Ünipolar step motor kablo tespiti buyrun(philips mb11)

Başlatan ayhani, 22 Mart 2009, 00:24:38

ayhani

Merhaba arkadaşlar uzun süre foruma bir katkım olmadı içim rahat etmedi bir paylaşım yapayım dedim  ;)

Bildiğiniz gibi step motor aldığımızda hangi kablonun ne olduğu fazla belirtilmez.
Bu paylaşımımda elektronikçilerde en çok bulunan(En azından Adana'ki elektronikçilerde durum böyle) philips mb11 ünipolar step motorunun kabloları nasıl tespit edilir onu anlatacağım.
1-Step motorumuz bu

2-Step motorumuzun kabloları üçerli iki gruptur. kablolarda altta olan gruba 1.grup diyelim bu gurubtaki kabloları keçeli kalem ile işaretleyelim
bu guruptaki kablolar
kırmızı-1=K1
Sarı-1=S1
Gri-1=G1
olsun

3-Üstteki kablo gurubumuzda ikinci gurup olsun bunlarda K2,S2,G2 olsun.
4-Motorumuzun iç yapısı aşağıdaki gibidir.

5-Her bir bobinin iç direnci 117 ohm civarıdır(örneğin G1-K1 arası)
Neyse bu bilgi çok önemli değil extra bilgi olsun diye verdim.
Gelelim asıl meseleye
İki kırmızı kabloyu birleştiriyoruz bu uçlar ortak ucumuz bu uçlara + gerilim uygulayacağız. Diğer 4 bitlik A-B-C-D bilgisi uygulanacak.

Diğer uçların sıralaması aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Step motora 4 bitlik veri ister picle ister shift register entegresi ile gönderilir. Ben tercihimi picten yana kullanıyorum. Pic bağlantısı aşağıdaki gibi yapılmalı. Beslemeyi 5 volt ile yaptım motor sorunsuz çalıştı.

Yukarıdaki bağlantı yapıldıktan sonra aşağıdaki tablodaki sırayla 4 bitlik veri sürekli step motora gönderilir.

NOT-1:Devir yönünü değiştirmek için tablodaki veriler ters sıra ile gönderilmelidir.
NOT-2 Umarım step motorla uğraşanlara bir faydası olur.

:roll:
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.