Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

oleaut32.dll

Başlatan zenze, 24 Mart 2009, 12:51:01

zenze

Xp yüklü pc'de yazdığım vb programı 98 yüklü (mecburen)bir dizüstüne kurmaya çalıştığımda sistem dosyalarınız out date hatası veriyor ve kurulmuyor. Bu uyarıya ok deyip dosyaları update yap seçeneğini işaretleyince de oleaut32.dll  başlatılamadı uygulamayı kontrol edin uyarısı geliyor. Yazdığım Vb programı içerisindeki bütün dll leri dizüstünde system klasörüne kopyaladım, yeni bir oleaut32.dll indirip onu  kopyaladım fakat yine hataları veriyor. XP de yazılan vb programını 98 de kurup çalıştırmanın yolu varmıdır ?Daha önce bu sorunla karşılaşan arkadaşlar varsa cevaplarına teşekkür ederim.

muhittin_kaplan

Sadece Kopyalamak Yetersiz Olur. Kopyalanan Dosyaların (*.ocx ,*.dll gibi OOP dosyaları) register edilmesi gerekir. Yönteleri şudur
Ya Yaptığınız Programa Setup Hazırlayacaksınız ki mantıklı olan budur.yada  tüm dosyaları kopyalayıp sistem dosyaları veya yukarda saydığım gerekli dosyaarı
çalıştır dan
regsvr32 c:\windows\system32\xxxxxx.dll  yazarak kayıt etmektir..

zenze

Hazırladığım vb programının setup.lst dosyasında oleaut kısmını silip kaydettim. Bu şekilde kurdum.Program düzgün kuruldu ve çalışıyor gözüküyor.Yalnız seriporta bilgi gönderip göndermediğini daha test edemedim.Test edince buradan bildiririm.

zenze

Evet bu şekilde kurduğum program sorunsuz çalışıyor.( seri porta veri gönderiyor). Sanırım yazdığım program oleaut32.dll dosyasının hizmetlerine ihtiyaç duymuyor. Bu tip sorunla karşılaşan arkadaşlar setup.lst dosyasından oleaut32.dll adını silerek deneyebilirler.

muhittin_kaplan

eğer vb.60 kullanıyorsanız ve sp50 ı yada daha üstünü yüklemediyseniz setup dosyanız hatalı çalışmaktadır.