lm358n ile karşılaştırıcı nasıl yapılır?

Başlatan fractal, 23 Mart 2009, 13:02:46

fractal

arkadaşlar 358 n  kullanarak karşılaştırma yapmak istiyorum.ama proteusta bile daha calışmadı.358 kullanmamın nedeni simetrik güç kaynağı olmadanda çalışabilmesi.şekildeki gibi bağladım.terslemeyen olarak yapmak istedim.(-) 100k koydum cünkü orda gnd ile arasında 3v gerilim vardı.bildiğim kadarıyla (-) deki gerilim refrans oluyor.(+) ise karşılaştırılacak olan.şimdi.1v ile 10 vda cıkış 0 oluyor.3v ise 3.5v oluyor. vi>vref ise vo 5 v ve vi<vref ise 0 v olması gerekmezmi...

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Maxim

wsxwsx

Simetrik besleme gerekmiyor diye birşey yok. toprak olarak beslemenin yarısı alınmalıdır.

Bu çizimdekiyanlışlık ise negaitf besleme ile toprağın kısa devre edilmiş olmasıdır.

ground

standart opamplar için böle bişe deneyin..

tl081 , lf3 güzel, standart opamp lardır..

lm311 da karşılaştırıcı entegredir.
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

wosvol

op-amp karşılaştırıcı olarak kulanılırsa çıkış değeri +vdd ve -vdd arasında olur senin kurduğun devrede girişe birde 10 v uygulamışsın senin vdd değerlerine dikkat ederek tekrar teset et devreni 10v yerine 5 volt uygula zaten  4 volt bile uygın bir değer olur referans değerin 3 volt olduğu için. Yanılmıyorsam bu devrede -vdd=0 ve +vdd=5V diye biliyorum sen refarans vdd ve karşılaştırılacak değerleri tekrar kontrol edip test et istersen

askuzucu

3 nolu uçtan şaseye 100k lık bir direnç tak, çıkıştaki zenere girmeden önce 1K lık bir direnç tak, yine çalışır.

Macera

Akü voltaj alarmı için 11.5 voltda vede 13.8 voltda led yakan bir devre yapmıştım.Gayetde güzel çalışmışdı.Aşağıda resmi var.

X2-3 vede X2-1 çıkışına normal 3.2Volt ile çalışan ledleri takmıştım.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

fractal

opamların beslemelerini nasıl bağladın simetrikmi besledin?macera.

wsxwsx

simetrik besleme, diye gözünüzde büyütmeyin. beslemeyi dirençle bölerek ortasını toprak olarak kullanın.

fractal

yani bu şekilde olurmu diyorsun?bi tarafta 30 v oldu ?

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

wauuw.çalışıyor.cok sağol og hoca.bunun bir dezavantajı filan yok değilmi.cünkü nette bir sürü simeterik güç kaynağı tasarı varda.bunun bir farkı varmı onlardanfazlası yada eksiği...

KAZIMUGUR

wsxwsx

lm324 ile yaptım. LM358 ile de çalışır.  lm358 beslemesi 5 voltla olabilir diye hatırlıyorum. Galiba LM324 çalışmıyordu . Garanti olsun diye 12v ile besledim. lm358 modeli dosyası bendeki proteusda yokmuş. o yüzden 324 kullandım

http://i42.tinypic.com/2mr7b5l.gif

proteus dosyası:
http://rapidshare.com/files/212871856/opamp.DSN.html

fractal arkadaş
http://sunucu18.kucukresim.com/uploads/358sim35671.jpg
senin  bu çiziminde yanlışlık var .

entegreye + besleme ucu olan 8 nolu bacağa 5 volt vermişsin orası tamam. fakat 4 nolu ucu direnç ile toprağa bağlamışsın.

entegren,n çalışabilmesi için öncelikle doğru dürüst şekilde beslenmesi lazım.

fractal

kazımuğur nedemek istedin anlamaya çalışıyorum ben..
buda bana  og hocanın verdiği