce kırmızı led yanmalı sonra harici start butonuna basıldığında yeşil led yanıp hareket etmek için komut beklemeli
ama elektrik verildiğinde direkt yeşil led yanıyor ve start dumesine basıncada motor kendi başına dönmeye başlıyor.
tahminim setp pals sinyallerinde problem olduğu yönunde idi çunkü igbt de sorun olsa ve motor dönse encoderden okunan bilgiden dolayı motor alarm vericekti yani motor gaipten step sinyalleri alıyor ve o na göre hareket ediyor.
pals giriş mantığı şu sekilde : girişte hcpl2631 var bunun çıkışı pull-up ile 74 hc14 e grilmiş bu entegrenin çıkışı ise direkt işlemciye giriyor,
yaptıklarım: işlemciyi başka karta takıp denedim onda sorun yok, hcpl2631 ve 74hc14 u yenileri ile değiştirdim sorun yine düzelmedi
bende biraz şaşırdım başka step sinyali alacağı yer yok
sizin bu konudaki genel fikriniz nedir?

tahminen servoyu bozduğum zaman açtığım başlık https://www.picproje.org/index.php/topic,19706&highlight=servo

sezgin05

erkan614

bu sema değil giriş çizimleri benzesede birbirini tutmuyor bendekinin giriş şeması böyle

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

ööööööööö hatırlamıyorum  :oops:
ama bildik bi işlemci değil en azından ben pek bilmiyorum
30mm 30mm kare pin aralıkları fazla sıkışık olmayan bişi
yarın kartın fotosunuda koyarım

surucu çin malı golden age diye bi marka