PIC çıkışı ile parelel bağlı 30 Led

Başlatan muhittin_kaplan, 17 Mart 2009, 23:07:56

muhittin_kaplan

Aslında Başlıkta Soruyu Sormuş Bulundum. PIC ın Çıkışı ile 3V luk 30 adt paralel bağlı led i sürmem gerek elimde bd139 tr var. nasıl bir yol izlemeliyim..
Teşekkür Ederim.

sebo

pic çıkışından bd139 u sür. emiter ucunu şaseya bağla. collector ucunuda 10k direnç ile +12v a bağla. pnp bir transistörün beyz ucunu bağladığın 10k direnç ile bd139 un collector ucu arasına bağla emiter ucunuda şaseye ver. collector ucunu led gruplarının şasesine. led gruplarının artı ucunuda +12v a.

ferit06

--------------------------------------------------------------------------------
Sebo;
pic çıkışından bd139 u sür. emiter ucunu şaseya bağla. collector ucunuda 10k direnç ile +12v a bağla. pnp bir transistörün beyz ucunu bağladığın 10k direnç ile bd139 un collector ucu arasına bağla emiter ucunuda şaseye ver. collector ucunu led gruplarının şasesine. led gruplarının artı ucunuda +12v a.

Demiş... ama bazı hatalar olduğunu düşünüyorum(BD139 dan sonraki transistor bağlama şekline göre NPN olmalı gibi )...

30 adet paralel LED; Led başına 10 mA den hesaplarsanız 300 mA, 20 mA den hesaplarsanız 600 mA çekilecek demektir.

Eğer LED başına 10 mA yeterli ise BD 139 , 20 mA için ise TIP41 gibi bir transistor kullanmanız gerekir.

PIC ile TIP41 in base arasına   IBmin= 600mA/50(Hfe)=12 mA Buradan

4.5V PİC çıkışı düzünülürse:   RB= (4.5V-0.6V)/12 mA=320 Ohm ==> RB=270 Ohm

Tüm LEDlerin katodları TIP41 in Kollektorüne bağlanacak.

Besleme ile LEDlerin ortak anotlarına;
LED ler 3V luk ise Besleme geriliminize bağlı olarak;

Rc= (Vcc-3V)/600 mA ===>  5 V için 3.3 Ohm, ( 5 Watt)
                                ===> 12 V için 15-18 Ohm (10 Watt)

olmalıdır.

Farklı LED akımı ve Besleme gerilimi için değerleriş kendiniz belirleyebilirsiniz.

muhittin_kaplan

tayyar

buttona giden direncin button tarafındaki ucunu pic in bir pinine verirsen olur.
kollektördeki dirençle kollektör arasına paralel şekilde ledlerini koymalısın
tabi ilgili hesaplamaları yaptıktan sonra
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

muhittin_kaplan

Buton Yerine Pic Çıkışını Kullanacağım. 5 adet led i seri, bu seri paketleride parelel bağlayacağım. Böylelikle;
seri deverde çekilen akım 30mA olacak. Parelellel gruplarlarla 30mA X (30/5)=180 mA olacak. Diye Düşünüyorum..

ferit06

Sn. Muhittin Kaplan,

5 er seri bağlayacağım diyorsunuz. ilk mesajınızda 3V luk LED demiştiniz. 5 adet 3 V seri LED i 12 V ile nasıl çalıştırmayı düşünüyorsunuz?

12 ile 3 er li seri bağlayabilirsiniz. Son mesajınızdan LED akımı olarak 30mA kullanmayı düşündüğünüz anlaşılıyor. Buna göre 10 adet 3 lü seri LEd grubu çalıştıracaksınız. Bunları ikişer adet BD 139, 1K, 18 Ohm 3 K direnç ile gerçekleştirebirisiniz.

muhittin_kaplan

Zaman Ayırdığınız İçin teşekkür ederim..

muhittin_kaplan

Bu bağlantıyı Yaptığım (Base lerdeki 1k lık dirençler yok)  .Tüm Çıkışlarda yaklaşık 30 ar led var. Bazen Program Başa Dönüyor.
Acaba Akım Fazla çekip Reset e mie sebep veriyor.

muhittin_kaplan

devreyi yaptım. pic çıkışına 10 k lık dirençle base e bağladım. sonuç güzel Teşekkür ederim..