Anakart Tamiri İçin

Başlatan tekniker_murat, 13 Ocak 2009, 03:10:07

tekniker_murat

Arkadaşlar selamun aleyküm Ben Anakart Tamiri için gerekli birkaç soru soracaktım sorularımı aşağıda sıraladım ilgilenirseniz çok memnun olurum herkese şimdiden teşekkür ederim...
SORULARIM

1:Anakart üstündeki parçaları sökerken lehim makinası kullanmak pek hoş sonuçlar vermiyor genelde Telefon tamircilerinin kullandığı güzel saç kurutma makinası şeklinde ısı üfleyen cihazlar var onlar ile kart üzerinden entegre vs parçalar sökülüp takılabiliyor İşte bu sözünü ettiğimiz Makinaların isimleri nedir özellikleri nelerdir satın alırken nelerine dikkat etmek lazımdır ?

2:Televizyonlarda katlar vardır vertikal,horizantıl,besleme vs Bu anakartında illaki bu şekilde katları vardır tabii ki vertikal horizantıl olarak değil farklı isimlerde ama bu katlar hakkında bilgiler nelerdir yada nerelerden bulabiliriz...

3:Anakart tamiri için gerekli ölçümler nelerdir nerelerinden hangi sinyaller ve voltajlar kontrol edilmelidir.

4:Bios nasıl upload edilir ve yerinden söküp nasıl programlanır yani hangi programlama yazılım ve donanımlarına ihtiyacımız vardır ( örneğin makinanın biosu çökmüş makina bios a girmiyo yada garipten sesler vs arızalar veriyor biosun çökük olduğu ekrana yazıyor vs )

5:Anakart parçalarını nerden temin edebiliriz sipariş vereceğimiz türkiyeden siteler varmıdır muhtemel entegreler vs parçalar için ( Ben smd malzemelerin bir çoğunu www.direnc.net adresinde bulabiliyorum fakat anakart malzemeleri değil muhtelif entegreler,diyot,direnç,kondansatör,regülatör vs )
[email]murat.yagci.1984@gmail.com[/email]

terspolarma

Burda  çok olmasa da bişeyler var anakartlarla ilgili.
http://csg.cizgi.com.tr/viewforum.php?f=67

murbay

http://portal.cizgi.com.tr/library/

burada istediğin bilgilere ulaşabilirsin...

Anakarttan eleman sökmek için smd istasyonuna ihtiyacın olacak. Bu istasyonla birlikte her elemanı sökebilecek havya uçlarına sahip olmalısın...

Anakarttada bölümler vardır. Kuzey-güney köprüleri, işlemci, ram ünitesi, I/O portları gibi...

Her anakart üretici firmanın geliştirdiği anakart test kartları vardır. Bu kartları veri yoluna takınca arızanın kodunu dijital olarak gösterir.

Bios güncelleme eskiden anakart üretici firmadan edinilen bir program ile disketten bilgisayar açılarak update dosyası yüklenerek yapılıyordu. Yeni anakartlarda sistem açıkken güncelleme yapılabiliyor diye biliyorum...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

gevv

Alıntı yapılan: "tekniker_murat"Arkadaşlar selamun aleyküm Ben Anakart Tamiri için gerekli birkaç soru soracaktım sorularımı aşağıda sıraladım ilgilenirseniz çok memnun olurum herkese şimdiden teşekkür ederim...
SORULARIM

1:Anakart üstündeki parçaları sökerken lehim makinası kullanmak pek hoş sonuçlar vermiyor genelde Telefon tamircilerinin kullandığı güzel saç kurutma makinası şeklinde ısı üfleyen cihazlar var onlar ile kart üzerinden entegre vs parçalar sökülüp takılabiliyor İşte bu sözünü ettiğimiz Makinaların isimleri nedir özellikleri nelerdir satın alırken nelerine dikkat etmek lazımdır ?

2:Televizyonlarda katlar vardır vertikal,horizantıl,besleme vs Bu anakartında illaki bu şekilde katları vardır tabii ki vertikal horizantıl olarak değil farklı isimlerde ama bu katlar hakkında bilgiler nelerdir yada nerelerden bulabiliriz...

3:Anakart tamiri için gerekli ölçümler nelerdir nerelerinden hangi sinyaller ve voltajlar kontrol edilmelidir.

4:Bios nasıl upload edilir ve yerinden söküp nasıl programlanır yani hangi programlama yazılım ve donanımlarına ihtiyacımız vardır ( örneğin makinanın biosu çökmüş makina bios a girmiyo yada garipten sesler vs arızalar veriyor biosun çökük olduğu ekrana yazıyor vs )

5:Anakart parçalarını nerden temin edebiliriz sipariş vereceğimiz türkiyeden siteler varmıdır muhtemel entegreler vs parçalar için ( Ben smd malzemelerin bir çoğunu www.direnc.net adresinde bulabiliyorum fakat anakart malzemeleri değil muhtelif entegreler,diyot,direnç,kondansatör,regülatör vs )

Tavsiyem ilk etapda fazla kasmayın piyasada net 803 diye bir havya farklı adlardada bir çok model çıktı tiplari aynı siyah bir kutu :) 80..90ytl ana kart arızalarının çoğunluğu besleme (dc dc çevirici katı) bios

bios için dlab deniz elektronikten multi prog alırsınız

basit test cihazları var pci 16x vs soketlere takılıyor arızanın hangi bölüm üzerinde olduğunu gösteriyor fiyatları ucuz ara sıra işe yarıyorlar

yedek parça için durum zor bir çok parçayı bulamazsınız bence bol bol arızalı temiz anakartlar toplayın ilk etepda bu şekil en iyisi olur fazla masrafa girmeyin zaten işler ilerler ise duruma göre ekipmanı genişletirsiniz gelen paraya göre yatırım yaparsınız