89c2051 kodları atmega8 da çalışırmı?

Başlatan boraciner, 14 Temmuz 2009, 21:27:13

boraciner

at89c2051 için yazılmış olan hex kodu at mega8 'de çalışmaz değilmi ?
89c2051 'e göre bir programlayıcı bulamadım fakat nette mega8 in çok kolay bir şemasını gördüm onu yapmayı düşünüyorum, bu arada ben hep pic ile uğraştığım için atmel hakkında pek bilgim yok,
1-)89c2051 için bir programlayıcı nereden satın alabilirim acaba?
2-)kendim yapmaya kalkarsam hata yapacağımı tahmin ediyorum,aramızda kendi yapan arkadaşlar varmı ?

Teşekkürler..

elt42at

kardeş!

8051 mikrokontrolör de intel 8051 işlemcisi mevcut ve tam 256 farklı kod var.

ancak avr tabanlı atmega ise atmelin kendi avr işlemcisini içermekte.

sanırım yaklaşık 135 civarı kod var.

ben at89c2051 lerle uğraşmıştım. 20pinli 2kb flashlı.

bu mikrokontolörlerin programlanabilmesi için 12V luk bir sinyal gerekiyor.

Programlama yapabilmek için hem adres hem de data verisini dışarıdan veriyorsun. Seri porttan programlamak için daha önceden programlayıcı olarak programlanmış devrelere ihtiyacın var eğer kendin yapacaksan.

O sebeple programlayıcı almanı öneririm.

Birde eğer 8051 lerle çalışmak istiyorsan

at89c51rc2 (32kb flash + 1,75kb ram + 60MHz) yada
at89c51rd2  (64kb flash + 2kb ram + 60MHz) ler var. İçinde özel bir bootloader mevcut. seriporttan direkt baud 115200 hızında programlama yapabilirsin. İşin güzeli ISP denilen InSystemProgramming özelliği ile hiç bir butona basmadan programlayıp işine devam edebilmen.

Mikrokontrolörlere yeni başlayanara PIC16F84A ve daha ilerisi için AT89C51RC2 öneririm.

eğer içinde EEPROM u da olsun dersen at89c51ed2 ler var
(64kb flash + 2kb ram + 2kb eeprom + 60MHz)

KEIL C51 ile ister asm ister c dilinde kod yazabilirsin. Debug özelliğide var ve Proteusta da simulasyon yapabilirsin.

Biraz bu ürünleri övmüş gibi oldum ama niyetim sırf 8051 ler içinde en özelliği fazla ve günümüze uyarlanmış olanlarının bunlar olduğuna inanıyorum.

İnternette dökümantasyon mevcut. Bol bol arşiv ve türkçe kayunak ta var.

Bu kısımda sana özelden mesaj atarsan yardımcı olabilirim!

AST

AT89c2051 hex'i ATmega8'de çalışmaz.ATmega8 için SPI üzerinden çalışan paralel port programlayıcıları var.AT89c2051 için programlayıcılarda mevcut ama yine programlanmış bir denetleyici gerektiriyor bu programlayıcılarda.
İstersen .hex dosyasını verebilirsen programlayıp göndereyim sana.

elt42at

Evet. Ne yazıkki paralel porttan programlamak için de devreler var ama ben hiç bulaşmadım.

74HC373 gibi 8 bitlik LATCH ile adres ve data ayrımı yapılıyor.

araştırılırsa bulunabilir.

Tabi en yaygını EZ-Flash 4

Otomatik tanıma özelliği var.

at89c2051 için dönüştürücü yapman gerekli. 2KB olduğu için 11bit adreslemesi var. sadece 2051 için yapacaksan devre birhayli sadelesiyor.
Ben ziff soket bulamamıştım. Çok kullanışsız oluyor aksi halde!

sezgin05

Arkadaşlar benimde merak ettiğim ise Atmega88 için yazılmış kod Atmega8 e yüklenip çalışırmı?

elt42at

Bak o dediğin olur işte!

AVR işlemcisi var ikisindede! Tek emin olman gereken derleyicide atmega88 değilde atmega8 diye belirtmen.

SFR ( special fonction registers ) özel fonksiyon kayıtçıları adresleri, port adresleri gibi veriler revizyon gösterebilir.

Bu sebeple açık kodları yeniden derler çalıştırabilirsin. Yeterki atmega88 için yazılmış HEX dosyasını gidipte atmega8 e direkt atma.

Çalışırsada temel kodlar kullanılmıştır ve o sebeple denk gelir. Ama ginede uzman arkadaşlarımızın görüşlerini de bekliyoruz!