220V'den 12VDC

Başlatan agora_meyhanesi42, 16 Mart 2009, 13:07:48

ustad

Aslında kafa karıştıracak bişey yok, devreyi reel de kurmanızı tavsiye ederim, Dediğim gibi bu tip devrelerde kondansatör akımı belirleyen asıl elemandır. Microchipin http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00954A.pdf bu dokumanında hesabı kitabı var. Sakin kafayla bi bakın, çözersiniz.

Kolay Gelsin...

erkan614

agora_meyhanesi42

Teşekkür ediyorum sizlere
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

agora_meyhanesi42

erkan614 sanırım proteusun son versiyonunu kullanıyorsun. sec dosyasınıda atarmısın benim proteus acmadı

cenkishan

Sen proteusa guvendiysen işin yaş.Çarpılırım diye korkma kur devreyi bread boarda gör sonucunu.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

erkan614

7.4 sp4 portatif olan şuan lostu indiriyorum rapidden bitince dosyayı indirip tekrar kaydedip yuklerim

erkan614

http://rapidshare.com/files/209924089/dev.rar.html
buyur
yalnız sec dosyası nerden çıkıyor onu bilmiyorum

debi

"transformerless power supply" adı altında bulduğunuz devrelerden 20-25 mA'den fazla çekemezsiniz.. Neden trafo kullanmak istemiyorsun ki, minicik bir trafo bütün derdine derman olacaktır, emin ol..

OG

Ayrı bir topiğe ne gerek var, BURADAN niçin devam etmedin?  Orada verdiğim devreyi denedinmi?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fofo

agora_meyhanesi42  sen en iyisi piyasada nokia ve diğer telefonların şarj adaptörlerinden al ve içindeki parçaları sök aynen devrende kullan 1-1.5 ytl civarında bulursun 300mA den fazla akım çekersin bunlardan

ustad

Alıntı yapılan: "debi""transformerless power supply" adı altında bulduğunuz devrelerden 20-25 mA'den fazla çekemezsiniz.. Neden trafo kullanmak istemiyorsun ki, minicik bir trafo bütün derdine derman olacaktır, emin ol..
Bu tam doğru bir yaklaşım olmamış,piyasada kullanılan pir sensörlü lambaların devreleri çoğu trafosuzdur ve genellikle 60mA civarında akım çekerler.

cenkishan

Alıntı yapılan: "OG"Ayrı bir topiğe ne gerek var, BURADAN niçin devam etmedin?  Orada verdiğim devreyi denedinmi?
Son zamanlarda bu tür uyarılar artmaya başladı hocam bunun nedenin farkındamısınız.(Sizi kast etmedim.)Paylaşımın kalitesini artırmak için bir seyler yapmayı düşünüyormusunuz.
Bir bit olsam dolaşsam C de byte byte

OG

Hayır uyarı değilde aynı konuyu farklı yerlere dağıtmak gereksiz.

Arkadaşa çokca kullandığım bir devre prensibi üzerinden çözüm önerdim, istediği, benim kullandığım ile aynı prensipten bir devre. Olsa olsa küçük bir değer farkı vardır. Uygulama yapmadan proteusda zorlayıp sonuç alamayacağını diğer arkadaşlar da hatırlatmışlar.  Denemeden olmaz.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

Teşekkür ederim herkese bütün arkadaşların verdiği devreleri denedim ama hepsinde aynı sonucu aldım en son bir arkadaş adını hatırlamıyorum özür dilerim microchipin bir dökümanı tavsiye etti onu denedim çözüm oldu teşekkür ediyorum. Konuyu dagıttıgım için ise özür dilerim sorunuma yeni çare buldugum için yeni cevap yazıyorum emeği geçen herkese teşekkür ederim ellerinize saglık. Devrenin çözülmüş hali aşagıdadır. yalnız çok fazla akım çekiyor 0.65 amper akım çekiyor onuda idare edecegiz artık

http://img27.imageshack.us/my.php?image=adszrvs.jpg

Arkadaşın adını buldum "ustad" teşekkür ederim

(Aslında kafa karıştıracak bişey yok, devreyi reel de kurmanızı tavsiye ederim, Dediğim gibi bu tip devrelerde kondansatör akımı belirleyen asıl elemandır. Microchipin http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/00954A.pdf bu dokumanında hesabı kitabı var. Sakin kafayla bi bakın, çözersiniz.

Kolay Gelsin...)

timpati

o kadar devre değiştireceğinize röleyi değiştirseydiniz ya. picli devrenin çekeceği akım ne ki? tüm akımı sanırım röle çekiyor. bir zamanlar ölçtüğüme göre piyasa işi 12V röle 30mA akım tüketirken 24V röle 15-20mA tüketiyordu (minik 5V'luk IC tipi yassı rölelerse 10mA'in altında akım istiyor). farklı marka ve modellere bakıp en düşük akımlı bir tane kullanmış olsaydınız belki de bu kadar uğraşmayacaktınız. devrenin tüm ayrıntılarını bilmiyorum, konu (başka bir sitede de görmüştüm) açıldığından beri 70mA takıntısı vardı diye hatırladığım için yazıyorum bunları. sorun çözüldüğüne artık önemi de yok ama belki başka biri de aynı hataya düşer. kolay gelsin, geçmiş olsun  :D
why mr. anderson, why ?