FPGA ile ilgili çalışmalar

Başlatan alicavuslu, 18 Ocak 2009, 23:13:19

alicavuslu

Merhaba arkadaşlar,

Sanki FPGA başlığı forumda biraz az ilgi gürüyor gibi. FPGA ile ilgili çalışma yapan arkadşalar burada bize çalışmalarından bahsetse ve diğer arkadaşlarımızında bu konuda neler yapıldığına fikirleri olması amacıyla enazından ne tür çalışmalar yaptığımızdan bahsetsek nasıl olur ? Bu konuda fikirlerimizi paylaşırsak FPGA başlığınıda biraz canlandırmış oluruz.

İyi çalışmalar...

muuzoo

Bizimkisi biraz daha akademik olmakla birlikte (Niğde Üniversitesi Elektrik-Elektronik Müh Gömülü Sistemler Labında çalışıyorum) ilk olarak sayı biçimleri hakkında çalışmalar yaptık. Sabit noktalı ya da kayan noktalı sayılarde işlemler yapmak için temel matematiksel işlem birimlerini gerçekleştirdik.

Daha sonra bu kodlar yardımıyla basit bir MLP YSA uygulaması ve basit bir Genetik Algoritma Uygulamsı gerçekleştirdik. Bütün bu çalışmalar DE2-70 üzerinde yapıldı.

Şu an Xilinx ML506 (Virtex 5 tabanlı) kartı üzerinde DDR2 Ram haberleşmesi üzerinde çalışıyorum.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

fractal

alınabilinecek en uygun fpga hangisidir?nerden alabiliriz?ve bunların kaç portu var.hızı nedir
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

alicavuslu

Xilinx firması için en uygun fiyat senin için spartan3 bord. Altera için ise DE2-35 fiyat olarak biraz fazla ama uygulama açısından güzel. Spartan 3 üzerinde 200 K lık kapı, DE-35 üzerinde 33 K lojik element mevcut. Benim tavsiyem altera üzerinde çalışman. ikisininde çalışma frekansları 50 MHz

fractal

bu 300mhz olanlar hangisi?kaç pinli oluyor bunlar? arm7 diye birşey dolaşıyor burda bu nedir?bunların 32 bit işlemci ile benzerlikleri nedir?32 bit işlemciye örnek nedir?

teşekkürler...

alicavuslu

arm7 ler hakkında bilgim yok. ama istediğin hıza Virtex 5 ile çok rahat ulaşabilirsin. Kapı sayısı hakkınad bilgim yok. Ama internette rahatça ulaşabilirsin. Aslında yapmak istediğin uygulamadan bahsedersen sana daha rahat yarıdımcı olabilirim...

fractal

yüksek frekanslı pwm uygulamaları .özellikle rampalama motor sürme matematiksel fonsiyonları işleyen ,belki görüntü işleme  işlemleri,tcp ip network uygulamaları,cok sayıda giriş cıkış işlemleri gerektiren uygulamlarda ama ağırlık matematiksel işlem ağırlıklı ve motor sürücüleri gibi uygulamlar için...

speak48

spartan 3e seti güzel aslında ama türkiyede satan  firma yoq.

benim tavsiyem de2 biraz daha iyisi de2-70 derim ben.

karşılaştırırsak;
spartan 3e setin de 10k les,de2 setinde 35k les,de-70 setinde 70k les var.

pin sayiları ihtiyacından fazla  500-1000 arasında

bahsi geçen setler 90 nm teknolojisiyle üretilmişlerdir hız karşılaştırmaya
gerek yoq.max çalışma frekansı yaptıgın tasarıma göre değişmekte.
setlerde sabit 50 mhz giriş war bunu istediğin frekansa pll .. ile çıkartabiliyon.
ama yanılmıyorsam 18x18 çarpıcılar en fazla 250 mhz de çalışıyor.

setlerde hardcore bi işlemci bulunmamakta.ama xilinte powerpc alterada arm işlemcileri bulunan fpgaleri var.
ama softcore olarak xilinte microblaze(32bit) alterada nios2(32bit) işlemcileri var
ayrıca açık kaynak kodu bulunan birsürü softcore işlemcide nette dolaşıyo (pic,arm,avr,8051,8088...)

tasarım programlarını karşılaştırırsak quartus ise ye göre biraz daha hızlı
çalışıyor ama edk da sopc buildere göre  daha kullanışlı duruyor.

fractal

sanırım 150 dolar civarında bu spartan ve türkiyede satılmıyor.ozaman yurt dışından getircez.sanırım bayağı komplex yapıları var.ama bir yerden başlamak gerekiyor.burdan anladığım kadarıyla bu spartanlar hafızada iyi oılan bir tane almak..

speak48

ya aslında spartan 3e setinide türkiyede satıyorlar.
http://www.yildirimelektronik.com/urun/page.php?ID=226&phpMyAdmin=nK8PBLwAN3OM5c-%2CJWgzn2LjJG1
biz aradık fiyatını sormuştuk öğrenciyiz dedik;
ya yanlış anlaşıldık yada iyi bi kar elde etmeyi düşünüyorlar olsa gerek
700 ytl civarı  dediler 150 dolarlık set...
o yüzden türkiyede satılmıyo dedim,hatta satılmazda

ama pwm uygulaması için de1 seti yeterli olacağını düşünüyom
2 tane 40 pinlik extra IO su war.20k les i war.
les derken logic element's  20000 (flip flop+lookup table)

fractal

bende bu les nedir diye merak ediyordum.şimdi anladım.peki de nedemek?

avrupada varmıdır bu spartan ?yada netten alabilirmiyiz ucuz bir şekilde..

fractal

bunu nasıl yaptın anlatırmısın biraz...

fractal

bu  paralel çalışa bilme olayı aynı anda farklı girşler farklı işlemlere tabi tutularak aynı anda farklı çıkışlar alınabilme olayımı. mikroişlemcilerde ise bir program akışı var.her şey sıra sıra oluyor.bu ise seri oluyor sanırım.bu fpga lar ile işaret işleme yapılabilirmi.burda formlarda gördüm matlab ile birşeyler yapıyorlar.sonra işlemcilerde kullanıyorlar.fpga lardada böyle şeyler varmı?

fractal

ortda okadar cok şey varki.hangi seti alsak.nerden başlasak kaç les..verilogmu vdhl mi?...ama bence mikroişlecilerden cok daha parlak bir geleceği var bunların çünkü paralel olmaları.

fractal

benim lojik iyidir.bu akıllı röler var.mesela millenium geldi aklıma onda kapılarla progralama yapıyorsunuz o geldi aklıma.onunla profesyonel bir makine yapmıştım.llojiğimin cok iyi olduğunu düşünüyorum.programlama olarakta c kullanıyorum.basic de kullandım.sadece algortima yazaman bilgisayarcılar gibi.ve çeşitli profesyonel progtrmalam tekniklerinide bilmiyorum.en kısa programı yazma gibi bilgisyar mühendisi arkadaşların kullandığı bir takım şeyler vardı...sanırım bu pic programlamadanda kolay gibi görünüyor.