dizütü klavye temizliği

Başlatan erkan614, 24 Mart 2009, 18:50:35

erkan614

iyi günler pazargünü evde çalışırken ve biryandanda şekerli sütlü kahve içerken birden tıkandım ve azımdaki bütün kahveyi dizüstüne püskürttüm :oops:
heratarfı sütlü bol şekerli kahveye bulanan pcyi hemen  ters çevirdim ve pilini söktüm sonra mukfağa götürüp güzelce sildim yalnız farkettim ki tuşların altına da kahve bulaşmış şuan bazı tuşlara bastığımda "tık" diye ses geliyo sanırım şekerden dolayı yapışma oluyor
bu tuşların altını nasıl temizlerim çnkü zamanla hertürlü toz bu şeker kalıntılarına yapışacak ve ilerde çok daha kötü sıkıntılar oluşacak
içini açmadan nasıl halledebilirim??
ne tür pratik yöntemler var?

microcozmoz

Geçmiş olsun...Eğer tuşları çıkarabiliyorsan kolaylıkla temizleyebilirsin fakat klavye bordun iki katlı ise ve arasına su girmiş ise durum vahim..Uğraşmak yerine yenisini almıştım.. Yazıcıoğlunda her çeşit klavyeyi bulabilirsin..

Kolay Gelsin..
"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."

Maxim

yöntem çok kolay ,
su uçar,buharlaşır  ...şeker uçmaz, yapış yapış kalır .

şekeri su ile rahatça silebiliriz, şeker suda çözülür .

klavyeyi bir şekilde sökün ve sadece su ile silin hatta belkide direk suyun içine koyup 1 saat bekletebilirsiniz bile ama çıktıktan hemen sonra saç kurutma makinasıyla iyice kurutun .

ayhani

Alıntı yapılan: "maxiboost"yöntem çok kolay ,
su uçar,buharlaşır  ...şeker uçmaz, yapış yapış kalır .

şekeri su ile rahatça silebiliriz, şeker suda çözülür .

klavyeyi bir şekilde sökün ve sadece su ile silin hatta belkide direk suyun içine koyup 1 saat bekletebilirsiniz bile ama çıktıktan hemen sonra saç kurutma makinasıyla iyice kurutun .

Maxiboost üstadım size saygısızlık olmasın ama yönteminizi arkadaşa önermem su çok sakıncalı. Bu işler için benim yıllardır kullandığım Philips'in temizleme köpüğü var, bilgisayar, laptop ekranı, klavyesi, beyaz eşya, televizyon vs herşeyi güvenle temizleyebilirsiniz hem ucuz birşey 6-8 tl arası.
Kesinlikle çok etkili. Ben laptop çalışır durumda bile güvenle ekranına klavyesine sıkıp temizlik yapabiliyorum. Ürün elektronikçilerde var.
philips sprey linki
Arkadaşıma önerim. Aşağıdaki linkteki gibi bir philips sprey alsın.
ondan sonra;
-Bazı laptopların klavyeleri sağından solundan tırnaklı çıkarabiliyorsa klayveyi yerinden çıkarıp köpükle temizlesin.
-Yok klavye yerinden çıkmıyorsa klavyenin tuşlarını dikkatle tek tek çıkarın sonra klavyenin zeminini köpükle temizleyin söktüğünüz tuşları ister suyla ister köpükle siliniz.
Saygılar.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

ipek

Philips köpük olayı halleder. yardımcı olması açısından birde tüyleri temiz boyacıların rötüş amacı ile kullandıkları küçük fırça lazım Önemli NOT !!
spreyi yakından sıkmayınız bir anda'da sıkmayınız darbeler halinde sıkmaya çalışın imkan var ise dandik bir şey üzerinde prova yapın sprey orantısız sıkılırsa su kıvamında olur key'lerin bastığı bilmemkaç mikronluk
gümüş karbon alaşımı yollar mevcut bunlara ulaşır ise zarar verir tecrübe ile sabittir... biraz yetenek biraz sabır üstesinden gelebilirsiniz. klavyeyi korumak amaçlı notebook'unuzu ters tutarakta zararı en aza indirgeyebilirsiniz.  kolay gelsin

Maxim

@ayhani ,estağfurullah ,

şimdi demek istediğim şu ,
su kullanabiliriz, bu başka birşey işe yaramaz demek olmuyor tabi ,
köpükte işe yarayacaktır ama boşuna masraf, çünkü amacımız leke çıkarmak değil .

daha önce aynı problemleri bir çok defa sadece su ile çözdüm o yüzden .
hem notebook klavyesinde takılı aktif bir elemanda yoktur benim gördüğüm .

1 bardak suyun içine 1 tane kesme şeker atınca şeker erir gider ya aynı onun gibi .

Maxim

hatta klavyeye dökülmüş cola dan sonra geriye kalan şeker kalıntılarını görünce diyet cola içmeye başlamıştım dehşete düşüp .

Fixxer

Hocam, en kolay çözüm şu: klavye'nin üzerine dökülen kahve, sabah uyandığında bir kaç tuş basmamazlık yapacaktır, ve o tıkanan tuşların üzerine 50 defa filan tıklayınca çözülür ve normale döner...
denenmişi var...
...............................

erkan614

:(
tuşlar tırnaklı o sebepten bitanesini çıkarıp temizliyip yrine takiyim dedim F10 tuşunu çıkardım 1. tırnak kırıldı,  takamadım 2. tırnakda uğraşırken kırıldı birader aldı ben deniyim dedi tuş içindeki çentikler kırıldı
:(  
pişman oldum vaz geçtim kalsın böyle uğraşılcak şey değil :cry:
yeni bir F10 tuşu takımı nerden bulurum
ayrıca endişe, korku ve üzüntü sebebi ile basiretim bağlandı F10 tuşunu japonla yerine yapıştırdım yapmaz olaydım

plipis spreyden alıcam deniycem ama

edit: arkadaşlar böyle durumlarda kesinlikle tuşları sökmeye kalkmayın yedek parça olarak bulunmuyor
klavye takımı değiştiriyorlar 65$ tuş değiştiren lerde var ama her model olmuyor benimki için 25$ istediler fakat tuşu japonladığım için gerek klmadı 1 sene sonra klavye takımını değiştiririm artık
yardımlarınız için teşekkürler

bu arada yukardaki suratlarla üşenmeden kim uğraştı bilmem ama önemli değil zaten

mavi

valla ustalar benim iki yaşında bir kızım var ellerinizden öper bütün tuşları zarar vermeden çıkarabiliyor. bende tuşları dışarıda düzeltip denk getirmek için tuşun mekanizması sanki tuş yuarıdaymış gibi yapıp yerine bastırınca hemen takıyorum......
Telecommander Monster Of Network

Maxim

tuşları takmak için bir yöntem var (notebook)

ama tüm notebook markaların tuşları aynı yöntemle takılmıyor,

eğer o tuşların doğru yöntemini çözerseniz ki bunun için bayaa bir sabır lazım ,sorun kalmaz .

ben benim notebookun bir tuşunu sökme gafletinde bulunmuştum ,
altına ekmek kırıntısı girmişti,
kırmadan takana kadar ömrüm tükendi !!
ama şimdi çok kolay takabilirim, öğrendim yöntemi .