DİŞLİ LAZIM

Başlatan Learn, 17 Aralık 2003, 14:03:06

z

Salim, ihtiyacımız olan dişliler genelde minik nesneler oluyor, bu tür dişlileri de yapıyorlarmı ?

Örneğin 15 mm çapında üzerinde 20 kadar diş olan şeyler.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

Merhaba.
Aslında o kadar küçük olanlar için bilgim yok ama o küçükler için aleminyum ekstrüzyon düşünseniz pahalı bir çözümmü olur.? Mademki imalatçılığı düşünüyorsunuz. Bir defa tel erozyonda kalıp yaptırılır sonra istenilen miktar bastırılabilinir.Gramajıda düşük olunca basabilecek firma sayısıda fazla olur. maliyetler bedava fiyatına gelir.
Bir de aslında silikon kalıp ile polyester veya sika nın malzemeleri ile istenilen herhangi bir dişliyi birden fazla ama birebir boyutta da yapmak mümkün. Bunlarıda düşünmelisiniz.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

aster

bir arkadaşım evde (müsade almış) mini tornasıyla bu tür işleri yapıyor
genelde fotografçılara çalışıyor

salim ALTIN

Yurt dışından gelen steplerin üzerindeki dişlilere dikkat ettim çoğu extrüzyon. Kesip işlemişler tornada. Aslında tornayada gerek yok rovelvercilere götüreceksin böyle işin oldumu. Bir defa işleme uçlarını yapacaklar ondan sonra çok hızlı iş çıkarıyorlar. Daha profesyoneli istasyonlu makineler. Sanırım sizin işinizi polyamid dişliler de görebilir. Eğer bu yeterli ise o zaman silikon kalıbı düşünün derim.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

salim ALTIN

ben sika Bresin G27 G28 kullandım. Bak netten daha dayanımlı malzemeler de var.
http://www.sika-tooling.de/an/an_24.cfm?h4=2

salim ALTIN

http://www.turkcadcam.net/rapor/otoinsa/silikon-kaliplama.html sayfasını ziyaret et. Bunu başlık olarakta açacağım. Bu konuyla ilgilenmediysen ilgilenmeni tavsiye ederim.

z

Mukemmel bir link

Sayfayi su anda inceliyorum belki sordugum sorunun cevabi da vardir ama gene de sorayim sozkonusu silikon kalip malzemesinin adi ne?

Acaba bu yontemle yapilan malzemeler ornegin disliler dayanima sahipmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

salim ALTIN

:D  silikon...
Yeni  başlığın altındaki ilk linke bak. Silikondan kalıp yapanların adresleri bile var. Böyle bir bilgi hazinesi işte. Bu malzeme kendinden başka hiçbirşeye yapışmayan bir malzeme. Anlatmakla olmaz kullanmak lazım. O sayfaya bak bakalım bu konuda en büyük yatırım hangi firmada.??????? o kos koca split klima panellerinin prototiplerini bile silikon kalıpla çoğaltıyorlar.!!!
Benim şansım çok değerli dostlara sahip olmam. Bir dostum heykeltraş. www.heykeltras.com  onun sayesinde bu teknolojilere ve farklı teknolojilerede bir kapı açmayı başardım.