CNC TEZGAHI

Başlatan abdullah, 11 Kasım 2002, 11:03:03

sezgin05

Bildiğim kadarıyla kaymalı yatak sistemlerde  aynı malzemeler kullanılmamalıdır.Örneğin vidayı Sarı (pirinç) dan yaparsanız somunu daha sert veya daha yumuşak bir malzemeden yapmak gerekir.Zira metal aşınmaları sözkonusu olur. Bunun bir diğer faydası ise sigorta görevi görmesidir.Sistemde olabilecek aşırı zorlanmalarda sadece bir parça (yumuşuk olan) zarar görecektir.

hamit

Selam arkadaslar vidalı mil ve somunu kendınız yapmak için urasmayınn bırıncı sorun ıstedıgınız gıbı hassaa çalıstımazsınız ıkıncısı hatve sayınız cok az olur buda devır kaybı demek bunun ıcın pıyasada artık hazır mıller ve somunlar var mıller 60 rogvel sertlıvınde crom kaplı somunlar ıse ıçi bilyalı S şeklınde gönüyorr hem hassas hemde ömrü daha uzun ne kadar yuk olur somun okadar daha rahat calısıyorr fiatlarıda abartılı degıll mısal olarak aynı ısı dısarda yaptırdıgınızı dusnun mutlaka ılk seferde ıstedınız gıbı olmıycan ve 2-3 deneme yapıcaksınız bu malıyetlerı toplarsanız hazını almak daha hesaplıya gelıyor kaybettıgınz zaman da cabası.

haciman

Arkadaşlar iyi günler.

Bir zamanlar bitirme projesi olarak düşündüğüm mini cnc tezgahı için baya bir araştırma yapmıştım sonra projeyi değiştirp robot kol yaptık o ayrı bir durum.

Şimdi sonsuz vida mili için arkadaşlar pafta ile açılması gerekiyor felan demiş. Eğer istediğiniz hatvede olması için bunu yapıyorsanız anlarım ama bu millerin hazırları bulunuyor. M12 sonsuz vida mili bulunabiliyor. Şimdi sorun aslında mili bulmak değil. Mile açılan vidanın şekli. Bu hazırlarda diş yüksekliği fazla değil ve diş şekli üçgen şeklinde. Eğer bir cnc yapacaksak eksenlerin yük altındada rahat çalışmasını isteriz. O zaman bize gerekli olacak vida şekli trapez dişli olanlardır. Bu vidalarda dişin üst kısmı sivri olmadığı için yük altında somunun sıkışması gibi bir olay olmaz.

Ankara OSTİM sanayinde Erkan makina isminde büyük bir hırdavatçı var. Benim dediğim trapez dişli sonsuz vida milleri satıyor. Bununla beraber somunuda veriyor. Bana 1m uzunluğa kadar problem olmaz demişlerdi.
“Buna karşılık sizden hiçbir ücret istemiyorum. Benim ücretim ancak âlemlerin Rabbi olan Allah’a aittir.”  (Şu’arâ Sûresi 109)