Led akımı

Başlatan Chan86, 02 Nisan 2009, 20:42:28

Chan86

Arkadaşlar Led ile projektör yaptım.Datasheetinde bir ledin 20mA çekeceği söyleniyor.O akıma göre bir gerilim bölücü direnç koyduğumda 20mA çekmediğini görüyorum.Ancak o akımı çekmesi için direnç değerini düşürüyor ve 20mA i çekmesini sağlıyorum.Isınma çok az oluyor.Ancak uzun süreli kullanımda bir sakıncası olurmu acaba?

volblood

Genel olarak incelediğim LED'lerde 20 mA seviyesinin LED'ten alınacak parlaklık değerinin idealinin alındığı seviye olduğu belirtilir. Yani LED'in parlaklığı 500mcd ise 20 mA'de 500 mcd alabilirsin, 40 mA'de ise 900-1000 mcd. Aşağıdaki datasheet'in 6.sayfasına bakabilirsin:
http://www.avagotech.com/docs/AV02-1314EN          
Ancak yine datasheet'lerde LED'in ömrünün 20 mA'den fazla akımla sürüldüğünde azaldığından bahsedilir.
Dolayısıyla 20 mA en ideal akımdır.

Chan86

Benim demek istediğim devreye 12 V sabit gerilim vermekteyim ledlerin çalışması için gerekli gerilimi hesaplayım 20 mAden de ona uygun bir direnç koyduğumda teorikte hesapladığım direnç değerini takınca 20 mA i çekmiyor bende direnci düşürerek 20 mA i çekmesini sağlıyorum.Yani teorikle pratik tutmuyor.Bir sakıncası olmaz sanırım uzun süreli kullanımlarda.Çünkü teorikteki dirençte o akımı çekemiyorum biraz daha direnci düşürmem gerekiyor ve 20mAi yakalıyorum.

gallavi

Hesaplarınıza led üzerine düşen gerilimi katmadınız sanırım led üzerinde 1.5 ile 2.5v arası bi gerilim düser bunu kaynağa ters bağlanmış batarya gibi düşüne bilirsiniz akım hesabı yaparken kaynak geriliminden bu gerilimi çıkartıp öyle hesaplamalısınız yani R = ( Vkaynak - V led ) / 20mA
led gerilimini led çalışırken voltmetreyi ledin bacaklarına tutarak ölçebilirsiniz
DemirHan=gallavi;