arçelik 11 sistem vertikal arızası

Başlatan picman, 15 Mayıs 2009, 14:07:44

picman

arkadaşlar arçelik 11 sistem tv var evde ekranın üst kısmında çizgiler belirmeye başlamıştı sanırım bu vertikal katındaki kondansatörlerden kaynaklanıyor. öylece uzun bi süre kullandım. tv çalışırken birden bire ses çıkarmaya başladı ve ekranda yatay çizgi var şu anda. kondansatörler tamamen mi gitti yoksa başka bir problem olabilir mi. yardımlarınızı bekliyorum....çalışmalarınızda başarılar..
Bilgi paylaştıkça artar..

picman

mustafa_cmbz

kondastörler gitmiş yanında vertikal entegreside gitmiş olabilir yada diyot tarzı bişey de yanmış olabilir....

ama bana kalırsa kondastörler tamamen kurudu...hatta patladı :D

teknikelektronikci

öncelikle sadece cizgiler varken üstten bir katlanma söz konusu da varmiydi ? bu durum benim bildiigm kadari ile kondansatör arizasi cünkü ayni duurm benim tv dede var :D ama tamamen ekranin gidip ortada düz bir cizginin olmasi vertical kati arizasidir her türlü ariza ollabilir besleme gelmior olabilirde entegre veya vertical sürücü transistörüde ollabilir kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

mustafa_cmbz

bazen bu sorun vertical entegresinden kaynaklanmıyor... teknikelektronikçi hocamında dediği gibi entegrenin beslemesi transistörlerden vs. de kaynaklanabiliyor...eğer bir kondastör şişmişse ve burada voltaj siniyorsa tam vertical yapabiliyor...bu kimi zaman soğuk lehim olduğunda da baş gösteriyor..kontrole itina ile gözle şişik kondastör aramakla başlayıp daha sonra besleme katından devam ederek gidilerek arıza tespit edilebilinir....iyi çalışmalar...

fofo

C317 C313 kondansatörlerini değiştir 2.2 uF 250v  3.3 uF 250v

a.zorba

hiç durma kondansatorleri degiştir.
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

forsa1975

Hocam bendede vardı bu tv. birkaç kez değiştirdim kondansatörlerini. İnternette şemasıda olacak. Bende kayıtlı değil olsa gönderirdim. Ararsan kondansatörlerin numaralarına kadar yardımcı bilgi bulabiliyorsun internette. Bi tane yüksek voltajlı kondansatör hatırlıyorum içi kuruyor özelliğini kaybediyor.

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

picman hocam linkteki sitede arçelik ve beko  arıza notları var belki işine yarayabilir.

http://www.egeforum.net/elektronik-bolumu/52/tamirat-kosesi/56/590-tv-tamirinde-ariza-notlari.html

Arıza : Resim üsten katlamalı.
Sonuç : C 313 (2.2uf-250 V), C317 (3.3uf-50V) ve C312 (10uf-63V) bozuk.

picman

arkadaşlar ilginize teşekkürler öncelikle söylemeliyim bu tv nin vertikal entegresi yok. transistörlü bir veritkal katı var. elimde malzeme yoktu hala da yok zaten pek ilgilenemedim. elimde kapasite metrevardı o dediğiniz kondansatörleri ölçtüm sağlam gibi.

bs

11 sistem arçelikte enfazla meydana gelen arıza budur.
VERTİKAL ÇİZGİ.Çözüm:TA8659N bozuk-Q303,Q306,Q307 lerden bozuk olanı değiştir.-R811,D826 bozuk.R448yanık-D409 kısa devre.
ÜSTTE GERİ DÖNÜŞ ÇİZGİLERİ VAR.(resim uzun):C313,C312,C317,C303 kond.bozulmuş.-D315 zener bozuk.

Şema:
http://img21.imageshack.us/img21/5126/beko11sistem272.jpg

Öncelikle C317 (10mF 50V) ve (C313 2.2mf 250v)kondansatörlerini değiştir.C313 ü 350V takmanı tavsiye ederim.

picman

teşekkür ederim arkadaşım. dediklerini kontrol edicem....