mach3 spindle devir kontrolü

Başlatan abc_def_xyz, 18 Ağustos 2009, 21:41:38

abc_def_xyz

Selam arkadaşlar;
Mach3 ile spindle devir kontrolünü nasıl yapabilirim Elimde spindle'ı çalıştırmak için bir invertor var ve devir kontrolü için invertöre 0-10v arası voltaj uygulamam lazım. Mach3 spindle devir ayarlarında pwm yada step/dir şeklinde iki seçenek var. Hangisini kullanmalıyım. 0-10v elde etmem için araya bir devremi yapmam lazım. Elektronik konusunda daha çok başlardayım.  Bu işi basitçe nasıl çözebilirim

abc_def_xyz

Arkadaşlar konuya birçok kişi bakmış fakat yorum yapan olmamış. Burda benim bilmek istediğim tek şey bilgisayarın paralel portundan elde ettiğimiz sinyaller ile 0-10v değişken voltajı nasıl elde edebiliriz. Bu konuda hazır bir devre filan varsa gönderirseniz çok memnun olurum.

baddog777

invertor kullanacaksan eger verdiğim linke bi göz at istersen.
invertor için gerekenleri burdan yapabilirsin!
http://www.cncathome.com/vfd.html

xenix

Paralel porta DAC koy, çıkışını da opamp ile istediğin seviyeye getir. DAC olarak R-2R merdivenini de kullanabilirsin.

Anahtar kelimeler: R-2R ladder, non inverting amplifier

Analyzer

Selam,

Denemedim ancak F/V çeviricilerle pwm çıkışı voltaja çevirebilirsiniz. LM331'in datasheetinden takip edebilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mihri

Spindle çıkışını PWM olarak ayarla. Paralel portun ilgili pinine küçük bir rc filtre yap non inverting opamp devresi ile gerlimi ikiye katla. OpAmp çıkışınıda invertörün (0-10V) kontrol pinine gir. Eğer yüksek devirde kullanmayacaksan OpAmp kullanmasanda olur.
"Eppur si muove!"