vestel11ak19-5 şase acil yardım

Başlatan ximamyollardax, 10 Ocak 2009, 14:03:11

ximamyollardax

vestel 11ak19-5 şase var elimde besleme katında bir arıza tespit ettim
girşte bulunan trafo üzerinde AK07-9807Y yazıyor bu eleman yanmış
malzemeciye gittim bana kaç henry istiyorsun dedi bende bilmedigim için 10h
liği aldım bide 15h vardı

birde 11ak19-5 şasenin açık şemasına baktım orada 100nF 250v yazıyor

yanlız ben şase üzerinden 0.1mF 250v kond. olduğunu ğördüm tabi onlarda yanmıştı

bu elemanları değiştirdim dv de hiç bir reaksiyon yok on-off ledi bile yanmıyor

yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum

mustafa_cmbz

besleme katında entegre varsa onları da değiştir...bunun yanında diyotları dirençleri tek tek kontrol et yanlız bazen devre üzerinde ölçüm yaparken insanı yanıltan malzemeler olabiliyor bir uclarını çıkart öyle ölçüm yap...ama büyük ihtimal ile entegre varsa o da gitmiştir birde onun yanında ki kondastörleri değiştir...yanlız entegre varsa bana kodunu yaz bende yardımcı olmaya çalışım....kolay gelsin..

bu arada sigortayıda kontrol et..

ximamyollardax

yazmış olduğun parçaları kontrol edecem sağol cevab yazacam geri

murbay

Besleme katı arızalarında öncelikle girişten itibaren,
sigorta, giriş filtre kondansatör ve bobini, köprü diyot, filtre kondansatörü, anahtarlama transistörü, anahtarlama entegresini kontrol etmelisin.
Bu elemanlar sağlam ise, yine primer devre üzerindeki kondansatör, direnç ve diyotları kontrol etmelisin...
Bunlarda da sorun yok ise sekonder kısmındaki tüp soketini besleyen (109-120V) voltaj hattı üzerindeki diyot, direnç ve kondansatörlere bakınız.

Horizantal (yatay) katta meydana gelen arızalarda besleme katını korumaya geçirir. Yatay kattaki güç transistörünü kontrol edin.

Filtre kondansatörü üzerinde 300V ölçebildiniz mi?
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ximamyollardax

arkadaşlar gerekli ölçümleri yaptım sorun yok yalnız ben bu trafodan şüpeleniyorum ğirişte olan besleme katında bunun kaç henry olduğunu nasıl çözebiliriz  yardımlarını bekliyorum

mustafa_cmbz

4 ayaklı hat trafosundan bahsediyorsan diren kademesinde kopukluk varmı yokmu ölçe bilirsin bu trafoya giren ve çıkan voltajlar aynı olması lazım...eğer reçineler aşındıysa ve bobinde atlama varsa giriş ve çıkış arasında voltaj farkı olması gerekli...

beslemede bahsettiğim entegreden varmı_? besleme trafosunun çıkış ucuna bağlı diyot uçlarından voltaj çıkıyormu_? sistem kontrolü büyük ihtimal ile 7805 veya o tarz bir regülatör ile beslemişlerdir onuda kontrol et şayet giriş gelmiyorsa yolu takip et ve arızalı malzemeyi bul...voltaz gelipte çıkmıyorsa 7805 i değiştir...güç transistörünü ölç sağlammı değilmi bir bak...dükkanda devamlı tamire gelen bir tv olmadığı için tam anlamıyla arızanın ne olduğunu kavrayamadım...eğer imkanın varsa birde şasenin yakından bir resmini çek...

ximamyollardax

Besleme katında bulunan c801 ve c802 kond flitre trafosunu değiştirdim

çünkü yanmışlardı resimlerinide yolladım bakabilirisin

şüpelendiğim noktalar
1)girişte bulunan kond. üzerinde .1 mF 250v yazıyordu bu demektirki 0.1mF 250v kond.olduğunu belirtir  doğrumu?
2)ben devre şemasına baktığımda 100nF 250v olduğunu gördüm
devre şemasını da yolladığım linkte bulabilirsin
3)bu flitre  trafosununkaç henry lik olduğunu nasıl bulabiliriz malzemeciden ben 10h aldım bu da benim kafamı kurcalıyan bir sorun

bu şaşede bulunan kondansatörle devre şeması üzerinde bulunan kond
değerleri farklı  şaşe üzerinde .1mF 250v kond.var devre şemasında
100nF 250v kond. var bunuda çözemedim ğitti

100nF 250v kond takıcam bu sefer malzemeyi alınca bakalım sorun
çözülecekmi

dökümanlar

http://www.turboupload.com/files/get/TQ3niBWuSs/desktop.rar

murbay

.1mF=100nF eder. Oradaki "m" mikro demektir. mili olması mümkün değil.
besleme girişindeki 100nF 250V ve bobin (trafo değil) şebeke filtresidir.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ximamyollardax

sağol devre elemanını alıp en kısa zamanda devreye montajını yapacağım

sonucu bildiririm iyi çalışmalar

ximamyollardax

arkadaşlar tv çalıştı yalnız 0,1 mF kondlermiş şase üzerindekiler

devre şemasında ki gibi 100nF değilmiş

şebeke flitresi sağlammış arkadaşlar

diyotlarda sorun ve besleme entegrelerinde problem yoktu.

yardımlarınız için teşekkür ederim