Akım Kazancı

Başlatan agora_meyhanesi42, 14 Mart 2009, 11:24:22

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar aşagıdaki devrenin uçlarını röleli bir devre bagladıgımız zaman 12 voltluk çıkış gerilimi rölenin çektiği akımdan dolayı 5 veya 6 volta düşüyor acaba bunu nasıl engelleriz yada verebildiği akım röleyi çekmeye yetecek kadar olan başka bir trafosuz gerilim düşürücü devresi varmıdır ? Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler..

http://img23.imageshack.us/my.php?image=adszdfd.jpg
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

bigbey

C2 kapasite değerini artırman sorunu çözebilir paralel 2. bir kapasite bağlayıp dene.
TA6R

agora_meyhanesi42

Yok Kapasite artırmayı denedim 47u yu 4700u yaptım ama yine fayda vermedi

bigbey

C2 kapasitesinden bahsediyorum 220 volt kısmındaki değeri artırman, akımı artıracaktır.
TA6R

agora_meyhanesi42

Ok deneyip geliyorum

agora_meyhanesi42

Evet ordaki kapasiteyi artırınca röle çekiyor fakat sigorta atıyor eger sigortayı devreden çekersem röle çekiyor sigorta 100ma lik uygulamada bir sorun olurmu sizce

bigbey

R4 direnci=1k yerine 4k7 kullan. (taktığın kondansatorlerin çektiği ani akım değeri yüksek olması nedeni ile sigorta atabilir) direnç değerini artırman kondansatörün ilk anda yüksek akım çekmesini sınırlayacaktır.
bu arada bu tip devrelerden çok fazla güç alamazsın.
sigortayı mutlaka kullan sigorta değeri 500 mA olsun.
TA6R

OG

r2 ve r4 ü , D6 ve D7 yi kaldır, C2 kondansatörü 220nF yap, R1 i 560R gibi bir değerde yap, C2'ye 1megaohm gibi bir direnci paralel bağla(şart değil güvenlik için).
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

Sağolun ama iki öneride sorunu çözmedi röle çekince yine gerilim düşüyor.

bigbey

rolenin çektiği akım ne kadar?
TA6R

agora_meyhanesi42

Rölenin çektiği akım 50mA devrenin toplam direnci ile beraber yani röleye baglı transitorler var iki tane onlarla beraber falan en fazla 60-70 mA çekiyor.

OG

60ma yüke göre

r2, r4 ü , D6 ve D7 yi kaldır, C2 kondansatörü 560nF yap, R1 i 22R gibi bir değerde yap, C2'ye 1megaohm gibi bir direnci paralel bağla(şart değil güvenlik için).

C4 de ters bağlanmış görünüyor

agora_meyhanesi42

OG devrenin tamamını attım linke senin son soylediklerini yaptıktan sonra fakat hala çalışmamakta

http://img23.imageshack.us/my.php?image=adszyth.jpg

OG

Çalışmaması R5 RV2 C1 zaman sabitesinin uzun olmasındandır.  esas dsn dosyayı at bakalım.

agora_meyhanesi42

http://rapidshare.com/files/209063643/Yeni_Klasoer.rar.html

esas dsn dosya yukarda fakat bu bir zaman rölesi devresi oldugu için motora yıldız üçgen yol vermede kullanacagım yani bahsettiğiniz elemanların degerlerinin degismemesi önemli şu aşamada rv2 nin en düşük seviyesinde 3 sn sonra en yüksek seviyesinde 2 dk 30 sn kadar bir zman gecikmesi saglanıyor. Devre uçlarına bir 12 voltluk aku baglandıgı zaman devre normal çalışıyor ama bu devre hem 12 vdc ile hem 220vac ile .çalışması gerekiyor. Teşekkür ederim