PT100 ısı kontrol cihazları analog çıkış değer okuma

Başlatan fractal, 21 Mart 2009, 13:24:19

fractal

arkadaşlar pt 100 ile sıçaklık kontrolü yapan kontrolörlerden analog yada dijital çıkış varmıdır?burdan sıçaklık okuyabilirmiyiz?yapmak istediğim şey.bu kontrolör kaç derece okuyorsa onu büyük bir displayde göstermem lazım.yoksa bende bir tane pt 100 daha alıp başka bir devre mi tasarlayayım.ama bu seferde ikisini ölçtüğü sıcaklılarda farklılıklar olur sanırım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Murat Mert

Isı ölçme şartların min.-mx. ve çalışma ortam şartları nelerdir? Aslında devreni kendin tasarlarsan daha ekonomik ve şartlarını kontrol edebileceğin bir sistemin olur. Bazen hazırlarda onların belirlemiş olduğu kurallara uymak zorunda kalır ve belli kalıpların dışına çıkamazzsın. Sen yap kuralını belirle. Kolay gelsin.
mert07

fractal

zaten ısı kontrol cihazı takılı onun  termokupuluda var.en fazl 300 derece ölçeceğim.hani diyorum o cihazdan cıkış alamammmı?.yada ne yapmalıyım

bigbey

ben şu an bir tane yapıyorum. 25 cm büyüklüğünde 4 digit display.
ısı değeri 250 derece. PT 100 le yapılmış linear 4 - 20 mA çıkış veren devreler satılıyor. onu kullanabilirsin
TA6R

fractal

bende aynısından yapmak istiyorum yardımcı olurmusun?ben ccs c kullanıyorum.o devreyide yapamayızmı.paylaşabileceğin şema varmı...

bigbey

şema kullanmıyorum. ama bakı devrelerini gönderirim.
Şu an müsait değil müsait olunca buradan yollarım
TA6R

fractal

ok.çok teşekkürler..pt100 kullanmanın kısaca mantığı nedir_?

bmutlu

Weston Köprüsü nü kur basitçe ölçümü bü şekilde yapabilirsin.

fractal

sıcaklık değerini veren bir formülü varmı.wetson köprüsü kurunca sıcaklığı hangi parametreye göre hesaplicam.formül..

tnr

deniyor. ortalama 0,384 ohm'luk artış var deniyor ama pt100 lineer olmadığından formülü mü kullanmak gerekiyor onu tam bilmiyorum. Bir forumda da (okunan direnç değeri-100)*2,5 demiş. Bunlar yaklaşık hesaplamalar sanırım. Yani pt100 kullanarak sıcaklığı okumanın yöntemi ne olmalı tablo mu, formül mü yoksa başka birşey mi bilen arkadaşlar örnekleyerek açıklarsa hepimiz öğrenmiş oluruz.  :lol:

cokut

merhaba arkadaşlar pt100 sensörünü sabit akım kaynağı ile sürmek zorundamıyım ?eğer öyleyse akım kaynağı tasarımı tapılmış  (1 mA akım kaynağı) pt 100 bağlantısı isis devresi varsa paylaşırmısınız.higoo@windowslive.com
teşekkür ederim...

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay