Elektronik Ateşleme

Başlatan agora_meyhanesi42, 27 Mart 2009, 12:20:04

agora_meyhanesi42

Distribitorle ateşleme yapan araçların için düşünmüştüm tekrar gündeme getiriyorum. Arkadaşlar tofaş marka araçlar gibi elektronik aksamı pek olmayan araçlara elektronik ateşleme sistemi yapmak istiyorum tabi kendi aracım için ticari değildir.Ama oto bilgim pek olmadıgı için başlayamadım bir türlü. Çözemediklerim şunlar.

1-)Tofaş Şahin Emme-yanma-sıkıştırma-egzoz zamanları ? ve sıraları
2-)Yukarda bahsedilen zamanların hıza baglı olarak gösterdikleri değişimler.

Bilgisi olan arkadaşları bekliyorum. Bu proje ile halk arasında meme yapma olarak bilinen arızadan kurtulmayı aracın performansını artırmayı amaçlıyorum. Teşekkür ederim Kolay gelsin

Saygı ile...
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

OG

Bu bilgilere gerek yok,

Yapacağınız devre,
platinden bobine giden kablo sök,
platindeki kondansatörü sök
devreyi platin ile bobin arasına gir

o kadar

Devreyi çok yerde bulabilirsin MMV (monostable multivibrator) tabanlıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

agora_meyhanesi42

Platini tamamen kaldırmak mümkün değil mi sizce
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

OG

Mümkün, volana sensor eklemen gerekir.

stlg

Sevgili og nin dedigi gibi platindeki meme olayının nedeni ,indiksiyon bobin akımının platin uzerinden gecmesi, calısma anında burada olusan ark platin yuzeyini bozar , atesleme sorunları dogurur, eger platin ve ind bobini arasına elektronik bir anahtarlama devresi yaparsan ,platin uzerinden gecen akım minimuma iner , ark olayı ortadan kalkar platinide kaldırmak istersen kucuk bir mıknatıs, karsısına bir hall effect sensor baglayabilirsin ilgili anahtarlama devresinide kullanmak gerekecektir

ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

nurim

Alıntı yapılan: "stlg"

@stlg,hocam

Bu şema ile ilgili olarak....Gözden kaçmış olabileceğini düşündüğüm bir konuda projeyi yapmak isteyenleri uyarmak istedim...

Bu şemanın yayınlandığı sitede....
http://www.electronics-lab.com/projects/automotive/008/index.html
aşağıdaki uyarı mesajı (etiket)var.

ATTENTION: Don't construct this project until this label is removed. There are some corrections that must be done in order to be full working. Sorry for the inconvenience.

Bu,projenin ,tam olarak çalışabilmesi için bazı düzeltmelerin yapılması gerektiği bu nedenlede uyarı etiketi kaldırılıncaya kadar yapılmaması konusunda uyarıyor.Özür diliyor.
Bu uyarı etiketi ise 31.03.2009 tarihi itibariyle hala duruyor.

Ancak düzeltilmesi gereken hatalar hakkında her hangi bir açıklama yok.
Devreyi yapmayı düşünenlerin bu uyarıyı dikkate almaları gerekir diye bu açıklamayı yaptım.

Kolay gelsin
nurim
"Bilgi paylaştıkça artar ,acı ve keder paylaştıkça azalır"

OG

Bu şemanın bildiğim kusuru kornaya basınca ateşlemeyi sapıttırıyor. Sebebi giriş katının hassas olması, parazit kapabilmesi.

Ayrıca kontak açık olduğu fakat marşa basılmadığı müddetçe bobinden akım geçiyor, bobin yanıyor.

trademy

kontak açıldıktan sonra,  eğer marşa 4-5 sn kadar bi süre basılmazsa bobine gelen enerjiyi kesecek ve marşa basılması ile birlikte tekrar bobine enerji uygulayacak bi devre eklenebilir bobin yanma olayı için ama
korna için aklıma bi çözüm gelmiyor....