resimdeki malzeme nedir acaba?

Başlatan aliveli, 08 Nisan 2009, 19:27:40

aliveli

ledli reklam tabelalarında kullanılan üstüne ledlerin dizildiği arkadaki siyah malzeme nedir acaba? daha önce bu tür bir proje yapan oldumu zorlukları nelerdir?

erkan614

led için pcb ler var top mask'ı siyah maske yap olsun bitsin
odak ve baskılı devre ile görüş

benim tavsiyem pcbde smd led kullan ve  üstüne siyah baskı yapılmış ince polyemit geçir maliyetleri düşürür ve kaliteli bir görüntü elde edersin ama delik işlemlerini itina ile yapmaları lazım

XX_CİHAN_XX

Muhtemelen siyah plexi glass tır. Autocad gibi bir programla çizimi yapıyorsun. Makinelerde ledlerin delikleri yaptığın çizime göre otomatik deliniyor. Daha sonra bu deliklere tek tek ledler takılıyor ve arkadan örümcek bağlantı metoduyla bağlantıları yapılıyor genelde :)
Ebat sınırlamasına maruz kalmamak ve maliyeti düşürmek için pcb kullanılmıyor.

Kolay gelsin
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

Bu iş için PCB kullanılmıyor. siyah Plex i delerek ki el matkabıyla kırılıyor. Yapmak Gerek.

aliveli

tabelacı dolaştım biraz onlarında çoğunun haberi yok sadece kendi yaptıkları işi biliyorlar.
Ayrıca bu boyutta pcb olacağını sanmıyorum sırf film parası dünyalar tutar
plxy glass için de ışığı arkaya sızdırır dediler
sanırım forex denilen bir malzeme ama daha tam emin olamadım.

muhittin_kaplan

Basleme Kaynağı Vs Bir Sürü iş. Yeni Bitirdim. O Fiyatlara Nasıl Satıyorlar Anlamış Değilim.
Örneğin Gıda olan mercekli led mi ?eğer öyleyse 25Kr dan hesaplayın.. Normal Led se bile ayrı hesap

muhittin_kaplan

ben forex le yaptım. forex delindiği zaman led i tam tutmaya biliyor. oynuyor odak değişiyor. vs

XX_CİHAN_XX

siyah plexi nin ışığı geçirmeyenleride var
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

Bukadar sık, birbirine yakın 5mm (yada 3mm) lik deliği plexiye açamazsınız..denedim çatır çatır kırılıyor. sıcak delinirse bilemem.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"Muhtemelen siyah plexi glass tır. Autocad gibi bir programla çizimi yapıyorsun. Makinelerde ledlerin delikleri yaptığın çizime göre otomatik deliniyor. Daha sonra bu deliklere tek tek ledler takılıyor ve arkadan örümcek bağlantı metoduyla bağlantıları yapılıyor genelde :)
Ebat sınırlamasına maruz kalmamak ve maliyeti düşürmek için pcb kullanılmıyor.

Kolay gelsin

muhittin_kaplan

sagamen

siyah ışık geçirmez 3 veya 4mm plexi glass autocadde calışma yapılıp işcilikten kurtarmak için lazerde deliniyor  siz sadece ledleri yerleştirmekle ugrasıyorsunuz.

arkadaşın dediği gibi  örümcek ağı gibi oluyor  :D
herkEse kolay gelsin

sagamen

arkadaşlar not olarak yazıyorum "REKLAMCI" olarak bildiğiniz şahıslar pek guvenılır olmayabilir benden uyarması reklamcılarla calısıyorsanız malıyetinizi mutlaka peşin alın  iş bitiminde hiç bir zaman ödemenizi vermezler.  

bizzat denenmiştir  10 veya 13 reklamcı ile   :D
herkEse kolay gelsin

sebo

bu işi yapmayı düşünüyorsan baştan sona kendin yap derim. baskı devre olayı kesinlikle kullanılmıyor. o görmüş olduğun siyah zemin pleksiglas denilen bir malzeme. normalde reklam şirketleri tasarımlarını yapıp cnc makinası olan biryerde bunları deldiriyorlar sonrada iki tane elemanı alıp bu tabelanın başına oturtuyorlar birinin elinde led poşeti diğerinin elinde sıcak silikon. biri ledleri diziyor biri silikon basıyor. bu kullanılan zeminin yani pleksiglasın  birkaç rengi var. 1,50m x 3,00 m ebatlarına kadar bulabilirsin. ledler arkadan 4 veya 5 erli gruplar halinde bağlanıyor. önemli olan parlaklığı düşürmeden en fazla ledi biraraya bağlamak. ledleri fazla seri bağlamakda pek iyi değil çünkü biri yandımı tabelada kocaman bir sıra sönüyor.ama pleksiglas değilde dekota kullanırsan kendinde delebilirsin. çünkü dekota denilen malzeme yumuşak. bu işin kötü yanlarından biri hata yaparsan tabelanın tamamını çöpe atmak zorunda kalabilirsin. 10 cm lik bir harfte (çift sıra olursa) yaklaşık 70 led kullanılıyor. dış mekan olanlarında normalde tabelanın önüne şeffaf pleksiglas koruması takılıyor. iç mekan olanlarda şeffef pleksiglas yok.

OG

Cihan cevaplamış, siyah pleksi, ışık arkaya geçmez, corel vb çizim ile istendiği gibi makinada (rooter) delinir.

Foreks yumuşak malzemedir, elde dizecekler için kolaydır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.