asus laptop xp kuramıyorum

Başlatan Cetinal, 02 Eylül 2009, 23:24:37

Cetinal

asus laptop almıstım n50v serisi

başka pc de format atabildiğim xp cd veya dvd leriyle bu laptopta format atmaya kalkıstıgımda  mavi ekran da yuklemeler yaparken mavi hata ekranı çıkıyor... ne yapmalıyım ???

vista kurulu halde almıştım pc yi

smyomekatronik

Esselâmû aleyküm

Böyle bir sorunla teknik serviste çalışırken arasıra karşılaşıyorduk, mavi ekranda yükleme dediğin kur dosyaları sabit diske kopyalarken hatayı alıyorsan iki nedeni oluyor, birincisi ram ikincisi sabit disk bu ikisini kontrol etmeni öneririm.

Cetinal

sıfır pc

linux pardus kurabildim mesela

vistayı da kurabıldım tekrardan ama xp de sorun cıkarmasını anlamadım ram dan hdd denn  neden boyle bı sorun yapsın anlamadım acıkcası

başka ihtmaller ????

core 2 duo t6500
4gb ram
512 mb nwidia gs9300 ekran kartı

250 gb hdd ntfs formatında bıcımlendırılmıs dogal olarak

ilker_32

Elinizde XP Home Edition, Shane XP yada başka bir XP CD'si varsa eski olması farketmez onu pc'ye takın c:/'yi silin sonra kurulumdan çıkış yapın. Tekrar kurmak istediğiniz cd ile kuruluma devam edin.

Bu yolu birkaç kere kullandım çözüme ulaşıyor.

Cetinal

işte o C: yi silme kısmına kadar gelmıyor bile daha önce hdd yi biçimlendirdim ondan sonra denemiştim olmadı yine

bence farklı bişey var bu pc de yapılması gereken ama aklıma farklı bişey de gelmiyor...

cd den çalışan xp de var başka pc de aclıyor ama yıne bu asus laptop da açılmıyor o windows xp yazıp alt tarafta karaşimşek yaparken mavi ekran hata geliyor

ilker_32

Anladım hocam peki hatada ne diyor mutlaka nette vardır o hata ile karşılaşan.

balkes10

Arkadaşım bu durmda iki seçeneğin var başka türlü kesinlikle kuramazsın.
yeni diskler sata driverlerini tanımıyorlar. Ya sata driverler entegre edilmiş ultraxp kuracaksın veya nlite programı ile kendin entegre edeceksin kurulum cd sine.

Ayrıca makinanın biosuna bak bazı modellerde xp veya vista kurulum seçenekleri var. Eğer vista kurulum seçeneği seçili ise boşuna mahvetme kendini.
SADECE ŞAHLAR HAMLELERİ ÖNCEDEN SEZER

balkes10

Arkadaşım bu durmda iki seçeneğin var başka türlü kesinlikle kuramazsın.
yeni diskler sata driverlerini tanımıyorlar. Ya sata driverler entegre edilmiş ultraxp kuracaksın veya nlite programı ile kendin entegre edeceksin kurulum cd sine.

Ayrıca makinanın biosuna bak bazı modellerde xp veya vista kurulum seçenekleri var. Eğer vista kurulum seçeneği seçili ise boşuna mahvetme kendini.

hoguz

Bence Win7 kur geç pişman olmazsın.

Cetinal

Alıntı yapılan: "balkes10"Arkadaşım bu durmda iki seçeneğin var başka türlü kesinlikle kuramazsın.

bios u inceledim baştan sona öyle bi seçenek göremedim...

benim eski masaustu pc de asus anakart vardı ilk çıkan sata lardan dı ve sata driverini format sırasında disketten yüklüyordum eğer yüklemessem mavi ekran daki hata yazısı çıkmıyordu ama sabit disk bulunamadı falan diyordu bunda öyle bişey de yok...

Alıntı YapBence Win7 kur geç pişman olmazsın.

evet aslında öyle yapsam iyi olacak gibi

yada linux suse yi kurup sanal makinede xp çalıştırsam nasıl olur...

Cetinal

notebook.gen.tr ye baktım aynı sorun baskasında da olmuş yenı seri oldugu için sata sürücüleri farklıymıs chipseti farklıymıs yeni sata sürücüleriyle yeni cd yapmamız gerekıyormus o nasıl olyuor acaba ? :

balkes10

diot

RoMeO123 arkadaşım. nasıl yapacağını anlatacağım.

1. Notebook'unuzun sata driverlerini bulup indireceksiniz.
2. bir adet disket edinip floppy de bu  (txt) driverlerini bu diskete kopyalayacaksınız. (bazı modellerde - makedisk.exe - şeklinde floppy oluşturma programı vardır)
3. bir adet Usb floppy edinip. yaptığınız disketi floppy e takıp bu floppy ide notebook'unuzun usb sine takıyoruz.
4. modifiye edilmemiş orijinal bir xp cd si takıp boot ediyoruz.
5. kurulum başlayınca ekranın altında f6 tuşuna basın diye bir yazı çıkınca  (F6) tuşuna basacağız. Bunun nedeni sata diverlerini  boot'a eklemek için.
6 bir müddet sonra scsi driver ekleme bölümü gelecek burada disketteki sata drıverini gösterip devam ediyoruz.
7. bundan sonra herşey normal gitmesi gerekir.

kurulumda hdd ye gelmeden mavi ekran gelmesi genellikle DVD romunda aynen hdd gibi sata portlarında olmasından kaynaklanmakta.

Kurulum esnasında dvd romu ide portlarında bulamayınca bu hatayı veriyor. Dediklerimi yaparsan sorunun kalkar. Çünkü yüzlerce laptoba ben bu şekilde kurdum.

EXELANSKA

Böyle bir sorunla ben de geçenlerde karşılaştım.Yeni alınan bir bilgisayarı getiridler XP kur diye elimde ne kadar CD varsa hepsini denedim Hepsinde mavi ekran verdi.PerfectXP den Ultimate XP ye sp1-sp2-sp3 lü hatta daha önce nlite ile Sata driver ı ekleyip çalıştırdığım cd bile mavi ekran verdi. Benim anladığım bu sistem üreticileri söz dinleyim microsoftun Xp den vazgeçme politikasına uyup mümkün olduğunca kullanıcıyı çaresiz bırakarak XP kullandırtmamak için ellerinden geleni yapıyorlar bence. Bence yine Harddisklerin Driverları değişti ve eski CD ler için uyumsuz hale getirildi.Çözüm yine nlite ile uyumlu driverları bulup eklemek olacak veya arkadaşın dediği gibi ekleme yapılmamış bir Cd ile driver disketi takılarak kurulum yapılcak tabi lap top da nerden bulacaksak floppy diski. .........Ben ne mi yaptım.Bilgisayar zaten benim değildi kullanan da anlamıyordu zaten (ki kendimin olsa zaten vista kullanacağıma dos yükler onu kullanır yada eninde sonunda bulurdum bir çaresini) Vista yükledim hemde Ultimate sonra da etkinleştirdim güzel çalışıyor...........:-)

Cetinal

Alıntı yapılan: "diot"RoMeO123 arkadaşım. nasıl yapacağını anlatacağım.

1. Notebook'unuzun sata driverlerini bulup indireceksiniz.
2. bir adet disket edinip floppy de bu  (txt) driverlerini bu diskete kopyalayacaksınız. (bazı modellerde - makedisk.exe - şeklinde floppy oluşturma programı vardır)
3. bir adet Usb floppy edinip. yaptığınız disketi floppy e takıp bu floppy ide notebook'unuzun usb sine takıyoruz.
4. modifiye edilmemiş orijinal bir xp cd si takıp boot ediyoruz.
5. kurulum başlayınca ekranın altında f6 tuşuna basın diye bir yazı çıkınca  (F6) tuşuna basacağız. Bunun nedeni sata diverlerini  boot'a eklemek için.
6 bir müddet sonra scsi driver ekleme bölümü gelecek burada disketteki sata drıverini gösterip devam ediyoruz.
7. bundan sonra herşey normal gitmesi gerekir.

kurulumda hdd ye gelmeden mavi ekran gelmesi genellikle DVD romunda aynen hdd gibi sata portlarında olmasından kaynaklanmakta.

Kurulum esnasında dvd romu ide portlarında bulamayınca bu hatayı veriyor. Dediklerimi yaparsan sorunun kalkar. Çünkü yüzlerce laptoba ben bu şekilde kurdum.

teşekkürler  

bende hala masaüstü pc me öyle format atıyordum :D  
asus anakart ilk çıkan satalardan
make disc yapıodum dıskete ama bunda böyleşey olacagını tahmın etmemıstım o yuzden böyle pürüz çıktı

en kısa sürede deneyip sonucu yazarım ....

desteklriniz için teşekkürler