yada 24vdc Elektronik kontaktör

Başlatan fractal, 11 Mart 2009, 13:31:02

fractal

arkadaşlar pnp sensörle çalıışşan elektronik kontaktör yapmak istiyorum.sensör işaret verdiğğinde çııkıışş elde etmek istiyorum.pnp npn mosfet transistörleri denedim bir türlü olmadıı.ama sensörü bir kontaktöre bağğladıığğıımda kontaktörü cektiren sensörün  nasııl oluyorsa transistöre bağğladıığğıımda transistörü iletime sokamııyor. anlamadıım.amacıım sensör gördüğünde 24 çııkıışş alııp bir valfi cektirmek.kontaktörlede yapabilirim ama çok fazla açma kapama yapıılacağğıından dolayıı kontaktör capuk bozulur.mosfetle denedim.kontatör bağğladıım mosfete daha sinyal gelmeden kontaktör cekiyor.ve cok ıısıınııyor.tip35--36 larda aynıı şşeyi yaptıı.ilk önce kontaktörle denyorum.cünkü kontaktörü çektiriyorsa valfide çalıışştıırıı.diye düşşüncesiyle...
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

erkan614

kontaktor deyyince aklıma hemen 3kontaklı elemanlar geliyor. röle daha bi uygun kelime
sana bi devre şeması vermiştim hatırlarsan ordaki transistorlu çıkış lardan birin kullansan olur hatta sensorle direkt valfide kontrol edeebilirsin

buyuk ihtimalle sensoru yanlış bağladığından olmuyordur

fractal

transistörle röle sürme devresini diyorsun sanıırıım.sabahtan beri uğğraşşııyorum olmadıı.sensör valfi yada kontaktörü cektiriyor ama nedense transistör tetikletmiyor.anlamadıım gitti.mosfet bağğladıım yine olmadıı.birde cok ıısıındıı transistörler umarıım yanmamıışştıır.

fractal

irfz44n mosfet vardıı.2 nolu bacağğıı gnd ye bağğlııyorum 3nolu bacağğıı rölenin gnd ucuna.1 nolu bacağa bişşey yapmadan röle cekiyor.anlamdıım bunuda gitti.

ipek