BT138 ısınma sorunu.

Başlatan Logan, 24 Şubat 2009, 15:38:31

Logan

Merhaba arkadaşlar. MOC3021 kullanarak triyak tetikleme devresi kurdum. Yük olarak 24V-AC kontaktör bobini bulunuyor. Normalde 220V yükte 16A çekmesi gereken triyak, 24V yük ile yaklaşık 90 C'ye kadar ısınıyor (Devreyi kesmesem yanabilirdi). Ölçü aleti ile ölçtüğüm zaman 2A akım çeken kontaktör bobininin triyakı bu kadar ısıtmasını bir türlü anlayabilmiş değilim. Devre şeması aşağıdadır. Yorumlarınızı bekliyorum, iyi günler iyi çalışmalar.

İmza.

EOS

- R4 ve C1 bağlantısısın ortasında 24v ac bağlantı olmayacak
- R5 olmayacak
- Datasheet de yazan 16A soğutuculu kullanımda geçerlidir.

Logan

Haklısın, aslında o bağlantı yok. Şemada yanlış çizmiştim fakat silmeyi unutmuşum, lütfen dikkate almayın. R5 direncine gelince, onu da kaldırdım ancak sonuç değişmedi ısınma hala var.
İmza.

z

Triac + ve - alternaslarda esit tetiklenmiyordur. Triaci ve optoyu sira ile degistirmeyi dene. Gene devam ediyorsa farkli bir triac sec.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Üstad triyak ve MOC'u değiştirdim fakat aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. Dün akşam çıkmadan önce soğutucu bağladım. 30 dakika boyunca aralıksız çalıştırdım ve ısı max. 45 dereceye çıktı. Kontaktörün bobinini ölçüyorum 1.3 ohm gösteriyor (Fluke ölçü aleti ile). I=E/R formülüne vuracak olursak I=24/1.3=18 sonucu çıkıyor. Tabi ki burada kontaktör bobininin çektiği akım 18 A değil fakat hesap ortada. Benim ölçtüğüm tam 1.9 A, yani neredeyse 10'da 1'i. Burada hesaba katmadığım birşeyler olduğunu düşünüyorum.Biri bana bunu açıklayabilirse çok sevinirim.

İkincisi ve en önemlisi 2A-24V'luk bu yük, 16A'lik triyakı neden ısıtıyor? Şunu da hesaba katmanızı istiyorum. Kullanmakta olduğum kontaktör, neredeyse 300W power supply boyutundadır.
İmza.

vatandas30

alternatif akımda bobinlerde omik direnç yanında, endüktif reaktans da vardır. sen ohmmetre ile sadece kontaktör bobininin omik direncini ölçüyorsun.
R: direnç
XL: endüktif reaktans
Z: empedans

I=U/Z

Analyzer

Selam,

Buradaki aslında bir SSR devresinin modifiye edilmiş hali. Ancak çıkış tarafındaki direnç ve kondansatör neden? https://www.picproje.org/index.php/topic,6858&highlight=solid konusundaki devreye göre düzenleyip   +24VDC -> Yük -> R ucu -> U ucu -> GND  şeklinde çalışması lazım? 6-7 kW lık yükleri rahatlıkla kontrol ediyorum bu şekilde? Malzemelerde bir sıkıntı olmasın?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

vatandas30

bi de triyağın A1-A2 uçlarını yer değiştir dene.
R5 direncini tamamen kaldır. triyağın A1 ucunu soldaki kontrol devresinin şaşesi ile birleştir. benzer bi durum benimde başıma gelmişti.

Logan

Analyzer, seninle en son konuştuğumuzda devre hiç çalışmıyordu. A1 ve A2 uçlarını yer değiştirdim sorun halloldu. Şimdi normal çalışıyor fakat yukarıda da bahsettiğim gibi ısınma problemi var. Çıkış tarafındaki kondansatör-direnci sormuşsun. O kısım snubber devresi. Genelde endüktif yüklerde kullanılması tavsiye ediliyor. Devre üzerinde olmasının veya olmamasının, ısınma sorununa bir etkisi yok. Malzemeleri teker teker değiştirdim. Sadece BT138 yerine BTA41 takınca ısınma biraz daha azaldı. Tekrar BT138 takıp soğutucu bağladım ve sıcaklığı 45 dereceye kadar düşürdüm. El yakmayacak kadar ısınıyor bu da sanırım normal. Ama yine de bu kadar düşük bir yükte soğutucusuz çalışabilmesi gerekmez mi???

vatandas30, A1 ucunu devrenin şasesi ile birleştir demişsin. Benimde aklıma geldi fakat o zaman aradaki yalıtımın pek bir anlamı kalmıyor diye düşünüyorum. Buradaki amaç zaten güç ile kontrol katını tamamen yalıtmak değil mi?
İmza.

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Optonun cikis tarafini kisa devre ederek isinmanin devam edip etmedigine bak.

Boylece sorunun en azindan surusten mi yoksa triac ve tetikleme direnclerindenmi kaynaklandigini anlama sansimiz olur.

Kontaktor akiminin dalga sekline bakma sansin varsa sorun zaten anlasilacak.

Triacin G ucu ile A1 ucunu karistirmadigimizdan eminmiyiz?

Bir de triac bir kere tetiklendimi surekli tetiktemi kaliyor. Bu cok onemli.
Devreden hic cikamiyor da olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

vatandas30

Alıntı Yap
vatandas30, A1 ucunu devrenin şasesi ile birleştir demişsin. Benimde aklıma geldi fakat o zaman aradaki yalıtımın pek bir anlamı kalmıyor diye düşünüyorum. Buradaki amaç zaten güç ile kontrol katını tamamen yalıtmak değil mi?
Alıntı Yap

pardon. doğru söylüyorsun. benim aklım optosuz triyak tetiklemeye gitti. z nin dediği gibi tetikleme direncini artırmayı dene. belki geytten gereğinden fazla akım geçiyor olabilir. bu da ısınmaya sebep olabilir. aynı triyakla optosuz 100k dirençle tetiklediğimi hatırlıyorum. tabii 220V. ta.

Logan

Üstad bu sabah devreyi MCU ile birlikte delikli pertinaks üzerine kurdum. Buna istinaden sorduklarınıza tek tek cevap veriyorum;

Alıntı Yap
Optonun cikis tarafini kisa devre ederek isinmanin devam edip etmedigine bak.

Optonun çıkışlarını kısa dervre yaptığım zaman değişen herhangi bir durum olmuyor. Isınma halen mevcut.

Alıntı Yap
Triacin G ucu ile A1 ucunu karistirmadigimizdan eminmiyiz?

Triyak uçlarının hepsi yerli yerinde, devreyi ilk kurduğum zaman A1 ve A2 uçlarını karıştırdığım için çalışmamıştı fakat şimdi öyle bir durum söz konusu değil.

Alıntı Yap
Bir de triac bir kere tetiklendimi surekli tetiktemi kaliyor. Bu cok onemli.
Devreden hic cikamiyor da olabilir.

Delikli pertinaks üzerine kurmadan önce denemeleri protoboard ile yapıyordum. Kontrol kısmında transistörün B ucuna bir buton bağladım. Şimdi ise ufak bir program yazdım ve 1 saniye aralıklarla kontaktörü çekip bırakıyor. Triyak devreden çıkmasaydı sanırım kontaktör bırakmazdı. Fakat siz sürekli tetiktemi kalıyor demişsiniz. O sebeple bu durumu sadece yüke bakarak anlayamayabiliriz diye düşünüyorum.

Son olarak;

Alıntı Yap
Kontaktor akiminin dalga sekline bakma sansin varsa sorun zaten anlasilacak.

Bu kısmı anlayamadım. Kontaktör akımının dalga şekline nasıl bakılacağını anlatırsanız bu durumu da aşabiliriz. Ancak osilaskop problarını bobine bağladığım zaman şöyle bir sinyal çıkıyor;

Sinyalin büyütülmüş hali;

Bu da trafo uçlarındaki sinyal;

Umarım açıklayıcı olmuştur. Cevaplarınızı bekliyorum, iyi çalışmalar.
İmza.

yas

Bir öneride benden olsun büyük ihtimalle sorunun çözülecek R6 direnci yükseltmeni öneririm mesala 2k2 gibi bir değer kullanabilirsin.

hunter

24V AC MOC3021 icindeki diac in tam iletime gecmesi icin yeterli olmuyor olabilir.