TIP36c ile 1A lik valf nasıl kontrol edilir?

Başlatan fractal, 09 Mart 2009, 17:51:28

fractal

arkadaşlar 24vdc sensörüm var.bu sensör görünce 24vdc valf çekicek.ben kontaktörler yaptım ama bu sürekli açama kapama yapıcak.dolasıyla kontaktör bozulur hemen.bunun yerine solid state röle lazım malum oda cok pahalı.bu tip36c ile nasıl yaparım 7A kadar akımda taşıyabiliyormuş.sensör görünce selonid valf cekicek...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

transistor

Herşey Vatan İçin.

fractal

elimde sadece tip36c varda.aşağıdaki resimdeki gibi bağlasam olurmu?

fractal

bu konuda yardım edecek kimse yokmu yaa.acil lazım..

ipek

fractal şemayı yayınlamadan evvel bir kez gözden geçirseydin gazetelerdeki 7 yanlışı bulun gibi . :lol:

nonstradam

ilahi ipek hocam sabah sabah güldürdün beni ALLAH ta seni güldürsün.... :D:D:D

fractal

ama anlamadım bu nasıl proteusta çalışır kaynak kısa devre oluyor.sivic açınca.ama hata vermiyor lamba yanıyor...ben nozaman npn olan tip35c almam lazın pnp sensör artı cıkış veryor.npn olunca beyze artı vermek gerektiğinden dolayı...valfin bir ucunu +24 vdc ye diğer ucunu transistörün c ucuna e ucunuda gnd ye bağlarsam her sinyal geldiğinde transistör acar ve c-e den akım gecer.valf ceker.doğrumudur?

sahi 7 yanlış nedir?

askuzucu

giresunda engin elektronikte mosfet olması lazım.ırf540 al ve kullan.
sensor ile ilgili bilgi de vermemişsin.sensorun tipini ve ne yapmak istediğini belirtirsen şemayı biz çizelim, böylesi daha kolay.

fractal

sensörün tipi transistöre göre değişir.şimdi bu tip36-35 25A akım taşıyabiliyor.elimde varken değerlednireyim dedim.boşuna solid state röle almayayım dedim.eğer tarnsistör npn olursa.24 luk pnp sensör kullanırsam.sensör çıkış verdiğinde 24 vdc yi transistörün(tip35c npn) base bacağına verirsem. c ucunu e ucuna bağlı olan gnd ucu ile yanı olur.valfi 24 vdc ile baslerim diğer ucunuda transistörün c ucuna bağlarım.işaret geldiğinde base ucuna  c ucu gnd olur ve valf ceker.doğrumudr.bunda yanlışlık varmı.base ucundan bile 5A çekebiliyor.bu tipler.sensör zarar görmemesi icin base akımını sınırlayacak birde diren koydukmu tamam işte...

fractal

bu arada askuzucu .ben derelidenim.ikisu varya galiser yolu üzerinde bizim köy orda.bu yıl ilk defa galisere gittim.merkezde bir park vardı cay içtik orda.dereliden cok farklı bir yermiş.tamazaranın ordaki kanyonlar ilginçti.eğribelide görmüş oldum.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "fractal"sensörün tipi transistöre göre değişir.şimdi bu tip36-35 25A akım taşıyabiliyor.elimde varken değerlednireyim dedim.boşuna solid state röle almayayım dedim.eğer tarnsistör npn olursa.24 luk pnp sensör kullanırsam.sensör çıkış verdiğinde 24 vdc yi transistörün(tip35c npn) base bacağına verirsem. c ucunu e ucuna bağlı olan gnd ucu ile yanı olur.valfi 24 vdc ile baslerim diğer ucunuda transistörün c ucuna bağlarım.işaret geldiğinde base ucuna  c ucu gnd olur ve valf ceker.doğrumudr.bunda yanlışlık varmı.base ucundan bile 5A çekebiliyor.bu tipler.sensör zarar görmemesi icin base akımını sınırlayacak birde diren koydukmu tamam işte...

umarım işini görür...

fractal

askuzucu

sensörün tipini özellikle sordum.kullanacağın transistor ile 2 amperi diyelim kontrol etmek istiyorsun.transistorun akım kazancı diyelim 50 olsun, bu iki amper için transistorun beyz i üzerinden 40 mA akım geçirmen gerekir.bu akım sensörden geçecek.sensör buna dayanır mı bilmiyorum.sensör olarak ne kullanıyorsun? fototransistor türü birşey mi?yoksa switchlemi kontrol ediliyor?yardım için bilgi vermelisin.eğr sensör düşük akım veriyorsa darlington bağlantılı iki transistor kullanacaksın.ama anahtarlama hızı düşükse çekinmeden mosfet kullan.giresunda 1,5 ytl civarında alabilirsin.sensör ile ilgili ayrıntılı bilgi ver, her iki devreyi de çizip göndereyim.
demek ikisudansın?derelide mi ikamet ediyorsun?

fractal

proximty (endüktif yaklaşım)sensörü.her yerde kullanılıyor. bildiğim kadarıyla bu sensörler 200ma kadar cıkış verebiliyor.ve anaharlama içinde 5ma  gibi düşük akımlar gerekiyor.akım kazancı tip35 in max 50 ise ic/ib=50 den 5ma için bile 250ma yapar.sensörle kontaktör bile cektiriliyor sonuçta.pek doğru olmasada.ben şu an bursa gemlikte kalıyor.tüm dereli orda...yardım için teşekkürler..

fractal

yukardaki şemayı kurdum kontaktör cekmedi...