Bitki boyu için sensör

Başlatan Analyzer, 26 Ağustos 2009, 16:28:44

Analyzer

Selam,

Hobi amaçlı bir proje için yeni yetişen bitkinin boyunu ölçmek isterim.  Bunun için ne tip bir sensör kullanmak doğru olur? Optik en mantıklısı duruyor ancak bitkinin yaprakları nedeniyle düzensiz yapıdan dolayı ölçüm zorlaşır diye tahmin ediyorum. Veyahut birden fazla optik sensörle teyit etmek gerekecek galiba. Ne önerirsiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

timpati

optik en mantıklısı (mesafe, hareketli yapı, ölçüm nesnesinin mukavemetinden dolayı dokunamamak vb). uygulamada biraz zorluk olacak ama bu da yokedilebilir.

bilirsiniz, IR ledin verdiği ışın demeti belli bir açıda gönderilir (üç boyutlu olarak düşünürseniz tam şekil koniye benzer). eğer siz alıcınızı ve özellikle vericinizi dar açılı, üstelik çizgi biçiminde (yatay) gönderim yapacak hale getirirseniz (basit bir mekanik ekranlamayla) sorun ortadan kalkar.
why mr. anderson, why ?

tcitak

Bitki hep boyuna büyümeyebilir.Enine büyüyen bitkilerde var. Aslında büyüme kriteri enine bakılacak olan bitkilerde var aslında.

Dolayısı ile bitki seçimi yapılmalı.

Gül, lale vs...

fikir ilginç.

Optik doğru gelmiyor.

kolay gelsin

Analyzer

Selam,

Cevaplar için teşekkürler. Hobi amaçlı çalışacağım için bitkileri genelde taze baharatlık bitkiler üzerinden seçeceğim. Boyuna büyüyen bitkiler hepsi. O nedenle optikten başka fazla bir seçeneğim yok gibi görünüyor. Timpati'nin optik bir filtreden geçirme fikri mantıklı görünüyor.
Kolay gelsin,

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

papsukkal

ses dalgalarını düşünmez misin mesela tpeden gönderilen sinyallerden en erken dönen bitkinin en tepesidir. hız tespit cihazları yada robotlardaki sistem? açı ile ilgili sıkıntı da olmaz.

sensörün yüksekliği - tespit edilen mesafe = bitki boyu