Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

usb ve mscomm

Başlatan zenze, 19 Nisan 2009, 21:45:31

zenze

Vb6 da yazdığım program mscomm nesnesini kullanarak 2400 baudda seri porta standart veri gönderiyor. seri port çıkışına bağlı max232 ve Rf verici ile bunu yayıyorum. Alıcı Rf+pic gelen veriyi çözüyor ve işlemi yapıyor.seri portlu diz üstü bulamadım ve vb de iyi değilim sıkıntım usb seri dönüştürücü hazır çevirici kullanırsa programımda değişiklik yapmadan işlerim yürürmü? yada vb nin mscomm nesnesi ile (dönüştürücü takınca)sanki seri port varmış gibi işlem yapabilirmiyim.denemiş arkadaşların yardımcı olmalarını rica ediyorum. Teşekkürler.

Tagli

Ben C# kullanarak seri porta erişiyorum. Gerçek seri port veya dönüştürücü olması farketmiyor, ikisini de denedim. VB de sanırım .Net kullanıyor değil mi? O zaman sen de sorun yaşamazsın. Ama dönüştürücüyü taktığın USB portuna göre bilgisayardan aldığı sanal isim değişebiliyor. Mesela bir yere takınca COM1 gözükürken başka bir yerde COM2 gözükebiliyor. Bu durumda programdaki ilgili yeri de değiştirmek gerekiyor.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

@ Zenze
Senin İçin Çözüm FT232 USB RS232 çeviricidir. Sanal Bir Com Port Yaratır Bu chip ve bunun WINDOWS sürücüsü. Sen Programla Bu Sanal Olaak Oluşturulan seri porta mscomm ocx i kullanarak veri gönderirsin.
mscomm vb.60 da kullanılan bir activex dosyasıdır. .net 2002 den sonra kullanılmaya başlanmıştır. oradaki class dosyası ise "serial" olarak geçer

fahri-

Ben aynı tür bir çalışmayı USB/RS232 dönüştürücü ile yaptım ve hiç bir sorunla karşılaşmadım. Şu an USB yi seri port gibi kullanabiliyorum.

Digimensch

USB  to RS232  Converter al tak.
Ondan sonra VB ile veya C# ile Program yazarken aynen Com1'e veri gönderiyormus gib yaz hic sorun olmaz.

zenze

çok teşekkürederim

mustafa_cmbz

yada pcı kart alıp leptopta benim yaptığım gibi sorunsuz bir şekilde çalışmalarına devam edebilirsin...

zenze

İlginize teşekkür ederim usb rs232 converter aldım ve hiç bir sorun çıkmadı.Pc de programda seri port olarak görüyor.

BenC

Alıntı yapılan: "zenze"Vb6 da yazdığım program mscomm nesnesini kullanarak 2400 baudda seri porta standart veri gönderiyor. seri port çıkışına bağlı max232 ve Rf verici ile bunu yayıyorum. Alıcı Rf+pic gelen veriyi çözüyor ve işlemi yapıyor.seri portlu diz üstü bulamadım ve vb de iyi değilim sıkıntım usb seri dönüştürücü hazır çevirici kullanırsa programımda değişiklik yapmadan işlerim yürürmü? yada vb nin mscomm nesnesi ile (dönüştürücü takınca)sanki seri port varmış gibi işlem yapabilirmiyim.denemiş arkadaşların yardımcı olmalarını rica ediyorum. Teşekkürler.

Arkadaşların dediği gibi birtane USB to RS23 Convertor al tak bilgisayara. Sürücülerini yükle aygıt yöneticisinde hangi portu atadığını görebilirsin. (COM1,COM2...COM16) Senin VB de yazdığın programın (mscomm nesnesi) Port özelliğine Dönüştürücünün aldığı portu ata yeterli.
ŞEHİT KANIYLA ALINMIŞ BU GÜZELİM VATANIN TOPRAKLARI KARIŞ KARIŞ SATILIYOR!!  VATAN HAİNİ OLMA!!