CNC TEZGAHI

Başlatan abdullah, 11 Kasım 2002, 11:03:03

Mouss_T

mürekkep yazıcının CNC ile karşılaştırılamaz
bir kartuş max 100 g ve ve yazı yazarken hiç bir tork değişikliği olmuoyor
ayrıca artık yazıcılar da step motor kullamını çok azaldı çoğu servo motor kullanıo
değişken tork un çok öenmli olması şundan kaynaklanıo
bizim servo mtor konum kontrolun blok diagramına baktığında
saptanan hatayı önce PID sonra Ka gibi bi gain ve sonra (-) işratli giren
Tf x(Ke/Km^2) bi fonksiyon var
Tf : sistemin o anki sürtünmesi ve sistemi harreket ettirmek için bu sürtünmeyi yenecek bi tork uygulamamız lazım
veya Y eksenin ani harekteleri bile X eksenin de Bu Tf yi değiştirecek
Bu Tf   plastiği işlekren 100(mesela)  se çeliği işlerken 2000 olucak
Ke : back EMF
Km: motor  sabiti
Hacım demem o ki CNC işleri Step motorun Harcı diil :)

aster

Dostum haklı olabilirsin
Ama  yahoo da "cnc pcb drill" diye bir arattır bakalım bu işle ugraşmış bin küsür yer çıkıyor  biz bunları biraz inceledik geneli gördük ona göre bir prototip hazırlıyoruz
biraz macera oldu ama olsun sonuçta iyi bir alet olacagına eminim. Şu anda tek sorun mekanik aksamı toplaya bilmek

byka

Ya beyler ben  bir seyler anlatmak istiyorum izininiz ile;

Bu encoder davası hakkında bazı uygulamalarda basıma gelen bir kac belayı anlatacagım.

Bir merdane kaynak makinasının hareketli olan telinin alıp basını gitmesi yada salak salak belirsiz davranısları; sisteme buyuk bir zarar vermişti bir turlu asıl sorunu bulamamıstık.
alet (tel)merdanin ustunde 2 cm aralıklara ileri geri hareket ederek kaynak yapıyor bir tur tamamladıgında 2 cam oteye kayıyor ve boyle sona kadar gidiyor ,fakat bazen merdanin sonuna dogru -basına dogru yada yukarı asagıya dogru istem dsı hareket ediyor buda işin icine ediyor epey bir arastırmıstık.Sonunda bulduk sebebi meger merdanin ustunde duran hareketli tel in mekanizmasının icindeki motorun miline baglı plastik bir disk varmıs ki bu diskin dilimleri okadar inceki(etsiz) kirlenmiş  :x  bu yuzden doru okuyamayan ır sensor bilgiyi yanlıs gonderiyor kontrol kartına eee kontrol kartı da ne verirsen onu yapıyor.

bu sebepten bu disk li encoder lar dan nefret ederim.Cunku eninde sonunda kirleiniyor hele endustride bu sonderece kolay oluyor.

Bu bilgi fikirlerinizi degistirirmi bilemiyorum ama disksiz bir encoder tasarımı tavsiye ederim.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

Mouss_T

arkadaşım benim ısrar etmem de ki sebeb şu  
geçen sene ben de step motoru çok beyeniodum tırtıllı kayışalar fln
bilgisayar çöplüklerinden br sürü yazıcı aldım için den çıkanl motor lar miller kayışlar sarı yataklamalar fln bunlar la şirin bi plotter yaptım
sonra pcb drill derken iş lere biraz daha ağır işler vee hassiyet katmak istedim
ama olduğum yerde sektim taki servo motor a daha doğrusu (feedback li bi motor sistemi  bu encoder lı step de olabilir ) geçtim
tabi servo step den kat kat daha zor geldi ama zaman la öğreniosun
öğrenin ce de ortaya ele avuca gelir makinalar çıkartıosun :)
şu anda ben bi CNC mill yapmakla uğraşıorum cam programı destekli
Şu nu da hatırlatmakta yayar var Mekanik kısım en zor kısmı
sen tabi yine bildiğini yap ama zamanla görüceksin
BYKA : HP heds 9140 optic encoder ı tavsiye ederim sana indexli ve 2 kanallı hiç bir tozlanma kirlenme sorunu olmaz bunun

byka

Mouss_T zaten u diskler temiz yerde kirlenmez sorunda burda
agır sanayide toz altında calıscak bir motorda sorunlar yasanabilir
cok iyi bir sekilde izole etmek gerekir.Yani yine hep beraber geliyoruz mekanik aksamın onemine teşekkürler
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

byka

bu arada arkadaslar 3 fazlı servo motorlar hakkında iyi bilgisi olan varmı

cnt

arkadaslar hassas bisey istiyorsaniz pid kontrollu bisey yapin, step motorlarla olucak is değil bu.
biz bitirme projesi yapmistik national firmasinin LM628 entegresini kullanarak, manyak hassas bisey olmuştu. entegrenin kendine ait komut seti var. siz entegreye hedef posizyon bilgisini, ivmelenme bilgisini bide motorun max devir bilgisini giriyosunuz,
daha sonra start komutunu verincesizin istediginiz ivme ile ivmelenmeye baslayip max devir sayisina gelince o hizda devam edip, ve hedef koordinata gelirken yine ayni ivme ile yavasliyarak duruyordu. artik bundan sonra siz elinizle motoru herhangi bir yone dondurmeye calissaniz encoderli feedback sistemi sayesinde birakir birakmaz istedigi pozisyona geri donuyor.
ayrıca hassas kesim islerinde (mesela cam vs..) siz koordinatlarla belirli bir dairesel alan belirtiyosunuz ve parca kesim asamasinda hic durmadan dairesel parcayi kesiyor. yani siz belirli araliklarla kesilecek parcanin noktasal koordinatlarini veriyorsunuz fakat alet noktalarda hic durmadan kesmeye devam ediyor.

biz bunu 2 eksenli olarak 16f877 + lcd + keypad olarak yapmistik.
tustakimindan veriler giriliyor ve hareket basladigi anda real time koordinatlari ve ivme hizini lcd goruyorduk. ah ah zamaninda 45 sayfa asm ile yazmistim programi. 877 nin bosta porttu kalmamisti. :shock:

aster

www.lpkfcadcam.com
bendeki katoloğu promat 95s, o vakit fuardan almışım
frezeli system çizim programını falan kendi veriyordu
4-5.bin DM idi. Katologda alet daha bir yakın çekimli
teferruatı ve detayları görebiliyorsun, sitede öyle değil
fakat, şimdi adamlar biraz konuyu abartmışlar
siteyi inceleyince anlayacaksınız

aster

Adamların kullandığı laser tekniğini,
işlerini yaptığım bir düğme fabrikasında
düğmelerin üstüne isim yazmakta kullanıyorlardı
italyan bir makine idi, saniyede 3-5 düğme yazıyordu
aynı şekilde kullandığımız klavyelerinde yazıları aynı işlemden geçiyor
onlarda işi biraz aşmışlardı arıza oldugunda yani gerektiginde
aletin içindeki modemle italyaya bağlantı kuruyordusun
adamlar oradan arızanın detayını bildiriyor veya gideriyordu
işte böyle arkadaşlar.

hamit

yaw arkadaşlar bu işlerr bayaa dert aslında butun olay tamamen mekanikte bitiyor mekanik çok iyi tasarlanmışsa kullanmış olduğun motor cinsinin bir önemi yok tabi işe uygun motor sistemini seçmek şart ama bizim ülkemizde elektronikle uğraşıp ta dişarda mekanik işler yaptırmak çok zor çünki mekanikçilere istediğini anlatmak başlı başına bir problem iletişim kopuklu oluyor çoğu mekaniği ataerki usulde yapıyor en güzeli elinden geliyor kendin yapman çoğu zaman böyle yapmak zorunda kalıyoz ama mekanikle uğraşıcam diye torna freze alma şansında yok en guzeli kafa dengi bu işlerle uğraşmayı seven arkadaşlar edinmek yoksa işimiz çok zor ufacık bir parça yaptımak için günlerce tornacı frezeci peşinde koşturuyoruz böyle olunca çalışma zevkide kaçıyor insanınucuz aletler olsa alıcam valla o kadar tilt oluyorum şu mekanik işleriyle uğraşırken izmirde mekaniğe meraklı birileri varsa haber verin yaww
butun arkadaşlara selamlarr....

z

Sevgili Mouss_T bu konuda haklı olduğun kadar da yanılıyorsun. İhtiyaç olunan torku
biliyorsan uygun güçte step

motorlarla da yapılabiliyor.

Canlı örneği için www.geocities.com/cnc_designer
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

"bu arada arkadaslar 3 fazlı servo motorlar hakkında iyi bilgisi olan varmı" sorusuna
yanit:

Istersen bu

motora 3 fazli servo motor değilde brushless DC Motor diyelim.
3 fazli motor denince akla asenkron motorlar gelir, gunumuze dek bunlarla
hassas posizyon servo uygulamasi

yapilamiyordu. Bildigim kadariyla son tekniklere
ragmen hala da kullanilmiyor.

Brushless DC motorlar 3 fazli senkron motorlara benzer.

Bu motorlar elektronik

komitasyonlu motorlardir. Motor posizyonu bir sensorle tespit edilir ve sensor bilgisine bakarak hangi bobinlere hangi siddette ve yonde voltaj verilecegine karar verilir.

Bildiginiz gibi fircali

DC motorlarda kollektorler ve fircalar vardir. Miknatislar sabit olup bobinler doner.

DC motorun firca ve kollektorleri sokup atin bobinler sabit kalsin miknatis donsun,
Bu motoru

dondurebilmek icin miknatisin posizyonuna gore bobinlere sira ile uygun yonde voltaj vermek gerekir. Sonuc itibariyle bu motorun ozellikleri DC fircali motor benzer, tork dolayisi ile devir sayisi

akimla orantilidir, firca olmayisi verimi artirir, akustik ve elektriki gurultuleri azaltir, rotorun geometrisi daha homojen oldugu icin
salinim titresim problemlerine neden olan balanssizlik daha

azdir. Sabit sargilarin sogutulmasi daha kolaydir tum bu ozellikler motorun mukemmel bir servo motor
olmasina nedendir.

Bu motorlara gelecegin motorlari da denmekte.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

byka

ya dostum 3 fazlı servo motor dememin sebebi motoru cok iyi bilmiyorum siemens 4 eksenli bir freze tezgahında bunlardan

kullanmıs manyak hassas bir alet
motorun ustunde ve semada servo motor diyor motor 3 faz kontrolu ile suruluyor (yine siemens drive ile)

ridahab

arkadaşlar

yazışmalarınızı inceledim.
www.luberth.com/plotter/plotter.htm
bu siteye bakmanızı öneririm.

ben birkaç sene önce bunun çok ilkelini yaptım. ve bu siteden yararlandım.  COREL de yazdığı yazıları .PLT dosya olarak kayıt diyor. ve A4 boyutunda bir kağıda çizdiriyordum. 3 adet yazıcılarda

bulunan step motor kullandım. step mototlarının adım açıları aynı olması gerekli. hatta stede drill içinde software olması lazım QBASIC ve PASCAL. açık kod

kolay

gelsın

saygılar

rr

Konunuzla ilgili 6 senedir çalıştım Adım motorları ile Board marker  vektor çıktısı ile baskı devre kartı üzerine Asetat kalemi ile çizdirdim. Ayrıca delikleri de deldirdim. Programı vusal basic de yazdım. Adım motorunun rampa hızlandırma durma frenleme elektronik devre ve yazılımınıda uyguladım. Eski Yazıcılardan söktüğüm Adım motorlarının gücü yeterli gelmedi. Dolaysıyla hızı düşük tuttum. Okulun sergisinde sergiledim. Bir kac ünüversiteliden başka kimse ilgilenmedi. Şu anda proje yazı kazımaya yönelttim. Ağaç üzerine Bord maker de yazılan yazı ve çicimleri kazıyor. Ayrıca proteus çizilien yazıları kazıyor. Baskı devre Vektor çıktısı olarak iki metot kullanıyor. Birisi eklemeli diğeri 0 tabanına bağlı vektor.
Yazılarınızı detaylı okumadım. Bu konuda problemi olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışayım. Servo Motorları hiç elime geçmedi  ve bilgimde yok.