bu nedir?

Başlatan fractal, 01 Nisan 2009, 17:39:21

fractal

arkadaşlar bunları kaskat bobininden söktüm.ama ne olduklarını bulamadım.değerlerinide.sarı olanların kondansatör olması lazım.siyahlarında diyot ama ölçtüğümde 2 taraftanda diyot gerilimi yok.üzerinde birinde x,diğerinde lcx, ötekisinde ecx yazıyor.bu kodda bişey bulamadım.bu kondan satör ve diyotları nasıl tespit ederim.kaskatım 100kv luk.ozaman bunların 1000v üzerinde olması lazım bence.bunları bulabilirmiyim?

Restantum cogniscutur Quantum deligutur

OG

Yüksek gerilim diyotlarını ohmmetre ile ve bilinen yöntem ile ölçemezsin,  çünkü içinde seri bağlı çok sayıda diyot var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

og hoca cok sağolasın ben bunu bilmiyordum.peki bunu ölçmenin bir yolu varmı?bunun sağlamlığını nasıl test ederim.üstündeki kodlardan bir bilgi edinemezmiyim.?birde neden kodları farklı?kaskat da baştan sona doğru gidince diyot ve kondansatölerin gerilim değerleri artarmı?onun icinmi farklı.örneğin ilk baştaki 1000v ikinci kattaki 2000v ...gibi...

vebsel

bende madem konusu açıldı bir hatıramı size aktarayım osiloskobumla
bir ölçüm 200 300 volt gibi bir gerilimi ölçmeye çalışırken osiloskobumun probumun x1 kademsinde olduğunu unutmusum neyse osiloskop probunu
ölçüm apılacak yere değirdigimde osiloskop ekranındaki görüntü
birden kayboldu çok kısa bir zaman değdirmeme ragmen osiloskop um bozuldu ben de içini açıp opamlarını ve diğer malzemelerini hepsini kontrol ettim şüpelendiğim entegreleri değiştirdim fakat bir türlü düzelmedi
sonra kontollerim sırasında birtane ditotun arızalı olduğunu gördüm bu diyot aynı 1n4007 kılıfında idi iki tarafa da açık devre veriyordu bende iyi
arızayı buldum diye sevinip diyotu 4007 ile değiştirdim tabiyki o diyot sizin
diyotlarınız gibi 10  bin voltluk bir  diyotmuş ve benimosiloskopun tüpü yandı sizlere ömür ben bu diyotu çok acı ögrendim yani sonra televizyon
tamircisi bir arkadaşıma gittim o da bu kadar küçük  diyotun içinde bile onlarca diyot olduğunu  ve bu diyotların kolay kolayda arıza yapmadığını da söyledi belki konunuzla fazla ilgisi yok ama yazayım dedim .

OG

Alıntı yapılan: "fractal"og hoca cok sağolasın ben bunu bilmiyordum.peki bunu ölçmenin bir yolu varmı?bunun sağlamlığını nasıl test ederim.üstündeki kodlardan bir bilgi edinemezmiyim.?birde neden kodları farklı?kaskat da baştan sona doğru gidince diyot ve kondansatölerin gerilim değerleri artarmı?onun icinmi farklı.örneğin ilk baştaki 1000v ikinci kattaki 2000v ...gibi...
Ölçme yöntemi olarak pratik bir yöntem bilmiyorum. Doğru yönde polarma ile iletime gecirebilmek için belli bir voltaj değerini aşman gerekir. 24V gibi bir adaptör ile denemek lazım. Ters yönde kontrol zaten o değerde yüksek gerilim ile yapılır. Diyotların anılan gerilimleri ters dayanma gerilimidir. Örneğin 1N4007 1A 1000V demek 1000V ters gerilime dayanır demektir. O diyot da kaç KV ise o kadar değere yakın voltaj ile test ister.

Kodlar konusunda bilgim yok, aslında HV diyotlar konusunda bilgim yok, anlattıklarım genel bilgiler.

Kaskadda (voltaj katlayıcılarda) yanlış hatırlamıyorsam dizideki D ve C değerleri aynı idi,  
http://en.wikipedia.org/wiki/Voltage_multiplier
http://www.kronjaeger.com/hv/hv/src/mul/
http://www.facstaff.bucknell.edu/mastascu/eLessonsHTML/UsefulCircuits/VoltageDoubler.htm
http://www.reuk.co.uk/Making-Voltage-Doublers-and-Multipliers.htm

fractal

arkadaşlar verdiğiniz bilgileriçin cok teşekürler.benim diyotl iki tarafada O.L gösteriyor.arkadaşınki gibi kısa devre vermiyor.ilginç...

birde ben bu devreyi   proteusta simüle edebilirmiyim.

OG

Alıntı Yapbenim diyotl iki tarafada O.L gösteriyor.arkadaşınki gibi kısa devre vermiyor
Sağlam olan böyle gösterir zaten, fakat böyle göstermesi kesin sağlam anlamına gelmez.

ISIS de simule edebilirsin.

fractal

isiste yaptım orda hv kapasitörler ve diyot var buldum.şimdi protes ta yüksek frekanas trafosu yok.onun yerine ac kaynak koyup frekansı 100khz egnliğide 1000v olan bir kaynak şeçtim.

şimdi trafoya 100khz 24 vdc vermek ile 100khz 24 AC gerilim vermek arasında fark varmıdır.trafolar bildiğim kadarıyla dc akımla çalışmaz.onun icin bu olmaz sanırım.ac olması lazım.

E=4.44.N.f.fimax  burdaki fimax neydi unuttum?n cevrim oranıydı..ama..

yardım için tekrardan teşekkürler..

OG

trafo kullanmayın, direk çoklayıcıya verin, yani kaynağınızı trafo sekonderi gibi düşünün.

fractal

evet bende öyle yaptım.aşağıdada sormuştum.trafo kara dalgayla çalışırmı..