220V'den 12VDC

Başlatan agora_meyhanesi42, 16 Mart 2009, 13:07:48

agora_meyhanesi42

Arkadaşlar aylardır arıyorum kendim bir devre tasarlıyorum sizlere danışıyorum girmediğim site kalmıyor. Sorunum 220 voltu trafo kullanmadan 12 volta düşürmek fakat bu gerilim bir röle sürebilecek kadar akım verebilmeli piyasada kullanılan zaman rölelerini gördüyseniz bunlar hem 12 vol dc ile hem 220 vac ile çalışmaktadırlar. Bu arkadaşların yaptıgı devreleri incelediğim zaman ticari devreler oldukları için çözmek pekde kolay olmuyor. Bu kadar zormu acaba diye düşünüyorum :). Bir devre yapıyorum yada sizden ayardım alıyorum güzel 220 yi 12 ye düşürüyor ama gel gelelim röle çektiği zaman devrenin çıkış gerilimi bir anda düşüyor. Çaresiz kaldım :) br yardım lütfen internette dolaşan ne kadar 220 yi 12 volta düşüren devre varsa hepsini denedim nerdeyse ama bir çözüm bulamadım. Devrenin açıklamasını isterseniz...

1)60-70 ma akım çeken 12 voltluk röleyi (sadece röle ve transistor)  sürmek
2)Trafosuz olmak.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

ustad

http://www.aaroncake.net/CIRCUITS/supply5.asp
Buradaki resimdeki devreyi kurunuz, C1 in değeri  1uf x2 tip kondansatör. C2=470uF/35V ve D1=12V/2W zener. olarak belirlerseniz, Devre yaklaşık 90mA yakın akım sağlar.  Tam dalga doğrultmayı 4 adet 1N4007 kullanarak yapabilirsiniz. Röleyi çektirmek için uygun transistör yapısını kurarsanız röle devre enerjilenir enerjilenmez çekecektir.

bymrz

transformerless power supply diye aratırsan baya bi şey çıkar google dan

agora_meyhanesi42

ustad sağol devreyi denedim fakat yine olmadı. Aşagıdaki devre bahsettiğim devrenin çıkışına bağlanacak. Pic 12c671 5 V röle 12 volt ile beslenecek ama bu devre şebekeye baglanacak. Yazdıgım program potuın degerine göre belli bir süre bekledikten sonra röleyi çekiyor fakat röle çekince besleme devresinde yani aradıgım devrede gerilim düşüyor. Teşekkür ederim

http://img26.imageshack.us/my.php?image=adszblbjzk.jpg

agora_meyhanesi42

alone_lover evet bir sürü devre çıkıyor fakat çıkan devrelerin çıkış gerilimleri röle çektiği zaman daha dogrusu çekecegi zaman düşüyor dolayısı ile röle çekemiyor

cenkishan

roleyi besledigin DC cıkısa uygun voltajlı 4700 mikro farad bağla boyle ce bir süre depolamıs olursun oda roleye yeter sanırım.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

agora_meyhanesi42

Peki arkadaşlar aşagıdaki degerlere göre röleyi direkt olarak pic ile sürmek saglıklı olurmu aşagıdaki degerler 12c672 in elektriksel degerleridir..

12.0 ELECTRICAL SPECIFICATIONS FOR PIC12C67X
Absolute Maximum Ratings †
Ambient temperature under bias...............................................................................................................–40° to +125°C
Storage temperature .............................................................................................................................  Â–65°C to +150°C
Voltage on any pin with respect to VSS (except VDD and MCLR)................................................... –0.3V to (VDD + 0.3V)
Voltage on VDD with respect to VSS  ................................................................................................................ 0 to +7.0V
Voltage on MCLR with respect to VSS (Note 2)..................................................................................................0 to +14V
Total power dissipation (Note 1) ...........................................................................................................................700 mW
Maximum current out of VSS pin ...........................................................................................................................200 mA
Maximum current into VDD pin ..............................................................................................................................150 mA
Input clamp current, IIK (VI < 0 or VI > VDD)..................................................................................................................... ± 20 mA
Output clamp current, IOK (VO < 0 or VO > VDD) ............................................................................................................. ± 20 mA
Maximum output current sunk by any I/O pin..........................................................................................................25 mA
Maximum output current sourced by any I/O pin ....................................................................................................25 mA
Maximum current sunk by GPIO pins combined...................................................................................................100 mA
Maximum current sourced by GPIO pins combined..............................................................................................100 mA
Note 1: Power dissipation is calculated as follows: Pdis = VDD x {IDD - ∑ IOH} + ∑ {(VDD - VOH) x IOH} + ∑(VOl x IOL).

agora_meyhanesi42

cengiskhan ne yazıkkı onuda denedim sonuç yine aynı

erkan614

24v röle dene :)

bu zaman röleleri var bilmiyorum bilirmisin? onlardan birini aç da gör öle ahım şahım bişi yok çözersin

ticari sır olduğundan şema veremiycem  :lol:  :lol: ama çook basit bişi

ustad

Alıntı yapılan: "agora_meyhanesi42"ustad sağol devreyi denedim fakat yine olmadı. Aşagıdaki devre bahsettiğim devrenin çıkışına bağlanacak. Pic 12c671 5 V röle 12 volt ile beslenecek ama bu devre şebekeye baglanacak. Yazdıgım program potuın degerine göre belli bir süre bekledikten sonra röleyi çekiyor fakat röle çekince besleme devresinde yani aradıgım devrede gerilim düşüyor. Teşekkür ederim

http://img26.imageshack.us/my.php?image=adszblbjzk.jpg

Devre yaklaşık 90 ma civarı akım basabilmektedir. Röleniniz çektiği akımdan eminmisiniz, eğer ki dediğiniz gibiyse çalışmaması için bir neden yok. Bu tip devrede kondansatör akımı sağlayan eleman, ne kadar büyük kondansatör o kadar çok akım. Kondansatörü büyüterek daha fazla akım akıtmayı sağlarsınız.

agora_meyhanesi42

Evet çektiği akımdan eminim proteusta besleme yerine pil baglayıp röleninb çektiği akımı ölçüyorum şimdi arkadaşımızın verdiği devreyi düzenleyip deniyorum

Maxim

bu devreyi proteustamı test ediyorsun ? bence o kadar güvenme proteusa !

birde ,piyasadaki ucuz mp3 playerların pillerini şarj etmekte kullanılan ucuz adaptörlerin içlerinde bile minik bir trafo var ,öyle olsa adamlar her daim kondansatör ile işi bitirmeye çalışırlardı ,ki bu devrenin üzerinde çıkış 5 volt ,200mA yazıyor ,

yani demek istediğim olur ,olmaz değil ama çok düşük akımlarda olur gibi geliyor bana ,hele öyle rölenin ilk anahtarlandığı andaki çektiği akım yüksekliğinden dolayı, beslemenin ve ardından picin çökmesi kaçınılmaz .

erkan614

erkan614

1) proteusta o dediğin çalışmaz maxiboost haklı

2) o resimdeki devre smps değilmi? burdan sanki öyleymiş gibi duruyor

2.75) kondansatorle 200mA biraz zor çıkar çıksa bile mp3 playeri bozar bozmasa bile bizi elektrik çarpar

"sa bile" şarkısını yine hatırladım

https://www.picproje.org/main/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=108035&highlight=sabile#108035

agora_meyhanesi42

Valla benim kafam iyice uçtu :) tek istediğim 220vac ile 12 voltluk yada 24 yada 5 hiç farketmez bir röleyi trafo kullanmadan kondansator ile ayarlanacak olan süre sonunda çektirebilmek :) Yabancı forumlarda dahil girmediğim forum kalmadı yok bir çözüm bulmadım :) Hepiniz çok sagolun teşekkür ederim