seri port tamiri

Başlatan cevat, 08 Mayıs 2009, 17:48:55

cevat

Bilgisayarımın seri portunda bir sorun oluştu.Combo pic programlayıcım
farklı bir bilgisayarda düzgün çalışırken,benim bilgisayarımda program yaparken
veriyi kontrol aşamasında hata alıyorum. Düzgün programlayamıyor.pici değiştirsem durum aynı.
Bilgisayarın  anakartında sanırım bir problem var.
Sorunun çözümü için bilgisayarda bakmam gerken bir ayar veya değişicek parça varmı?

arslan74

Başka bir seri portla cross bağlantısı yapip herhangi bir möntor programıyla Data gönderip alma yap. Örneğin Docklight programı bu iş için ideal.

O zaman problem varsa anlarsın.

cevat

Başka bilgisayarda denedim sorun yok.Söylediğniz programla data gönderip aldığımda sorunun daha doğrusu bozuk  parçayı veya ayarı nasıl bulabileciğimi anlayamadım.

bu problem anakartın üzerindeki bıos çipini ana programıyla ilgisi olabilr mi?

teknikelektronikci

kendi bilgisyarinizin seri portununun 2 ve 3 nolu pinlerini kisa devre edip hyper terminal ile bilgi gönderin sorunun com danmi yoksa sizin bilgisyarin programlayiciyi görmemesindenmi kaynaklaniyor emin olun
( cünkü normalde seri port calisir ama programlayici yi görmeyebilir) olmadi en kötü ihtimal seri port dönüstürücü kullanirsiniz :S
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!