LCD tv arıza....

Başlatan yussuf, 24 Nisan 2009, 09:18:01

yussuf

lcd tv ses var görüntü yok.

arkadaslar jvc marka lcd tv var.Tv yi dün dışarı giderken kapattım. Tv açılıyor ama görüntü yok ses var açıldıgında saniyesinde ekrana görüntü geliyor kayboluyor. Arıza yapmadan önce açlıgında eski tv lerde vardı yüksek gerilim trafosu sesi açıldıgında o ses geliyor 1-2 dk sonra kayboluyordu......
Bu neden olabilir acaba..
TEŞEKKKÜRLER..

M_B

Merhaba
Bahsetmiş oldugun arıza tarifi invertor bordunu gösteriyor
İnvertor kısmı Panelin içindeki florasanları sürek kısımdır.
Birde Cihazın besleme bordunda hata olabilir. Acılıp kontrol edilmesi gerekir.
Kolay Gelsin.
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mustafa_cmbz

beslemeyi de kontrol etmeni tavsiye ederim...

ilker_32

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"beslemeyi de kontrol etmeni tavsiye ederim...
Hiç lcd tv'nin içini görmedim ama arızanın beslemeden olması imkansız gibi birşey bence.

M_B

LCD  TV lerin icini kısaca acıklamaya calısayım.
içinde
- SMPS  ( Besleme  ) Cıkısları 3,3V 12V 5V  ve 24V (24V İnvertorleri beslemek için kullanılıyor )
- Ana bord  ( üzerinde Tuner ve dış girişler var scart vb..)
- LCD ye Veriyi dagıtacak Adres kartı ( Genelde Panelle birlikte değişir. )
-Sag ve solda İnvertor kartı var. ( Bazı modellerde tek tarafta oluyor. )
Bildiklerim bu kadar.
Kolay gelsin
M_B
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: "ilker_32"
Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"beslemeyi de kontrol etmeni tavsiye ederim...
Hiç lcd tv'nin içini görmedim ama arızanın beslemeden olması imkansız gibi birşey bence.

besleme voltajları tam çıkamayınca sürücü tam olarak çalışmıyor olabilir...tükkanda 1-2 lcd tamiri yapmıştık besleme voltajları genelde çıkmıyordu beslemede bir sürü kondastör var genellikle kuruyorlar ve voltajı sindiriyorlar aynı arıza digital uydu alıcalarının standart arızasıdır bilenler bilir...o mantıkla beslemeden söz ettim...

bu arada bilmeden size bir yanlışımmı dokundu bilmiyorum ama merak ediyorum...bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim hocam...

ilker_32

Hayır arkadaşlar yanış anlaşılma olmasın kimseye birşey demek istediğim yok insanlık hali kabalık etmiş olabilirim herkez hata yapabilir. Kusura bakmayın. Picprojeyi seviyorum sizleride seviyorum kendinize iyi bakın. Görüşmek dileği ile. Hoşçakalın :D