Visual C++ Ogrenmek için hersey

Başlatan byka, 10 Aralık 2003, 08:25:56

Erdem

Başlangıç kitabı olarak Accelerated C++ olabilir:

http://amzn.com/020170353X

C++ konusunda usta programcıların olduğu forumları takip ederek:

http://forum.ceviz.net/c-c/

Bu konuda bizim forumların programlama bölümü o kadar iyi değil ne yazık ki. Örneğin Visual C++ bir geliştirme ortamının adı, C++ ise bir programlama dili. Bölüm ismi yanlış seçilmiş.

halilertürk

c # ile n değeri girildiğinde, F(n)=2^(2^n)+1 fermat sayılarını listeleyen programı nasıl yazabilirim

ibrahim92

C++ programlama dili hakkında bilgim yok. Temel oluşturmak istiyorum. İnternet her zaman elimin altında bulunmadığı için önerebileceğiniz türkçe kitap var mı ?

atioky_216

Qt yi nedense kimse onermemis c++ cilar icin. Microsoft c# yayginlassin diye elini etegini cekiyor visual c++ dan bunu bilmekteayda var. 2012 surumunde akillilar windows form proje secenegini sessizce kaldirmislar. Tabi kendiniz az ugrasarak ekliyorsunuz azicik downgrade havasinda. Yil olmus 2013 visual studio 2013 surumune c99 ++ standardini eklediler yeni. Mikcrosoft un ne amaci oldugunu anlamis degilim .

Ozellikle c++ gerekmiyorsa hala gec degil visual c# .net icin... Mis gibi, hersey duzenli ertipli visual studio icerisinde. Monoproject ilelinix uyumsuzlugu ve de xmarine ile de android sikintisi halledilebilip universal standarda ulasilabilindigi icin zellikle gomulu programlar ile urasanlar icin bicilmis kaftan. Hobi olarak ugrasmasi bile eglenceli.

Bende bazi kucuk dll isleri icin visual studio da c++ kulansam da baska ide vs.. ile ugrasmamak icin kullaniyorum. 

Borland c++ builder nedense her seyi win7 ve uzeri icin uyu,lu degil. Arkadasim xp ortamini kullanmak zorunda kaliyor bu yuzden.

C++ icin Qt, netbeans ve eclipse seceneklerini de goz ardi etmemek lazim. Kolay gelsin

atioky_216

Yukarıdaki saçma sapan çıkarımım hakikaten komikmiş, cehalet ne kötü şey..
VS C++ hakikaten değişik bir şeymiş, çok sevdim.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: atioky_216 - 25 Ekim 2013, 04:36:18
Yukarıdaki saçma sapan çıkarımım hakikaten komikmiş, cehalet ne kötü şey..
VS C++ hakikaten değişik bir şeymiş, çok sevdim.
Ben hâlâ sevemedim. Firinizi değiştiren şey neydi?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Mr.Java

Alıntı yapılan: meftun - 25 Ekim 2013, 13:53:16
Ben hâlâ sevemedim. Firinizi değiştiren şey neydi?

Asıl sizi caydıran şey nedir ?

atioky_216

C++' a mecburiyetten geçmek zorundayım ama her seferinde kararsızlıklar yuzunden (hangi C++?) ide, framework denemeleri beni yıldırmıştı. Qt den Netbeans'e wx den Devc ye baya dolandım. Aslında hala DevC++'yi severim ama otomatik kod tamamlama ve hata ayıklama konusunda VS' e alışmaya çalışıyorum.

Önceden standar C uygulaması vs. yapamamıştım VS de sonradan aslında çok kolay oldugunu anladım. Bu arada Native C++ da devam edeceğim, sırf bu ısrarımdan dolayı güzelim .NET'ten mahrum olsam da belki ileride CLR kısmına da biraz girerim.

Native çalışmak da gerçekten zor... Bilmiyorum beni ne kadar yıpratacak bu öğrenme süreci.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 25 Ekim 2013, 17:22:21
Asıl sizi caydıran şey nedir ?
Her ne kadar visual studio çok güzel bir IDE olsada, VS C++ derleyicisi standart olan bazı şeyleri çalıştırmıyor, şimdi sorsanız aklıma gelmez ama kod yazarken illaki bir şeyleri farklı yollardan yazmak zorunda kalıyorum.

düzenleme: imla

cicjoe

Visual Studio cok iyi bir IDE. Eger CL ile derlemek istemezseniz, farkli bir derleyici icin ayarlar, Visual Studio'yu editor olarak kullanabilirsiniz..

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: cicjoe - 26 Ekim 2013, 01:33:16
Visual Studio cok iyi bir IDE. Eger CL ile derlemek istemezseniz, farkli bir derleyici icin ayarlar, Visual Studio'yu editor olarak kullanabilirsiniz..
Nasıl yapabiliriz, rica etsem açıklar mısınız?

Mr.Java

Alıntı yapılan: atioky_216 - 25 Ekim 2013, 22:21:33
C++' a mecburiyetten geçmek zorundayım ama her seferinde kararsızlıklar yuzunden (hangi C++?) ide, framework denemeleri beni yıldırmıştı. Qt den Netbeans'e wx den Devc ye baya dolandım. Aslında hala DevC++'yi severim ama otomatik kod tamamlama ve hata ayıklama konusunda VS' e alışmaya çalışıyorum.

Önceden standar C uygulaması vs. yapamamıştım VS de sonradan aslında çok kolay oldugunu anladım. Bu arada Native C++ da devam edeceğim, sırf bu ısrarımdan dolayı güzelim .NET'ten mahrum olsam da belki ileride CLR kısmına da biraz girerim.

Native çalışmak da gerçekten zor... Bilmiyorum beni ne kadar yıpratacak bu öğrenme süreci.

Uzmanlar bir işte uzman olmak için geçen süreyi 10 yıl olarak belirtirler.Bu süreyi göz önünde bulundurarak ne kadar yıpranacağını hesaplayabilirsin :P

atioky_216

Alıntı yapılan: cicjoe - 26 Ekim 2013, 01:33:16

Benim bahsettiğimde bu idi, farklı olan CLR(++/CLI) aslında, diğer ++ secenekleri aynı. Ama gozunuz standar main() arıyorsa proje baslatıp çalışılabiliyor. Ben oyle yapıyorum mesela. VS in editor olarak nimetlerinden faydalanmalı.. Ben standart native tarafındayım zaten..

MC_Skywalker

Microsoft geliştirme ortamı ile hiç birzaman native kod yazılamadı diye biliriz. 

Windows ile .COM  olayını getrdi, sonraları .NET e taşıdı. Eskiden oyunlar vb. doğrudan donanıma erişirken şimdi araya DiretX denen şeyi soktu.  kısacası Microsof  dayatmacı bir zorunluluk getirdi. Hani Apple IOS için yaptıklarından dolayı kızıyoruzya bu işi başlata Bill amaca.

C++ için Object, Oriented Programming in C++ kitabı tavsiye ederim. örnekleri eylenceli.  http://books.google.com.tr/books?id=cD2aZTlX1iMC&source=gbs_similarbooks