Asus M2N MX SE PLUS live cd boot problemi

Başlatan tayyar, 15 Mayıs 2009, 22:50:30

tayyar

Asus M2N MX SE plus anakart
2gb ddr2 ram
amd 64 x2 5000 işlemcili bir sistemim var gayet güzel işimi görüyor şimdilik

anakartın tüm bios updatelerini yaptım

Ancak hiç bir şekilde cd den çalışan live linux cd lerini açamıyorum. boot edilip ilk ekran karsıma geliyor linuxu başlat dedigimde bir kaç hareketen sonra siyah ekrana geçiyor ve öylecene kalıyor.

Aynı şekilde elimde Acronis true image rescue cd si var. onunla boot etigimde ilk menüde karsıma safe ve full versiyon linkleri geliyor full versiyonlara giremiyorum ancak safe versiyonlara girip işlem yapabiliyorum.

Biostaki bir ayardan dolayımı kaynaklanıyor sizce her seyi denedim ancak bir sonuca ulaşamadım sizce çözüm yöntemi nedir ?

(kurulabilen linux cd ve dvd lerinde problem yok)
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

erkan614

bende de samsung q310 var bios updatelerini yaptıktan sonra acronis çalışmamaya başladı senin problemin aynisi yani
sen en iyisi bios sürümünü eslkiye çevir ben uğraştım yapamadım

tayyar

Hocam anakartı ilk aldıgımda üzerinde gelen bios sürümüylede aynı problemi yaşıyordum güncelledikten sonra da birşey değişmedi.

lightt

Selam,

Sorun ana kart ile ilgili değil, sorun ekran kartı ile ilgili. İlk açılış ekranı geldiğinde kullandığın linux sürümüne uygun olarak ekranı 1024*768 modunda 60 Hz de çalışmaya zorlamalısın. Böylece işletim sistemine girebileceksin.

Not: Son dönem linux sürümleriyle deneme yapmadım ancak slackware ve knopix ile daha önceden başıma gelmişti. Ekran kartım o zamanlar Fx 5200 idi.

tayyar

Ekran kartım onboard geforce 6150 128mb ram paylaştırdım

peki dediğiniz gibi olsa da  normal kurulabilen bir linux cd sini problemsiz sekilde başlatabiliyor ?

Yada acronis true image programının hazırladıgı rescue disk ile makinayı başlattıgımda 2 secenek geliyor karsıma safe ve full versiyon safede baaslatıp işimi yapabiliyorum ancak full başlamıyor.

Full ile safe arasındaki fark safede driverler yüklenmiyor(maus pc card vsvs) ben anakar üzerindeki bir takım güvenlik ayarlarından olabilecegini düşündüm onları degiştirdim ama bir sonuca ulaşamadım.

lightt

Selam,

Normal linux sürümlerinde bu durumu yaşamaman normal çünkü o sürümlerde her aygıtın sürücüsü ayrı ayrı tanımlanıyor cd den çalışan sürümlerde ise generik sürücüler bulunuyor. Ayrıca başına gelen ikinci durum yani safe modda açması benim teorimi doğrulayan bir durum. Ekran kartının sürücüsü yüklenmiyor ve cihazın çalışıyor.

Hangi linux sürümünü kullanıyordun? Bende edinip sana ona göre bilgi vermeye çalışayım.

tayyar

Open suse 11.0 64bit yüklü(ydü) bi yandanda xp 32 bit
Elim kaza sonucu penguen şimdilik sizlere ömür.