100kV dayanklı izolasyon malzemesi varmı?

Başlatan fractal, 31 Mart 2009, 09:19:15

fractal

100kV kadar dayanıklı sürekli çalışmada delinme yapmayacak kaskat devrem icin izolasyon malzemesi arıyorum.pliyester denedim olmadı.kablo eki birleştiricisi denedim olmadı..yardımlarınız bekliyorum arkadaşlar..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

fractal

pvc olurmu acaba.dielektrik katsayısı 3.4  dielektrik şiddeti 40x10^6 olduğuna göre 1 mm için delinme için

Vmaks=Emax.d

Vmaks=(40.10^6V/m)x(1.10^-3m)
Vmaks=40.10^3
Vmaks=40kV yapar

ben eğer dirençler arası mesafeyi ve diyotlar arası mesafeyide 1mm değilde
>=4mm yaparsam olay cözülür
d=3mm için
Vmaks=120kV

peki arkadaşlar bu işlemler ve mantık doğrumudur?

gallavi

Evet doğru mantık ama belki piyasadaki PVC tiplerine bu katsayılar farklılık gösterebilir. ama hesaplama şeklin doğru
DemirHan=gallavi;

fractal

birde bunların içine sertleştirici , hızlandırıcı gibi kimyasallar katılıyor buda etkiliyor sanırım.ben poliyester ile denedim olmadı.acaba kaskatımın ucundaki seri bağlı dairesl dizili dirençlerin sayısını azaltsam da olurmu?cünkü aralarındaki mesafe artacak ...

ares

en guzeli izolasyon icin kullanılan yuksek voltaja dayanıklı trafo yagları kullanmandır

fractal

malzeme seçimi çin bu listeyi kullanıcam ama burda suyun ve boşluğun dielektrikşiddeti yazılmamış neden acaba.birde suyun dielektrik sabiti çok yüksek.malzeme seçimi hangisine göre olur.

gallavi

su ve boşluk için bu parametreler çok değişkendir
boşluk için elektrotlardan elektron kopması için gereken enerjiyi aldıktan sonra zaten karşı elektrota ulaşması için önünde başka engel yok dolayısıyla elektrotların yapıldığı malzeme ve sıcaklığa bağlı su da tam bi yalıtkan sayılmaz içinde iyon miktarına göre iletkenliğide artacaktır.
DemirHan=gallavi;

fractal

örneğin atomda elektronla cekirdek arası ve atomlarla diğer atomlar arası boşlukmudur?bu herneyse elektiriği iletiyor.yani boşluk tan kasıt nedir?hiçbir etkileşimin olmadığı yermi yoksa maddenin olmadığı yermi?boşluğun elektriği iletmesi lazım.yoksa uzaydan bir yığın elektriksel şey geliyor..