TIP36c ile 1A lik valf nasıl kontrol edilir?

Başlatan fractal, 09 Mart 2009, 17:51:28

fractal

mosfet de denedim olmadııirfz44n .24 vdc elektronik-kontaktör yapmak bu kadar zormu.sadece 1 amper 24 vdc hıızlıı  açama kapa yapabilecek bir devre yapmak istiyorum
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

askuzucu

o sensorün bilmiyorum ama aşağıdaki devrede giriş gerilimi pot ile ayarladığın gerilimin üzerine çıkarsa röle çekecektir.

edit:zenere de 2k2 lik bir direnci palalel bağla.çizerken dikkatimden kaçmış.

fractal

lm741 yok elimde irfz44n var irf54o yerine.deneyeceğğim bakalıım.olucakmıı.ama anlamadıığğıım sensör tek başşıına kontaktörü cektire biliyorda.nedenn bir transistörü tetikleyemiyor...ayrııca msofet 2 nolu bacak gnd.3 nolu bacak röle nin gnd sine bağğlandıığğıında daha msofete tetikleme gelmediğğinde cekiyor....

askuzucu

1 gate
2 drain
3 source(GND) olacak
mosfetin datasheetine bakın, bacak bağlantıları var.bunlar son derece kolay bozulan elemanlar.ters gerilim vermeyin.

fractal

sanıırıım ozaman artıık bu moslar için yapııalacak pek bişşey yok.ters gerilimde verdim.yanmıışştıır ozaman.2 -3 arasıında diyot gerilimi ve rsd direnci değğeri ölçersem sağğlamııdıır.ama tip35-36 transistörler var elimde mos yerine onlarıı kulansam olmazmıı.darlignton bağğladıım yine cektirmemişşti röleyi...bu bc ,bd bile cektiriyor..