Diodlar Yanarmı

Başlatan agora_meyhanesi42, 19 Ocak 2009, 12:12:24

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar aşagıdaki linkteki devre hakkında bir sorum var. Devrede kopruden sonra alternatif gerilim ölçüldüğünde alternatorun gerilimini veriyor dogru gerilim ölçüldüğünde ise 2.57 v gibi bir deger veriyor. Bu devre pratikte uygulanabilirmi onu sormak istityorum fazla bir elektronik bilgim yok acaba bu diytlar 220v gerilime dayanabilirmi diye bir soru oluştu kafamda cevaplandırırsanız sevini,rim. Kusura bakmayın link aşagıda

http://img296.imageshack.us/my.php?image=adszxh3.jpg
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

Analyzer

Selam,

Sanırım trafosuz besleme yapmayı planlıyorsunuz. Bunun yarardan çok sakıncası olur sizin için. Devrenizin bir kısmında şebeke gerilimi bulunacak. Ayrıca koyduğunuz 550K direnç, metal film olacak ve en ufak arızada iletken olup devrenize şebeke gerilimi verecektir, daha kötüsü ölümcül kazalara sebep olacaktır. Kesinlikle önermem.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

M_B

1N4007 Diyotlar 220v gerilime dayanir.
Genelde tum AC 220V dogrultmada bu diyotlar kullanılmaktadır.

Not:  Dikkatlı olman gerek çarpılma riskin vardır.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

agora_meyhanesi42

O zaman araya ilave edilecilecek elemanlar varmıdır. Bu devre pic ile şebeke gerilimi okumada kullanılacak. iki deger olacak alt ve ust degerler pic ile gerilim okuma üzerine başka devre bulamadım sizce nasıl olmalı bir bilgimniz varmı

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar yukarda verdiğim linkteki devrenin çıkışındaki kondansator ac gerilimi yalıtmak maksadıyla kullanılmamışmı acaba yani ac gerilimin kondasatorun diger tarafına bir etkisi olurmu sizce

ferit06

O devredeki Kondandatör DC gerilimin düzgün olması için(AC filtre )amaçlıdır. Şebekeden bir yalıtım yapmaz.  Bu devre yerine sağlıklı bir yalıtım için 2W lık(küçük ve ucuz olması için) bir trafo kullanabilirsiniz.