pıc

Başlatan fbm, 04 Ocak 2009, 16:41:48

fbm

arkadaşlar öncelikle hepinize slmlar.aranıza yeni katılıyorum.güzel ve kapsamlı bir site.emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.sizlerden oyuncak arabalarda ki pic ler hakkında bilgi almak istiyorum.çalışma prensibi nasıl.nasıl veri transferi yapılır.bozuk olduğunu nasıl tespit ederiz.bozulma nedenleri nelerdir.

Maxim

hoşgeldiniz ,

soru anlaşılır değil ,
çok daha fazla açıklama gerekiyor ,oyuncak araba için üretilmiş pic olduğunu ilk defa duydum ,
hangi oyuncak ? 100 bin tane oyuncak araba var ,neyi öğrenmek istiyor ? neyi merak ediyorsunuz ? elinizde bozuk birşeymi var ?

Tagli

Ben de oyuncak arabalarda PIC olacağına pek ihtimal vermezdim. Bunlar genelde Çin'den geliyor ve adamlar ekonomik olması için sadece kendi amaçlarına hizmet eden basit kontrolcüleri tasarlayıp ucuza (Çin farkıyla) toptan üretip kullanıyorlar. Gidip de Microchip firmasından PIC almaları pek mantıklı değil. Sanırım burda bir tanım karmaşası (veya hatası) olmuş. Anladığım kadarıyla arkadaş "entegre devre" demek istemiş. PIC denilen şey Microchip firmasının ürettiği mikrokontrolcülerin markasıdır.

Bozuk olduğunu eee.. hımm... oyuncağın çalışmamasından anlayabiliriz  ;) . Gerçi elbette bozukluğun nerde olduğunu anlamak daha zordur. Kumandalarda da entegre devrelerin olduğunu düşünülürse sorun burda da olabilir. Öte yandan mesele entegre devrenin bozukluğunu anlamaksa bu çok zor. Bu entegreler üretici firmaya özel olur genelde ve internette bunlarla ilgili döküman bulamazsın. En iyi ihtimalle Çince bulursun. Bozuk olduğunu anlasan bile aynısından bulup yerine koyamazsın zaten. Ancak aynı oyuncaktan bir tane daha alıp parçalarsan bulabilirsin o entegreyi.

Gariptir ki çocukken bile oyuncak arabalarla uğraşamadım. Küçükken babaannem bir tane almıştı ama bozuk çıkmıştı. O gün bugündür hep uzaktan kumandalı bir oyuncak arabam olsun istemişimdir  :( . Deneyimim olmadığı için neden bozuldukları konusunda da pek fikir veremeyeceğim ama entegre devreler genelde durup dururken bozulmazlar (belki çok dandik olanları bozulabilir). Ama küçükken dişlileri kırıldığı için bozulan oyuncaklarım olduğunu hatırlıyorum. Bir telin dandik yapılmış bir lehimden kurtulmuş olması da muhtemel. Açıp incelemeden kesin bir şey söylenemez.

Bu oyuncakların çalışma mantığı oldukça basit olsa gerek. Kablosuz iletişim modülleri nasıl çalışıyor bilmiyorum ama iletmeleri gereken sadece 4 çeşit veri (ileri, geri, sağ, sol) var. İnternette "RF Module" diye aratırsan birşeyler bulabilirsin. Oyuncaklarda kullanılmak üzere hazır satılanları var, mesela "4 kanallı" olarak geçiyor. Bunlar veri yollama işini kullanıcıya yaptırmıyorlar, sadece sürekli olarak 4 bitlik veri yolluyorlar gibi düşün. Yani kumandadaki düğmelerin durumu 4 bitle ifade edilerek sürekli oyuncağa yollanıyor. Cihazda mantıksal bir işlem yok. Sadece gelen değere göre iki adet motoru kontrol ediyor.
Gökçe Tağlıoğlu

timpati

benim bir kaç adet RC model arabam oldu (çocukluğumda yoktu, varsa da alacak, ona ayıracak paramız yoktu; ben de koca adam olduğumda kendim aldım. alır almaz da hemen içini kurcaladım).  bunlarda RF modul (bağımsız, 433MHz RF moduller gibi anlamında) falan yok. benim karşılaştıklarımın hepsinde 27-30MHz'lik verici-alıcı devreleri var. şimdilerde artık ayrık elemanları bile kullandıklarını sanmıyorum, ucuz-seri üretim adına "japon tükrüğü" denilen hybrid IC/kartlar kullandıklarına eminim, malum global ekonomi işte; bozuldu mu at, yenisini al mantığı geçerli bunlarda.
why mr. anderson, why ?

fbm

evet arkadaşlar oyuncak arabadan söz ediyorum.dün tam detaylı yazamadım.bacaklı entegre mi yoksa pıc mi tam bilemiyorum .elektronıkte fazla bılgım yok.yavaş yavaş bılgı edınıyorum.teyze oğlu arabıstan dan getirmiş iki tane.şansa benımki bozuk çıktı.bende digerini söküp parça yerlerini degiştirerek bozuk olan parçanın çok bacaklı olduğunu tespıt ettım.elektronıkçi bi abimize gösterdik yapılmaz dedi.nasıl halledebiliriz arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

Erhan YILMAZ

Genelde ucuz 15-20 tllik arabalarda bir alıcı entegre ve kumandada da verici bulunuyordu 4 kanal olarak çalışyordu entegrenin çıkışı bobinlerle felan direk antene sürülüyordu herhangi bir yükseltme işlemi yoktu.motorlarıda bc237 ye benzer tipteki transistörlerle yapılmış H bridge devrelerle sürüyorlardı. çin malı olduğu için hiç özen göstermemişler yani

timpati

Alıntı yapılan: "fbm"evet arkadaşlar oyuncak arabadan söz ediyorum.dün tam detaylı yazamadım.bacaklı entegre mi yoksa pıc mi tam bilemiyorum .elektronıkte fazla bılgım yok.yavaş yavaş bılgı edınıyorum.teyze oğlu arabıstan dan getirmiş iki tane.şansa benımki bozuk çıktı.bende digerini söküp parça yerlerini degiştirerek bozuk olan parçanın çok bacaklı olduğunu tespıt ettım.elektronıkçi bi abimize gösterdik yapılmaz dedi.nasıl halledebiliriz arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum

o çok bacaklı nesnenin üzerinde yazanları okuyabiliyor musun? kaç bacaklı, biçimi nasıl? etrafında başka neler var?

ya bir fotğrafını çekip yolla ya da entegrenin adını yaz buraya. yoksa binlerce çeşit IC var, biz nereden bilelim hangisi olduğunu?
why mr. anderson, why ?

Tagli

O entegrenin görevinin ne olduğu tam olarak belirlenebilirse, yerine aynı işi yapan bir PIC konabilir belki.
Gökçe Tağlıoğlu

fbm

tamam arkadaşlar ben fotoğrafını çekip göndereyim.

fbm

arkadaşlar slm.entegrenin üzerinde yazılanları aktarıyorum.rx-6 -G 70628287    entegre 9 bacak solda,9 bacak sagda olmak üzere 18 bacak toplam.resimleride en kısa zamanda göndericem