BT138 ısınma sorunu.

Başlatan Logan, 24 Şubat 2009, 15:38:31

z

Alıntı YapBu kısmı anlayamadım. Kontaktör akımının dalga şekline nasıl bakılacağını anlatırsanız bu durumu da aşabiliriz.

Kontaktore seri bagli kucuk degerli bir direnc uzerindeki gerilimi scopla izleyebilirsin.

Yuku kontaktor değilde omik yuk yapinca triac isinmiyormu?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Logan

Alıntı Yap
Yuku kontaktor değilde omik yuk yapinca triac isinmiyormu?

Dün pertinaks üzerine kurduğum devrede besleme olarak MC34063 kullanıyorum. Bu entegrenin max. giriş voltajı +40V DC'dir. Sargıları 28 V olan trafodan elde edilen gerilimde tam olarak dc 40 volttur. Şimdi, protoboard üzerinde yapmış olduğum denemeyi MCU kullanarak pertinaksa taşıdığımda, kontaktör çeker çekmez besleme entegresi patladı.5V olması gereken çıkış voltajı 12V'a çıkıp pici yaktı. İşlemciyi ve diğer entegreyi değiştirip kartı onardım ve kontaktör yerine 24V AC finder endüstriyel röle bağladım. Bu şekilde akşama kadar çalıştı. Belli bir süreden sonra rölenin yanmak üzere olduğunu farkedip devreyi kapattım. Fakat triyakta herhangi bir ısınma olmadı. Triyakın diğer kontaktör ile çalışırken SOĞUTUCUSUZ olarak ısınması durumunu normal olarak kabul etmeye başlıyorum fakat pek mantıklı gelmiyor.

Not: Kontaktörün çekme anında beslemenin yanmasını anlık voltaj yükselmesine bağlıyorum. Bugün içerisinde 0-22 V trafo sardırıp tekrar deneyeceğim.
İmza.

ylmz

kullandığın opto moc3021 dımı ? cunkı 3021 dışında mesela 3041 ıle arasında fark vardır 3041 serileri sinyali ilk başta tetikler yada triyak ın belli bir süre iletimde kalıyor ayrıca gate ye giden r5 direncini sök bide öyle dene
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups