my-68 ölçü aleti direnç kademesini yaktım yardım!

Başlatan mustafa_cmbz, 04 Şubat 2009, 13:49:04

mustafa_cmbz

arkadaşlar elimde my68 ölçü aletini tv tamir ederken direnç kademesinde dalgınlıkla blok kondastörünü ölçtüm ve direnç kademesini yaktım...büyük ihtimal ile içindeki entegrelerde birini yada bir kaçını yaktım fakat elimde smd entegre olmadığı için deneme yanılma ile arızalı entegreyi bulamıyorum.birde içinde lm serisi bjt boyutunda bir regülatör var sanırım lm338 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam...acaba arızalı malzeme bu olabilirmi_? yoksa micro işlemciye kadar gitme ihtimali varmı...bu bozulan 2. ölçü aletimiz diğeri dökme çipli belki bunu kurtarırız ümidiyle sizlere danışmak istedim...kolay gelsin...

POWER

Peki ekranda rakamlar varmı yoksa ekrana hiç görüntümü gelmiyor.Anladığım kadarıyla diğer kadamelerde çalışmıyor doğrumu?
TB6BKG

OG

Korumak için girişte/girişe yakın 2 ters diyot veya muadili bir parça olur. Onu ve öncesindeki malzemeleri inceleyebilirsen belki ipucu yakalayabilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mucit07

oncelikle yapman gereken beslemenin geldigi yerden ihtibaren ölcüm yapmak kademe kademe gittigin vakitte sonuca rahatlıkla ulasırısn

mustafa_cmbz

hocam ölçü aletinin ekranında yazılar vs. var diğer özellikler sağlam sadece direnç kademesinde ölçüm yaptığımda ölçütüğüm direncin gerçek değerini vermiyor ekrana...tl062 smd bir opamp var o yanmış olabilirmi yada lm serisi bir regülatör var oda yanmış olabilirmi acaba_?

dediğiniz diyotları kontrol edeceğim...çok karışık bir sistemi var pcb deseniz hiç sormayın adamlar çok prof bir pcb tasarlamışlar....bu arada direnç ölçme işlemini kendi otomatik yapıyor r-k-m değerlerini kendi ayarlıyor...

POWER

benim kullandığım ölçü aletide ogsm nin my68 modeli.Şüpelendiğin malzemeleri değiştirmeyi düşünmüyormusun.Ayrıca pcb de hasar oluşmuşmu?
TB6BKG

mustafa_cmbz

pcb de herhangi bir hasar yok..eğer smd tl062 ve lm338 bulabilirsek denemeyi düşünüyorum...diğer kısımlarda herhangi bir sorun yok birde OG hocamın dediği diyotlara bakacağım yarın...

wsxwsx

ölçü aletinde lm338 olması garip. 358 olabilirmi?

mustafa_cmbz

pardon lm358 kusra bakmayın bu saatten sonra kafam allak bullak oluyor...tv tamiri insanı yoruyor...

hocam arızalı olan malzeme lm358 olabilirmi_?ölçü aletindeki görevi nedir_?

wsxwsx

nurim

MY68 şemasını veriyorum,umarım sorununu çözebilirsin.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"